Osadníci s jednoduchými detektormi kovov na poli, kde ešte vlani bola kukurica, vykopávajú aj niekoľko metrov hlboké jamy a plnia vrecia železným odpadom.
SMIŽANY. Nevšedný úkaz ako z čias zlatokopov na Spiši zaregistrovali viacerí vodiči prechádzajúci úsekom hlavnej cesty vedúcej do Smižian popri železničnej trati.
„Prechádzam tadeto dvakrát za deň. Chodíme na obed na družstvo. Každý deň to tu vyzerá, ako keby hľadali nejaký zlatý poklad. Podľa vyhodenej zeminy ide o poriadne hlboké jamy. Nie som prvý, čo som si to všimol. Viacerí vodiči pri prechádzaní spomaľujú a pozerajú sa na pole, čo sa tam deje. Existuje u nás nejaký farmársky zákon, síce bezzubý, ale aj tak by sa mal dodržiavať,“ zamyslel sa Novovešťan pracujúci v blízkej firme.
Zemina zakryla železné zvyšky
Na poli sme aj my zastihli obyvateľov blízkej osady. Do reči im veľmi nebolo.
„My nie sme takí hlúpi, ako tí z Letanoviec. My vám nič nepovieme,“ rozhorčil sa postarší osadník.
„A čo máme robiť, nemáme z čoho žiť, nejako si musíme zarobiť,“ doplnil druhý a už s krompáčom odchádzal z poľa.
Rovnako pred nami odchádzali aj jeho spolukopáči. Zhovárať sa s nami nechceli. Všimli sme si však, že už mali jedno vrece plné železa.
Ako sme sa dozvedeli, na poli bolo kedysi štrkovisko. Stroje zo štrkoviska tam zostali. Neskôr sa na tento pozemok vyvážal rôzny odpad, aj železný.
Na pole sa však odstupom času navozila zemina, ktorá zakryla tieto železné zvyšky. A tie sú dnes lákadlom pre miestnych osadníkov.
Osadníci. Do reči im veľmi nebolo, keď sme ich navštívili, utekali z poľa.
Poľnohospodárom to zatiaľ neprekáža
Čo na nevšedných kopáčov hovoria poľnohospodári, to sme sa opýtali v sídle Poľnohospodárskeho družstva Čingov Smižany, ktorému pole patrí.
„Samozrejme, evidujeme kopáčov na poli. Nie sme z toho šťastní. Niekoľkokrát sme to hlásili na políciu. Boli vyzvaní, aby ukončili svoju činnosť, čo aj urobili. No do hodiny, dvoch či na nasledujúci deň sa vrátili späť. Momentálne nám to však nejaké vážnejšie problémy nespôsobuje. Parcela je od vlaňajška zoraná. O niekoľko dní však budeme na poli siať cirok. Pri bránení parcely môžeme naraziť na veľké jamy, ktoré nám môžu spôsobiť problémy s technikou. Veríme, že po vysiatí plodiny táto kopáčska činnosť ustane,“ povedal Rudolf Uhliar z PD Čingov Smižany.
Potvrdil, že na poli registrujú časté kopáčske aktivity, no väčšinou v období, keď na poli nemajú nič nasadené.
„Tí ľudia hľadajú niečo, čo by mohli speňažiť,“ dodal R. Uhliar.
Železné zvyšky. Pre osadníkov zdroj zárobku.
Foto k článku: šim
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš