Svoje prvé auto si poskladal, táto záľuba mu ostala dodnes. Igor Zaťko zo Spišskej Novej Vsi má 85 rokov, nevedie však typický život dôchodcu. Venuje sa veteránom, v dielni trávi celé dni. Na dôvažok, hoci má úctyhodný seniorský vek, stále je aktívnym vodičom.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Možno aj z núdze cnosť. V čase socializmu nebolo auto samozrejmosťou, jeho kúpa bola komplikovaná.
Igor Zaťko s nostalgiou spomína, ako dal dokopy svoje prvé auto, bavorák 326, kabriolet.
Zaťko je povolaním strojnícky inžinier, po štúdiách pracoval v závode v Dubnici nad Váhom. Jeho povolanie bolo blízke aj jeho koníčku.
„Na tú dobu to bolo unikátne auto. Vyrobené bol v roku 1939, vtedajšie Pozemné stavby v Humennom ho predávali. Poskladal som ho v roku 1955, slúžilo mi do roku 1968,“ hovorí pán Igor.
Súčasníkom sa to môže zdať nepochopiteľné, ale I. Zaťko spomína, ako v ranom období socializmu mohol záujemca prísť k autu len troma spôsobmi. „Poradovník alebo ministerský preukaz, lenže ten dostávali len vyvolení ľudia,“ opisuje pán Zaťko.
Treťou možnosťou bola vinkulácia. Ten, kto veľmi chcel mať auto, vložil do banky v prospech štátu potrebnú sumu, aby za tie peniaze do dvoch či troch rokov získal auto.
Nesedí doma na gauči
Zaťko vodičský kurz absolvoval v roku 1947, vtedy ho to stálo 400 slovenských korún. „Bolo to dosť peňazí, išlo asi o tretinu mesačného príjmu. V porovnaní s dnešnou dobou to majú teda mladí finančne náročnejšie,“ porovnáva zanietený motorista.
Odvtedy celý život jazdí, dnes je majiteľom Fiata 128, rok výroby 1970.
„Som typ človeka, ktorý nesedí doma na gauči, naopak, v byte ma málokto nájde. Môj koníček pokladám za zmysluplný, kreatívny, dôležitý je pri tejto práci každý milimeter, práve to ma na tom fascinuje. Nepresnosť sa totiž odrazí na celom diele,“ opisuje svoj koníček Novovešťan.
Pre svoj koníček cestuje až do Ostravy, kde žije jeho priateľ podobnej krvnej skupiny. Už celých 30 rokov spoločne navracajú slávu veteránom.
„Každá súčiastka si vyžaduje pozornosť. Dnes už hotové náhradné diely nie je možné kúpiť, neraz si musíme potrebné diely objednávať v zahraničí,“ dodáva pán Igor.
Teraz ich zamestnáva kabriolet osemvalec z roku 1936. „Je to americké auto na vysokej technickej úrovni, má automatickú prevodovku,“ vysvetľuje odborník.
Prednedávnom zase dali do poriadku vojnový Mercedes 170 limuzínu.
Skladajú aj tri roky
Ako zanietený motorista sleduje technický pokrok, teší ho každá novinka. Nové moderné autá sa však už opravujú za pomoci elektronických zariadení, toto už nie je jeho parketa.
„Obrazne povedané, škodovky sme dokázali opraviť aj so skrutkovačom. Súčasné autá, to je už niečo iné. Napriek tomu nedám dopustiť na veterány. Trvá to nekonečné hodiny náročnej práce, kým môžeme takéto auto pustiť na cestu. Odmenou nám však je obrovská radosť. Pri skladaní auta trvá aj tri roky, kým si povieme hotovo,“ s úsmevom hovorí I. Zaťko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš