V základnej škole v Spišskej Novej Vsi napadla siedmačka učiteľku. Slovná potýčka vyvrcholila útokom na skúsenú pedagogičku. Incident sa odohral na vyučovacej hodine priamo pred spolužiakmi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Konflikt vyvolala žuvačka v ústach 13-ročnej školáčky na vyučovacej hodine. Žiačka neposlúchla pokyn učiteľky vybrať si ju z úst. Hádka prepukla do slovných urážok školáčky a skončila napadnutím učiteľky. Brániacu sa ženu škriabala, ťahala za vlasy, padli aj facky.
Riaditeľ školy sa k incidentu nechcel vyjadriť. Obáva sa negatívnej publicity. Potvrdil však, že v škole mali takýto prípad po prvýkrát.
Požiadal nás, aby sme nekontaktovali napadnutú učiteľku, pretože po potýčke so žiačkou sa necíti najlepšie. Agresívne dievča odvtedy do školy neprišlo.
Siedmaci o útočnej spolužiačke povedali, že je konfliktným typom. „Robí si čo chce. Nikoho nepočúva, ani rodičov,“ povedal jeden zo spolužiakov. Po škole sa hovorí, že dievča užíva psychofarmaká.
Prečítajte si tiež:
Ministerstvo školstva zvažuje, že do škôl umiestni kamery
Agresivita má vzostupný trend
„Podobný incident sme v mestských školách nezaznamenali. Je však pravdou, že drzosť, nevychovanosť a agresivita žiakov má vzostupný trend aj v našich školách. Demokraciu si niektorí žiaci i rodičia zamieňajú s anarchiou,“ uviedla vedúca oddelenia školstva na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Ľubica Šefčíková.
Privolaná policajná hliadka na mieste zistila fyzické napadnutie učiteľky.
„V tejto súvislosti policajti Obvodného oddelenia PZ Spišská Nová Ves prijali oznámenie od oboch zúčastnených strán a danú vec objasňujú ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu,“ vyjadrila sa košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová.
Ťažká situácia pre učiteľku
Riaditeľka a zároveň špeciálna pedagogička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi Viera Šilonová hovorí, že pre učiteľku je to ťažká situácia.
„Nechcela by som sa v takej situácii ocitnúť. Piedestál učiteľa je zakotvený aj v zákone, ktorý pojednáva o tom, že riaditeľ školy má povinnosť zabezpečiť minimálne raz ročne pedagogickým zamestnancom v pracovnom čase preventívne psychologické poradenstvo a s tým súvisiaci sociálno – psychologický tréning zameraný na zvládnutie predchádzania agresivity a konfliktov v triedach,“ vysvetlila.
Postavenie chránenej osoby
Pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom svojej činnosti postavenie chránenej osoby. Učiteľovi umožňuje zvýšenú trestno-právnu ochranu. Môže to mať dohru v občiansko–právnom konaní.
S ohľadom na nízke učiteľské platy si V. Šilonová nemyslí, že podobné problémy riešia prostredníctvom súdu.
„Mala by sa otvoriť diskusia o zvýšení ochrany učiteľov, rešpektu a odborných služieb a uvažovať o prísnejšej legislatíve,“ vyjadrila svoj názor V. Šilonová.
Na margo tohto prípadu uviedla, že v ich centre sa venujú deťom s problémami v učení aj správaní. O odbornú pomoc týkajúcu sa tohto prípadu ich škola ani rodičia dievčaťa nepožiadali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš