Sneh zo dňa na deň zmizol a v mestách i obciach odkryl už spišskú klasiku. Zo dňa na deň pribudlo množstvo nelegálnych skládok. Podľa ochranárov je ich z roka na rok viac a viac.
SPIŠSKÉ VLACHY. V rubrike Chválime – kritizujeme na internetovej stránke Spišské Vlachy okrem pozitívnych vecí, ktoré sa v meste dejú, zverejňujú aj tie negatívne. A čierne skládky patria medzi ne.
Podľa slov primátora mesta Ľubomira Fifika (nez.) zverejňovanie fotografií aktuálnych skládok je súčasťou akejsi osvety.
„Jednak, že ľudia si možno uvedomia problematiku čiernych skládok, a jednak možno tí, ktorí odpad niekam v meste či mimo mesta vysypali, si vstúpia do svedomia. Čím viac budeme upozorňovať na také veci, tým si to ľudia možno skôr uvedomia,“ vysvetlil primátor.
Čierne skládky sú najmä popri železničnej trati.
„Na jednom z miest, kde sa takýto odpad hromadí pravidelne, sme osadili aj rampy na prístupovú cestu. Aj tak si tam niekto našiel spôsob a s odpadom prešiel popri stromoch a nahádzal to tam,“ uviedol primátor.
Ľudia sú v tomto, zdá sa, nepoučiteľní.
„V meste u nás funguje žetónový systém a niektorí si myslia, že za odpad platia podľa toho, koľko spotrebujú žetónov, za množstvo vyprodukovaného odpadu. To však nie je pravda, žetóny sú len pre našu kontrolu, odpad sa platí na osobu. Takže namiesto toho, aby všetok komunálny odpad dali zo svojej domácnosti do zbernej nádoby, radšej odpad nahádžu do auta a vyvezú na lúku či do lesa a vytvárajú čierne skládky,“ zdôraznil Ľ. Fifik.
Likvidácia čiernych skládok pritom mesto stojí jednak úsilie a ročné náklady na ich likvidáciu predstavujú až tretinu poplatku, ktorý platí občan mesta. Aj preto pre tento rok zvýšili odpadový poplatok o 20 % na 15 eur.
Podľa primátora Ľ. Fifika sa všetko nedá urobiť zo dňa na deň, no snahou mesta je, aby sa problém s odpadom a čiernymi skládkami vyriešil.
„Už badať mierny posun, čo sa týka tých skládok. No je to ešte dlhá cesta,“ doplnil primátor mesta.
Ochranár: Je to zúfalé
Ochranár Milan Barlog už dlhé roky mapuje skládky na Spiši. Potvrdzuje jednoznačný nárast počtu skládok aj množstva vysypaného odpadu.
Podľa neho samosprávy na likvidáciu týchto skládok rezignovali.
„Najviac je ich tam, kde žije najviac ľudí. Už akousi klasikou je skládka za židovským cintorínom v Spišskej Novej Vsi, ktorá sa obnovuje takmer denne. Odpadu tam neustále pribúda. Problémom sú aj práce cestárov, ktorí čistia priepusty okolo ciest. Odpad z nich je síce väčšinou rozložiteľný, no neuvedomujú si, že tým, že čistia priepusty, zasypávajú miesta v blízkosti potoka či nejakej mokriny. A to už nehovorím o povodí Hornádu, kde sú vzácne biotopy zasypávané všelijakým odpadom, cez pneumatiky, oblečenie, papiere, plasty a iné,“ uviedol M. Barlog.
Na niektorých miestach si s odpadom poradila skôr príroda sama ako človek. Niektoré divoké skládky zarástli trávou či ich „pohltila“ zem.
„Kde vstúpi, kam vkročí ľudská noha, natrafíte na nejaký odpad v prírode. Je to skutočne zúfalé,“ dodal ochranár.
Fakty
Čo hovorí zákon
Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana nelegálne skládky sú problémom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Ministerstvo životného prostredia preto pripravuje úplne nový zákon o odpadoch. „Ten bude komplexne a systematicky riešiť tému odpadového hospodárstva na Slovensku s dôrazom na zhodnocovanie a recykláciu a odklonom od skládkovania. Legislatívny zámer by mal byť pripravený počas prvého polroku tohto roka,“ informoval hovorca.
V súčasnosti platný zákon o odpadoch zakazuje nechať odpad na inom mieste, ako na to určenom.
Za porušenie tohto zákona hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 16 596,95 eura, pokiaľ ide o podnikateľa alebo takmer 166 eur, ak ide o fyzickú osobu.
Ak sa nezistí osoba zodpovedná za umiestnenie odpadu, jeho odstránenie zabezpečí na vlastné náklady príslušný obvodný úrad životného prostredia.
Ak ide o komunálny odpad alebo drobné stavebné odpady, zneškodnenie na vlastné náklady zabezpečí obec, na ktorej území sa odpad nachádza.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš