Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Pltníci v Pieninách od soboty oficiálne otvorili sezónu. Vody Dunajca odomkli symbolickým železným kľúčom. Hlavným želaním miestnych je predovšetkým prajné počasie.
ČERVENÝ KLÁŠTOR. Otvorenie pltníckej sezóny prilákalo nielen ľudí z blízkeho regiónu, ale aj z ďaleka. Samotnému splavu predchádzali aj viaceré kultúrne a spoločenské akcie.
„Teším sa hlavne na splav, hoci som ich mám za sebou niekoľko desiatok, vždy je to jedinečné. Taký pokoj a takú krásu prírody nenájdete hocikde a to som kedysi chodievala do Tatier. Pieniny sú pre mňa a mojich známych už roky top miestom,“ povedala Kežmarčanka Alena.
Na slovenskej strane Dunajca sa plaví približne sedemdesiat pltí. Medzi mužmi v goralských odevoch nájdete skúsených matadorov, ale aj takých, ktorí sú v začiatkoch.
„Jazdím iba druhý rok, no veľmi sa teším. Hlavne aby nám držalo počasie. Trochu mám obavy z vetra, lebo to je to najhoršie, čo môže byť. Vietor je asi náš najväčší nepriateľ počas splavu,“ povedal Matúš Axamský.
A práve v sobotu v Pieninách silno fúkalo. Pltníci sa v náročnejších pasážach trochu natrápili, všetci však svoje jazdy zvládli k spokojnosti.
Vody Dunajca odomkli symbolickým kľúčomNež sa plte vydali na trasu, všetky ich posvätil kňaz. Pltníci potom odomkli vody hraničnej rieky symbolickým kľúčom.
„Dali sme ho vyhotoviť ešte v roku 1987, takže sa dá povedať, že už má za sebou nejakú históriu. Odvtedy ním každoročne vody Dunajca odomykáme a zamykáme,“ prezradil Ladislav Simoník.
Trasa splavu je dlhá približne desať kilometrov. Začína v Červenom Kláštore a končí v Lesnici. Najhlbšia voda v Dunajci má 12 metrov.
Na turistov čaká viacero zákrut, či úsekov, kde plť naberie väčšiu rýchlosť. Nachádza sa tu aj pokojný úsek v dĺžke asi kilometer.
Zaujímavosťou je, že v Dunajci v minulosti lovili aj lososy, teda ryby žijúce zväčša v mori. Migrujú však hlboko do vnútrozemia proti prúdu rieky. Posledného lososa v Dunajci chytili ešte vraj v roku 1948.
Ako sa splavuje Dunajec na pltiach
Pozrite si fotogalériu >>
Veria v dobré počasieZrejme najčastejším želaním pltníkov je dobré počasie. Ostatné roky si naň občas sťažovali. Prišli aj slabšie sezóny.
„Na sezónu sa veľmi tešíme. Dúfame, že počasie nám priať bude. Hlavné však je, aby boli spokojní turisti. Aby si tu prišli na svoje a opäť sa k nám vrátili,“ poznamenal Jozef Gurovič z Majerov.
Pri otvorení sezóny si zaželal, aby sa pltníkom vyhýbali komplikácie, či nebodaj katastrofy.
Nestorom pltníctva na slovenskej strane Dunajca bol Gašpar Gondek. Išlo o pradeda Jána Gondeka z Lesnice, ktorý mu pred rokmi nechal vyhotoviť aj drevenú sochu.
„Som hrdý, že som mal takého pradeda. Hoci nerobím pltníka, snažím sa náš región propagovať aj tým, že vybraných ľudí pasujem do goralského stavu. Odovzdám im goralský klobúk, valašku a vestu,“ prezradil J. Gondek.
Za gorala pasoval už rôznych politikov, známe osobnosti, medzi ktorými bol pred časom napríklad aj hokejista Zdeno Chára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš