Zrekonštruovaný byt však môže stáť aj 57-tisíc. Záujem o štandardné byty majú prevažne tridsiatnici.
POPRAD. Ľudia si byty dovolia kúpiť najmä vďaka hypotékam. Podľa realitných maklérov vraj v Poprade neexistuje vysnívaná lokalita, ktorú by si kupujúci vyslovene želali.
„Kamarát si kupoval byt na hypotéku, bolo to však asi ešte pred dvoma rokmi. Hľadal hlavne na Západe, kde má aj rodičov,“ povedal nám Popradčan Pavol.
Pri nemocnici blízko centra si kúpil byt živnostník Ladislav. „Chcel som hlavne novostavbu. Okrem dobrej ceny som hľadal aj možnosť vlastného parkovania. Auto využívam denne, bez neho sa dnes nepohnem.“
Trojizbový byt sa dá kúpiť aj za 42-tisíc
Realitné kancelárie potvrdili, že ceny bežných bytov v Poprade už dlhšiu dobu klesajú. Nejde síce o horibilné sumy, ale predsa.
„Za posledné obdobie sa dá hovoriť o poklese cien asi o tri percentá,“ povedala Dagmara Nilabovičová z realitky.
Podľa nej sa cena trojizbového bytu, ktorý nie je zrekonštruovaný, pohybuje v Poprade okolo 45-tisíc eur. Za balkón sa priratáva ďalších asi tritisíc.
„Neprerobený byt však kúpite aj za 42-tisíc. Záleží to od mnohých faktorov,“ dodala maklérka Mária Wagnerová.
Rozhodujúci je znalecký posudok
Za byty, ktoré stavbári zrekonštruovali, kupujúci zaplatí aj 57-tisíc eur. Aj tu záleží, v akej kvalite a čo všetko je v byte prerobené.
„Pri predajoch je rozhodujúci znalecký posudok nehnuteľnosti. Niektorí predávajúci majú síce iné predstavy o cene, tá však nikdy neodskočí na rozdiel troch tisíc eur od toho, čo určil znalec. Hovorím to z praxe. Napokon, kupujúci si aj tak žiada posudok znalcom,“ poznamenala M. Wagnerová.
Popradčania vraj nemajú vyslovene želanú lokalitu, kde by chceli vlastný byt. Azda neveľkou výnimkou je Juh III, odkiaľ sa ľudia neradi sťahujú.
„Je to v podstate také malé mestečko. Celkovo je to však individuálne. V jeden deň k nám príde klient, že chce byt na Západe, v druhý deň je to naopak, chce ho na Juhu,“ poznamenala M. Wagnerová.
Podľa D. Nilabovičovej je o niečo lákavejším miestom sídlisko Juh. Aj tu však platí, že nejde o zásadu. „Každý klient je iný. Závisí to od finančných prostriedkov, kde sa ľudom viac páči a podobne.“
Niektorí si kúpia byt do zálohy
Medzi klientmi popradských realitných kancelárií prevládajú mladí ľudia okolo tridsiatky, ktorí sa snažia osamostatniť so svojou rodinou.
„Nájdu sa však aj takí, ktorí kúpu bytu berú ako investíciu. Naďalej napríklad pracujú v zahraničí a takto sa istia. Sem-tam sa nám stane, že k nám príde babička, ktorá chce zameniť väčší byt za menší,“ opísala M. Wagnerová.
Za byty v hotovosti dnes platí iba málokto. Len občas sa nájdu jednotlivci, ktorí si trebárs našetrili v zahraničí.
Ide však naozaj iba o výnimky. Výrazné percento byty kupuje vďaka bankovým úverom. „Asi 90 percent ľudí v dnešnej dobe ide cez úvery,“ poznamenala maklérka.
Zaujalo nás
Ako je to s pozemkami
Solventnejší klienti sa zaujímajú aj o pozemky. Výstavbu rodinného domu však nemusia Popradčania za každú cenu plánovať v meste. „Jednoznačne najatraktívnejším miestom z tohto pohľadu je časť Veľká a Spišská Sobota. Tu sú však pozemky drahšie, cena za meter štvorcový sa pohybuje okolo 80 eur,“ priblížila M. Wagnerová.
Popradčania však prejavujú záujem o pozemky aj v okolí. Ide o obce ako napríklad Hôrka či Hranovnica, ale aj inde.
Lacnejšia nehnuteľnosť sa dá kúpiť trebárs aj v Mlynici. „Tam sa dá zohnať pozemok aj za 39 eur za meter štvorcový,“ poznamenala D. Nilabovičová.
Do okolia sa za bývaním vraj neraz vyberú aj ľudia, ktorí v Poprade predajú byt, alebo si privyrobili v zahraničí.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš