POPRAD. Popradská samospráva má problém so samozvanými triedičmi odpadu pri Zbernom centre na Ulici L. Svobodu na sídlisku Juh.
„Apelujeme na obyvateľov mesta, aby sa svojho odpadu zbavovali za závorou, teda v priestoroch samotného Zberného centra. V prípade, že sa odpad nedostane dovnútra, končí ako rôzne čierne skládky v okolí centra, ktoré tak stráca svoje opodstatnenie,“ uviedla Kristína Horáková z Mestského úradu v Poprade.
Ročne vynaloží mesto Poprad na likvidáciu čiernych skládok vo svojom katastri takmer 30 000 eur. Závora na vstupe do Zberného centra slúži len na priebežnú reguláciu vstupu.
Obyvatelia Popradu môžu odpad doviezť autom priamo až do zberného dvora, kde je manipulácia s odpadom oveľa jednoduchšia. Podľa Horákovej si stačí len počkať na obsluhu, ktorá závoru zodvihne.
Radnica: Nenechávajte odpad pred bránou
Samospráva vyzýva ľudí, aby nenechávali svoj odpad pred bránami centra, ani ho nevykladali samozvaným triedičom odpadu, ktorí postávajú pred závorou.
„Tieto prípady spravidla končia rozhádzaním odpadu po celom okolí sídliska,“ dodala Horáková. Problematický je najmä elektroodpad, ktorý takto končí pred bránami centra.
Najväčším problém predstavujú chladničky. Samozvaní triediči priamo pri zbernom dvore rozoberajú chladničky, následkom čoho sa do ovzdušia uvoľňuje pre životné prostredie nebezpečný freón.
„Problémom sú aj staré motorové píly a kosačky, z ktorých môžu uniknúť ropné látky do pôdy,“ uviedla vedúca strediska manipulácie s odpadom v spoločnosti Brantner Poprad Ľubomíra Bilošová.
Podobne ako chladničky končia rozobraté a porozbíjané aj televízory a počítače, ktoré sú pre samozvaných triedičov cenné pre medené káble a iné kovové súčiastky.
Zberné centrum je len pre Popradčanov
V Zbernom centre na sídlisku Juh môžu Popradčania ukladať odpad, ktorý nie je možné uložiť do štandardných zberných nádob, vrátane elektroodpadu, drobného stavebného odpadu a separovaných zložiek komunálneho odpadu.
V zbernom centre nie je možné odovzdať nebezpečný stavebný odpad ako azbest či eternit, odpad z rozobratých dopravných prostriedkov alebo výkopovú zeminu.
Odovzdaniu odpadu do Zberného centra predchádza kontrola dokladu o trvalom alebo prechodnom pobyte v meste Poprad.
„Dôvodom tohto opatrenia sú skúsenosti z predchádzajúceho obdobia, kedy sa tam odpadu zbavovali aj obyvatelia z okolitých obcí a rôzne podnikateľské subjekty,“ uviedla Horáková.
Zberné centrum je určené len obyvateľom Popradu, ktorí sú platiteľmi poplatkov za komunálny odpad. Ročná prevádzka Zberného centra, vrátane poplatkov za odvoz a uskladnenie odpadu na skládke stojí mesto okolo 160 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš