Na dvojicu lesníkov v Tatrách zaútočil medveď. Jedného dohrýzol. Druhý muž, ktorý medveďa pri Ždiari po útoku postrelil, si myslí, že ak by nemal pušku, všetko mohlo dopadnúť oveľa tragickejšie.
POPRAD/ŽDIAR. V nedeľu napadol medveď dvojicu lesníkov, jedného z nich dohrýzol. Po prevoze do popradskej nemocnice 43-ročného muža operovali. S verejnosťou zatiaľ nehovorí.
Okamihy hrôzy nám však popísal jeho kolega, s ktorým bol v lese.
„Pri tom nešťastí sme mali šťastie od Boha, že som mal pri sebe pušku. Inak si ani nechcem pomyslieť, ako by to dopadlo,“ povedal Miroslav Andráš, ktorý zachránil svojho kolegu. Keď na neho medveď vyskočil, vystrelil na útočiacu šelmu.
Obaja lesníci mali v nedeľu naplánovanú službu. Podľa pracovného rozpisu kontrolovali lesy, ktoré spravuje a vlastní mesto Spišská Belá. Na obhliadke pri protipožiarnych opatreniach ich sprevádzal aj pes.
„Veľa reakčného času som nemal. Musel som sa rozhodnúť v okamihu, čo urobím. Medveďa zrejme prilákal pes, asi išiel po ňom,“ myslí si M. Andráš.
Podľa neho išlo o samca, ktorý odhadom vážil okolo 150 kíl.
Postreleného medveďa zatiaľ nenašli
Po výstrele poranený medveď zutekal. Po okolí ho hľadali už v nedeľu, skúšali to ďalej aj včera, no do našej uzávierky bolo pátranie po ňom bezvýsledné. „Zrejme prežil a ušiel,“ poznamenal lesník.
Na miesto, kde došlo k incidentu, sa dnes podľa našich informácií chystajú aj pracovníci štátnych lesov.
Napadnutý muž leží v nemocnici. Je po operácii, má sa zotavovať. Zviera ho malo silno dohrýzť, utrpel početné zranenia. „Pacient si neželá medializáciu,“ povedala nám Sylvia Galajda z popradskej nemocnice.
Doráňaný muž sa vraj v minulosti s medveďom už dvakrát stretol, všetko sa však obišlo bez vážnych následkov.
„S kolegom sme spolu už 20 rokov. Dobre sa poznáme aj z ľudskej stránky. Nemôžete tušiť, kde sa vám niečo podobné stane,“ skonštatoval M. Andráš.
Reakcia
Ochranár: Počet napadnutí medveďom štatisticky nestúpol
Ochranár Erik Baláž hovorí, že pes je z pohľadu napadnutia medveďom rizikovou záležitosťou. „Detaily nedeľňajšieho napadnutia nepoznám, ale pes, ktorého lesníci mali, je v lese rizikom.“
Podľa ochranára napadnúť lesníka mohla aj medvedia samica, ktorej mláďatá mohli byť nablízku. „Často ani neviete, že medvieďatá sú vylezené niekde na strome. Matka si ich pochopiteľne takto chráni.“
Napadnutia človeka medveďom sú podľa E. Baláža v poslednej dobe síce viac medializované, štatisticky však nenarastajú. „Od 80. rokov sa štatisticky nezvýšili,“ tvrdí.
rin
Čo na to rezort
Odstrel považujú za krajné riešenie
Ministerstvo životného prostredia vníma aj v súvislosti s prípadom pri Ždiari ochranu zdravia a života človeka ako nadradenú. „Prípadom útoku medveďa na človeka pri Ždiari sa zaoberajú odborníci zo Správy TANAP-u. Situácia si vyžaduje podrobnú a dôkladnú analýzu,“ povedal Maroš Stano z ministerstva .
Prípadný odstrel medveďa považuje ministerstvo za krajné a posledné možné riešenie.
Podľa rezortu pri téme možného zredukovania počtu medveďov sú dôležité najmä príčiny, ktoré vedú šelmy k útokom na človeka. „Ide napríklad o zdroje neprirodzenej potravy ľudského pôvodu a podobne. Potrebné je odlíšiť zaznamenaný výskyt medveďov od ich domovského okrsku, čiže od životného priestoru, kde medvede žijú,“ povedal M. Stano.
V Tatranskom národnom parku žije okolo sto jedincov medveďa hnedého. Pracovníci strážnej služby a zoológovia za uplynulý rok presne zmapovali jednotlivé strážne úseky. „Početnosť ktoréhokoľvek druhu, a teda aj medveďa, je závislá na tom, či má dostatok potravy a či dokáže prežiť v tom území. Z toho dôvodu nie je možné jednoznačne povedať, či tento počet medveďov je veľa alebo málo,“ dodal M. Stano.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš