Korzár logo Korzár Spiš
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Namiesto športoviska sú pri škole lukratívne stavebné pozemky

V areáli školy v Spišskej Sobote malo vyrásť športovisko. Nový majiteľ časť pozemkov predal.

Exkluzívna poloha pozemkov. Nachádzajú sa na kopci v školskom areáli.Exkluzívna poloha pozemkov. Nachádzajú sa na kopci v školskom areáli. (Zdroj: Marek Nemec)

Zámenou nehnuteľností medzi mestom Poprad a spoločnosťou Tatry–Tour malo vyrásť na pozemku v areáli Základnej školy Spišská Sobota športovisko pre žiakov aj širokú verejnosť. Doposiaľ sa tak neudialo a nový majiteľ časť lukratívnych pozemkov predal záujemcom o výstavbu rodinných domov.

POPRAD. V priebehu roka 2008 dostala spoločnosť Tatry-Tour od mestskej radnice ponuku zameniť svoju nehnuteľnosť, prevádzkovú budovu volejbalovo-tenisových kurtov v areáli bývalej základnej školy na sídlisku Juh, za časť pozemku v Spišskej Sobote vo vlastníctve mesta Poprad.

Pôvodne malo ísť o parcelu v školskom areáli s výmerou približne 3 800 štvorcových metrov.

Spoločnosť vybudovala prevádzkovú budovu so sociálnym zázemím na prenajatom športovisku v priestoroch vtedajšej Základnej školy na Ulici Mládeže.

Rovnako mala v rámci prevádzkovania športovísk investovať aj ďalšie finančné prostriedky do opráv hracej plochy, kurtov, výstavby viacúčelového tréningového ihriska, ako aj opravy oplotenia.

Keďže v roku 2008 došlo k vyradeniu tejto školy zo siete škôl a v Poprade sa chystala veľká zámena školských nehnuteľností na Ulici Mládeže za areál gymnázia na Kukučínovej ulici, snažilo sa mesto Poprad vysporiadať všetky majetkovoprávne vzťahy.

Za odstúpenie od nájomnej zmluvy a vzdanie sa všetkých záruk vyplývajúcich z tejto zmluvy prisľúbilo spoločnosti predaj časti pozemku v areáli Základnej školy Spišská Sobota.

Zamieňaný pozemok sa zväčšil

Na marcovom zastupiteľstve v roku 2009 už došlo v mestskom zastupiteľstve k samotnému odsúhlaseniu pripravenej zámeny.

Po rokovaní s vedením školy dal konateľ súkromnej spoločnosti vyhotoviť geometrický plán, v ktorom sa vzhľadom na predpokladaný podnikateľský účel zmenila výmera až na takmer 5 800 štvorcových metrov.

Súbežne sa predstavil aj projekt na umiestnenie jednotlivých plánovaných športovísk, zázemia, parkovísk a vjazdu do nového areálu.

Spoločnosť Tatry-Tour rovnako zadala vypracovanie znaleckých posudkov na zamieňané nehnuteľnosti.

Znalec ohodnotil budovu pri kurtoch na sídlisku Juh na 60 572 eur, pozemok v Spišskej Sobote mal znaleckú cenu 209 851 eur. Spoločnosť Tatry-Tour tak mestu Poprad doplatila rozdiel – 149 279 eur.

Športovisko zatiaľ v nedohľadne

Na pozemku mala Tatry-Tour vybudovať nové športoviská a prevádzkový objekt.

„Na pozemku s výmerou 800 štvorákov má byť umiestnený športový areál. Mesto Poprad zriadilo na predmetný pozemok predkupné právo, ktoré sa zruší po vydaní kolaudačného rozhodnutia na stavbu športového areálu na predmetnom pozemku,“ informoval hovorca popradského magistrátu Marián Galajda.

Ako ďalej uviedol, zároveň sa uzatvorila zmluva o budúcej zmluve, podľa ktorej sa zabezpečilo po dostavbe športoviska právo bezodplatného využívania ihrísk Základnou školou s materskou školou v Spišskej Sobote.

„Užívanie viacúčelového ihriska bude v dohodnutom rozsahu počas pracovných dní od 8.00 hod. do 13.00 hod. a užívanie tenisových kurtov v rozsahu 10 hodín týždenne,“ upresnil Galajda.

Zámer vybudovať športovisko potvrdil aj konateľ Tatry-Tour, nevedel však bližšie špecifikovať, kedy sa tak stane.

„Zatiaľ je všetko v štádiu administratívnych príprav. Následne začnem budovať dve Športové plochy so zázemím, parkoviskom a prístupovou cestou v smere z ulice Velická cesta,“ povedal.

Obchod s parcelami bol odobrený

Lukratívne pozemky s výbornou polohou v srdci mestskej časti Popradu tak podnikateľ získal po 36 eur za meter štvorcový.

Aj keď bol projekt športoviska už v marci 2009 v pripomienkovom konaní, doposiaľ na vyčlenenom pozemku v areáli základnej školy žiadne športoviská so zázemím nevyrástli.

Na vyčlenenom pozemku sa nachádzajú dve rozbité asfaltové ihriská. "Jedná sa o nevyužitý mestský majetok, ktorý už viac ako 10 rokov chátra," vysvetlil Husár.

Dva pozemky v tichom prostredí na kopci v dotyku s historickým námestím tak majú svojich nových majiteľov.

„Na všetko existujú povolenia, konal som v súlade s rozhodnutiami mesta. Do predaja šli dve parcely o celkovej výmere viac ako 1 000 štvorcových metrov v dolnej časti pozemku, na celej ostatnej ploche vyrastie športovisko,“ argumentoval konateľ Tatry–Tour Pavol Husár.

Odčlenené stavebné parcely sa prístupovou cestou napoja na Vagonársku ulicu.

Na pozemok s rozlohou 4 989 metrov štvorcových bola skutočne schválená zmena a doplnok Územného plánu sídelného útvaru mesta Poprad dňa 18. apríla 2011, čím sa pozemky previedli z časti plochy občianskej vybavenosti na rodinné domy.

Ako Husár zdôraznil, predal iba plochu, ktorú nevedel využiť na podnikateľské účely.

Na názor, ako je vôbec možné uskutočniť takýto obchod s mestom, sme sa pýtali aj hlavnej kontrolórky mesta Poprad Zity Kozlerovej.

„O nakladaní s majetkom mesta rozhodujú poslanci na zasadnutiach mestského zastupiteľstva. Hlavný kontrolór sa pri nakladaní s majetkom mesta vyjadruje k dodržiavaniu zákona o majetku obcí, a nie k tomu, čo sa mu ako javí,“ uviedla k prípadu.

Atraktívna lokalita

Spišská Sobota spoločne s Veľkou, Kvetnicou a Spišskou Teplicou patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta pre stavbu rodinného domu v Poprade a jeho blízkom okolí.

V historickom centre Spišskej Soboty sa momentálne nenachádza ani jeden voľný stavebný pozemok. Všetky parcely sú zastavané budovami s historickou hodnotou. Ak by však takýto pozemok existoval, hypoteticky by mohol stáť od 120 do 150 eur za štvorcový meter.

„Stavebné parcely určené na individuálnu výstavbu začínajú na cene 80 eur za meter štvorcový, tie na hornej hranici stoja približne 100 eur a viac,“ informoval o cenách pozemkov v tejto časti Popradu majiteľ spoločnosti RK 38 Miroslav Antoška.

Podľa jeho slov cenový rozdiel medzi pozemkom v zastavanom a nezastavanom území mestskej časti Popradu nezohráva veľkú úlohu. „Cena sa skôr odvíja od tvaru a veľkosti pozemku, dostupnosti inžinierskych sietí, výhľadu na Tatry, napojenia na cestnú sieť a od ďalších faktorov,“ dodal.

mn

Názory poslancov

Čo na výmenu nehnuteľností medzi podnikateľským subjektom a mestom Poprad hovorí bývalá mestská poslankyňa Helena Mezenská a súčasný 1. viceprimátor mesta Poprad Adrián Kromka (HZD), ktorý v predchádzajúcom volebnom období pôsobil ako mestský poslanec.

Medzi vtedajšími poslancami mestského zastupiteľstva v Poprade sedela aj Helena Mezenská, ktorá sa pri oboch uzneseniach o zámene nehnuteľností zdržala hlasovania.

Podľa jej slov už vtedy tušila, ako zámena pozemkov dopadne, keďže jej bola nejasná podstata aj princíp predkladanej zámeny.

„Celú transakciu som považovala za netransparentnú s nejasným pozadím. Na moje otázky o vysvetlení dôvodov týchto čachrov s pozemkami som sa nedočkala poriadnej odpovede, ktorá by objasnila celé pozadie,“ povedala Mezenská.

Ako ďalej spomenula, zrejme bola jediná, ktorá nerozumela súvislostiam. „Možno preto ma označovali za nechápavú a útočili na mňa z každej strany. V tomto prípade ide o jasný prípad toho, že záujmy školy a detí v nej sú druhoradé,“ dodala.

Viceprimátor sľúbil prípadu pozornosť

Podľa Adriána Kromku (HZD), vtedajšieho aj súčasného poslanca mestského zastupiteľstva, zámena predmetných pozemkov súvisela s racionalizáciou škôl v meste Poprad.

„Zároveň bola realizovaná s opakovaným súhlasom riaditeľky školy v Spišskej Sobote so zámerom realizácie športového ihriska, ktoré by slúžilo aj pre potreby tejto školy,“ uviedol.

Vzniknutá situácia ho mrzí. „So súčasným stavom zatiaľ spokojný nie som, pretože ihrisko doposiaľ zrealizované nebolo. Spokojný budem až vtedy, keď ihrisko bude stáť a bude využívané školou aj verejnosťou,“ uviedol k aktuálnemu stavu.

Ako súčasný 1. viceprimátor Popradu zdôraznil, že situácii bude venovať náležitú pozornosť.

„Po vyriešení problému s parkovaním v tejto škole sa chcem sústrediť na vytvorenie športovísk, a to v časti futbalového ihriska a zároveň sa budem zaoberať aj predmetným ihriskom,“ ubezpečil.

Ako ďalej doplnil, problémy spojené s touto školou sa mestu postupne darí riešiť, o čom svedčí aj v nedávnej dobe opravená strecha školy v hodnote vyše 200–tisíc eur.

Naviac popradská radnica škole poskytla 20–tisíc na výmenu okien. V najbližšej dobe zrealizujú aj nové parkovisko.

Z dôvodu zlého stavu strechy na materskej škole sa pripravuje jej okamžitá rekonštrukcia a prestavba na sedlovú strechu.

„Myslím si, že tieto aktivity potvrdzujú pozornosť venovanú tejto škole,“ uzavrel Kromka.

mn

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 641
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 803
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 586
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 376
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 065
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 021
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 287
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 010
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 805
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 704
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Plocha v areáli bytového podniku, ktorá by mala slúžiť ako parkovisko pre vraky.

Bude v areáli bytového podniku.

7 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rázcestie v obci Martinová.

Maďarov na severe nechcú a Rómov nikde nechcú, opisujú ľudia z Martinovej.

22. jan

O klíme si kladieme falošné otázky.

22. jan
Nemocnice v Londýne sú pod tlakom.

Nový kmeň môže byť smrteľnejší.

15 h
Petra Vlhová.

Gisinová pôjde hneď po Vlhovej.

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop