Májový dážď očakávajú s radosťou hlavne bačovia na salašoch. Ondrej Tiburák, ktorý svoje ovce pasie v okolí Švedlára v okrese Gelnica, klope na drevo. Ak celý máj bude taký ako prvé dni, dá sa dúfať v dobrú sezónu.
ŠVEDLÁR/NÁLEPKOVO. Studený máj, v stodole raj. Taká pranostika platí hlavne pre poľnohospodárov. Ovčiari hovoria o dobrom máji, ak raz v týždni zaprší.
„Nesmú to byť však krátke silné búrky, tie vytvárajú len zbytočné potoky po cestách, voda všetko vymyje. Aby tráva dobre rástla, raz v týždni musí byť taký akurátny, pokojný, vytrvalý dážď. Ani priveľa vody nie je v poriadku, ovečky sa potom nemôžu pásť, keď je stále mokro,“ hovorí bača Ondrej.
Hoci ovce by sa mali vyháňať vonku na Juraja, teda 24. apríla, tento rok to nebolo celkom tak.
„Ovce boli prvýkrát vonku 22. apríla, ale to len tak, akoby na prechádzku. Ešte sme ich museli prikrmovať. Na pašu mohli ísť až 30. apríla. Poriadna tráva začala rásť až teraz, pred pár dňami,“ opisuje začiatok sezóny pán Ondrej.
Dlhá zima veľmi ovčiarstvu nepomohla. „Je pravda, že bolo veľa snehu, lenže zem bola poriadne zamrznutá, nezobrala si teda potrebnú vlahu,“ tvrdí O. Tiburák.
Horší vlaňajší rok
Vlaňajší rok bol, čo sa produkcie týka, jeden z tých horších. Vytrvalé suchá vytvárali na paši suché ostrovy, ovce mali menej poživne.
„Tohto roku máme 450 oviec. Plán je, aby z jednej ovce bolo 18 kíl syra. Vlani sa nám pre zlé počasie podarilo vyprodukovať iba 16 kíl na jednu ovečku,“ spomína bača zo Švedlára.
Pán Ondrej so svojou rodinou pracuje na typickom salaši, kde ručne doja ovce, sami produkujú syr. Salaš prevádzkuje spoločnosť Agrofarma v Nálepkove.
Suchý máj je pohromou
Bača je v týchto dňoch teda optimista, hovorí však, že všetko sa razom môže zvrtnúť k horšiemu.
„Všetko závisí od počasia, my sme malí páni na to, aby sme ho ovplyvnili,“ tvrdí skúsený ovčiar.
„Práve mesiac máj je pri našej práci veľmi dôležitý. V tomto období aj najlepšie chutí syr. Májová vegetácia je iná, všetko vtedy klíči, paša je pre ovce šťavnatejšia, samozrejme, odráža sa to aj na produkcii,“ opisuje bača Ondrej.
Suchý máj je naopak pre nich pohromou. „Keby ovca bola nútená spásať len suché korienky, mlieka a následne syra by bolo oveľa menej,“ hovorí odborník.
Práca a život na salaši je pre rodinu baču Ondreja životným štýlom. Pracujú s ním aj niektoré z jeho deviatich detí.
Na salaši dokonca nepotrebujú ani elektrickú energiu. Domáci nám so smiechom hovoria, že vďaka mobilným telefónom sú napojení na internet, viac toho nepotrebujú.
V týchto dňoch spolu 450 oviec dá denne 250 litrov mlieka. Ovce doja trikrát denne, prvýkrát je to už ráno o pol štvrtej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš