Levoča sa pýši jedným z najvyšších gotických chrámov na Slovensku. Každodenný kolorit mesta dotvára dominantná kostolná veža s hodinami a zvonmi, ktoré sa ozývajú v pravidelných intervaloch.
LEVOČA. Susedná Spišská Nová Ves urobila z kostolnej veže turistickú atrakciu. V Levoči sú však dvere vedúce do kostolnej veže pre bežnú verejnosť zatvorené.
Nám sa však podarilo vyjsť po strmých schodoch až na najvyššie miesto v levočskom chráme.
Podľa Ľubomíra Kopkáša, ktorý nás sprevádza, do kostolnej veže vedie asi 180 schodov. Vežové hodiny vzbudili pozornosť v Levoči pred pár rokmi, kedy sa pokazili a pri oprave vyšla najavo menšia kuriozita.
Hodiny totiž poháňal motorček zo stieračov. Ten dokonca nevyhodili, majú ho vo veži dodnes uložený v kúte, len tak pre recesiu.
Dnes je preto všetko inak. V kostolnej veži sa snúbi história s technickým pokrokom. Sú tu pôvodné zvony, tie však, podobne ako aj vežové hodiny riadi moderná technika.
„Veľký zvon počuť v meste každú hodinu, malý zase každých pätnásť minúť. Kladivko je však riadené elektrickým impulzom. Vežové hodiny sú vďaka tomuto mechanizmu riadené družicou. Menší problém je, keď vypadne elektrický prúd, vtedy musíme vyjsť hore a hodiny správne nastaviť. Inak letný či zimný čas, všetko sa mení automaticky,“ opisuje Ľ. Kopkáš z mestskej organizácie technické služby.
Vidieť aj Mariánsku horu
Z kostolnej veže sa naskytá nádherný pohľad na historickú Levoču obklopenú vencom hôr. Nechýba ani obraz chýrneho pútnického miesta Mariánskej hory.
Bohužiaľ, turisti si panorámu mesta takto z veže nemôžu vychutnať.
„Hoci drevené schody nedávno vymenili za nové, aj tak nie sú úplne bezpečné. Keby tade prechádzali, napríklad, dvadsiati turisti, išlo by o poriadnu váhu,“ opísal Ľ. Kopkáš.
Kostol už od roku 1992 postupne rekonštruujú, aj preto nie je bezprostredné okolie kostola bezpečné. Stavenisko je preto ohradené.
Vo veži je aj latrína
Dnešný správca kostola práve pre modernú techniku vychádza do veže raz za dva týždne skontrolovať celkový stav.
V dávnej minulosti to však bolo úplne ináč. Veža bola strategickým miestom, ktoré súviselo s celkovou bezpečnosťou Levoče. Strážne služby sa tu striedali každých 24 hodín.
„Prechádzali sa po obvode veže a dávali pozor, či napríklad nevypukne požiar, dobrý výhľad mali aj na hradobné opevnenie,“ vysvetľuje Ľ. Kopkáš.
Ukazuje nám aj dennú miestnosť pre vartášov, dokonca k dispozícii mali aj latrínu, fekálie sa jednoducho z výšky prepadli dole.
V časoch socializmu, hlavne na 1. mája, z veže púšťali budovateľské skladby. Ešte dnes sú tu odložené gramofónové platne.
Kostolná veža bola koncom 18. storočia demolovaná pre zlý stavebno-technický stav. Nanovo bola postavená v neogotickom slohu v rokoch 1852-1858 podľa plánov levočského architekta Fridricha Mücka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš