SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Centrum Spišskej Novej Vsi bude od stredy zdobiť zvon uliaty jedným z posledných majstrov stredovekej spišskonovoveskej zvonolejárskej dielne založenej Majstrom Konrádom v 14. storočí.
Zvon bude umiestnený pri radnici v blízkosti pamätníka „Miesto prianí - Pocta Majstrovi Konrádovi“.
Ide o kostolný zvon zo slávnej stredovekej zvonolejárne, ktorý vyhotovil Ján Wagner. Zvon odliali po roku 1475. Vysoký je 85 cm.
Nápis na zvone „O+REX+GLORIE+VENI+ Pa+C“ (O, kráľ slávy, príď s pokojom) vystihuje nielen náboženský obsah, keďže zvony zvolávajú dodnes do chrámu na bohoslužby, ale i túžbu po pozemskom mieri a pokoji.
Podľa kampanológa Juraja Spiritzu sa tento text v nepatrných odchýlkach nachádza na siedmich zachovaných zvonoch pochádzajúcich zo spišskonovoveskej stredovekej zvonolejárne.
Mesto dostalo zvon od múzea
Zvon poskytlo mestu Spišská Nová Ves do nájmu Východoslovenské múzeum v Košiciach.
„Inštalovaný zvon má byť akousi pozvánkou nielen na pripravovanú výstavu Múzea Spiša, ale i ako upozornenie, že sa v neďalekej najvyššej kostolnej veži Slovenska nachádza ďalší zo zvonov pochádzajúci z tejto významnej stredovekej zvonolejárskej dielne, tzv. Šmertný zvon z roku 1486, ktorý ulial taktiež majster Ján Wagner,“ uviedol primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný.
Hoci zvon bude na námestí v Spišskej Novej Vsi už od stredy, slávnostne ho odhalia 3. mája ako súčasť otvorenia letnej turistickej sezóny.
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pri tejto príležitosti pripravuje výstavu Zvony, zvonice a zvonenie na Spiši v minulosti.
Zvonolejárska tradícia
Spišská Nová Ves, spomínaná v stredovekých listinách ako Villa nova, sa hrdí tým, že práve v nej mal svoju dielňu zvonolejár a umelecký kovolejár Majster Konrád.
Prvá písomná správa o ňom pochádza z roku 1357. Do Spišskej Novej Vsi prišiel v roku 1357 z Visegrádu, kde ulial pre panovníkovo sídlo, ako to dokazuje časť hlinenej formy, v tej dobe veľký zvon.
Pri odchode z Visegrádu mu Ľudovít I. udelil viaceré výsady. Zaručovali mu slobodný výber trvalého bydliska a oslobodenie jeho domu od všetkých dávok a daní.
V roku 1364 využil Majster Konrád prítomnosť Ľudovíta I. v Levoči, aby získal od neho potvrdenie výsad, ktoré mu udelil vo Visegráde Listina z roku 1364, ktorá bola spísaná ako kladná odpoveď na jeho prosbu, je uložená v Štátnom archíve v Levoči.
Majster Konrád ulial podobný zvon ako vo Visegráde aj pre farský kostol v Kysaku. Je to na Slovensku najstarší datovaný, 637 rokov starý zvon.
Majster Konrád sa považuje za zakladateľa prvej písomne doloženej zvonolejárne na Slovensku vedenej laikom.
On a jeho nasledovníci liali zvony a príležitostne aj dvojdielne bronzové krstiteľnice 156 rokov, od roku 1357 do roku 1513.
Majster Konrád vo svojom závete zanechal základinu pre udržiavanie kaplnky a špitála - ústavu pre biednych, bezvládnych a chorých (dnes slovenský kostol na Levočskej ulici.)
Majster Ján Wagner aktívne pôsobil v meste, v rokoch 1500, 1504, 1507 až 1508 bol členom mestskej rady a v roku 1510 sa stal richtárom. Pôsobil tiež ako podrichtár a banský úradník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš