Výška platu primátora Starej Ľubovne je nejasná. Bonus mu schválili ešte pred rokom poslanci.
STARÁ ĽUBOVŇA. O výške platu primátora Starej Ľubovne sa vedú dohady. Zákon, ktorý zárobky rieši, je totiž sformulovaný tak, že si ho každý vykladá po svojom.
Pred rokom mestskí poslanci schválili Michalovi Biganičovi (nez.) v uznesení k základnému platu aj bonus 42 percent navyše.
Vtedy to znamenalo, že zarábal 2 825 eur mesačne. Keďže priemerná mzda išla tento rok hore, primátor by pri súčasnom nastavení poberal 2 893 eur.
Viceprimátor: Primátorovi patrí aj bonus
„Zákon prikazuje plat prerokovať raz ročne. Mestské zastupiteľstvo ho teda prerokovalo. Návrhy, ktoré boli podané, neprešli. Pôvodné uznesenie spred roka teda zrušené nebolo, znamená, že platí,“ povedal predsedajúci na rokovaní zastupiteľstva, viceprimátor Rastislav Stašák (KDH).
Podľa neho by mal teda primátor poberať plat aj so 42-percentným bonusom navyše.
Iného názoru bola hlavná kontrolórka mesta Marta Oravcová.
„Ak mestské zastupiteľstvo nerozhodne o plate, primátorovi patrí základný plat. Ak neboli prijaté pozmeňujúce návrhy, predsedajúci má dať podľa rokovacieho poriadku hlasovať o pôvodnom návrhu,“ povedala.
Podľa nej je dôležitý aj fakt, že v zápisnici z rokovania poslancov má byť podľa zákona uvedená aj presná suma, koľko primátor zarobí.
Po poslednom rokovaní staroľubovnianskych poslancov sa v zápisnici číslo neobjaví. Nikto ho totiž nespomenul.
Nezhodujú sa ani odborníci
Podobného názoru, aký má kontrolórka, je aj Ivan Rončák z Transparency International Slovensko (TIS).
„Ak sa nanovo neurčí výška platu primátora, podľa mňa by mu mal prislúchať základný plat,“ povedal nám pred časom odborník na samosprávu.
Právnička Eva Kováčechová spolupracujúca s Via Iuris pre náš denník pred časom povedala, že ak poslanci plat prerokujú, no nedohodnú sa na jeho zmene, neznamená to, že primátor má brať základnú mzdu.
Problém vníma aj Združenie miest a obcí
Obdobný problém vznikol pred časom aj v meste Medzilaborce. Ani tam sa nevedeli dohodnúť, akú sumu má primátor poberať.
K veci sa vtedy pre Korzár vyjadrilo aj Združenie miest a obcí Slovenska.
„Na nejasnosť a nejednoznačnosť zásahov do legislatívnej úpravy združenie upozorňovalo už v čase, keď sa prijímali,“ uviedla jeho hovorkyňa Marta Bujňáková.
Podľa nej poslanci majú právo meniť plat primátora kedykoľvek, nielen raz ročne.
Tiež dodala, že verí v politickú vôľu pri odstraňovaní nejasností v zákone. Tie prijíma Národná rada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš