V obci Domaňovce (okres Levoča) sa tretina poslancov vzdala mandátov. Dôvodom mali byť nezhody medzi vedením obce a časťou obecného zastupiteľstva. V obci sa hovorí aj o petícii a referende za odvolanie starostu.
DOMAŇOVCE. Poslaneckého mandátu sa vzdal Milan Kalafut (nez.), ktorý je zároveň aj zástupcom starostu, a Peter Gonda (nez.).
„Pôsobenie v obecnom zastupiteľstve nefungovalo tak, ako malo. Dohodli sme sa, na čom budeme pre obec pracovať, a nesplnilo sa to. Za zasadniach sme sa nevedeli dohodnúť, nemalo význam pokračovať,“ uviedol Kalafut.
Opýtali sme sa ho aj na reči ohľadom petície a referenda o odvolaní starostu.
„Počul som o tom. Aj tieto reči sú dôvodom, prečo som odstúpil. Navyše, som aj pracovne zaneprázdnený,“ uviedol M. Kalafut.
Podľa starostu Štefana Gondu (nez.) poslanci dôvody vzdania sa mandátu v oficiálnej žiadosti neuviedli. Tvrdí, že na rokovaniach obecných zastupiteľstiev bol problém rozhodovať a schvaľovať čokoľvek.
Poslanci sa nedokázali dohodnúť a nechodili na rokovania, ako by mali, pre pracovnú zaneprázdnenosť.
Starosta: Referendum chcú neúspešní
V obci kolujú aj informácie, že obec „prešustrovala“ 19-tisíc eur na vypracovanie projektu zberného dvora. Podľa niektorých bol nekvalitný, preto napokon neprešiel.
„Projekt nám neprešiel preto, lebo ľudia s tým neboli spokojní, že by im zberný dvor v susedstve prekážal. Na ministerstve mi povedali, že od nás z obce mali niekoľko pripomienok. Projekt je však platný. O rok sa s ním znova budeme uchádzať o peniaze,“ reagoval starosta.
Viacerí Domaňovčania vytýkajú starostovi, že nepracuje v prospech obce.
„Poslancov si volia ľudia, ich majú zastupovať. Ak sa im niečo nepáči, alebo niečo im nie je jasné, môžu pokojne prísť na úrad a pýtať si informácie. Alebo sa pýtať na rokovaniach obecných zastupiteľstiev a nie takto šíriť nepravdy,“ povedal starosta.
Na otázku možného referenda za jeho odvolanie zareagoval: „Počul som, že sa to po obci hovorí. Myslím si, že je to najmä zo strany tých, ktorí neuspeli vo voľbách.“
Úvery viedli takmer k nútenej správe
Podľa starostu situácia, do ktorej po voľbách nastúpil do funkcie, nebola vôbec ľahká. Tvrdí, že jeho predchodkyňa mu zanechala dva úvery, ktoré obec nesplácala.
Obec má úvery vo výške takmer 300-tisíc eur. Na neuhradených faktúrach bolo viac ako 83-tisíc eur.
Ako vysvetlil hlavný kontrolór obce František Stanislav, jeden úver bol zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ten sa splácal.
V druhom, municipálnom úvere, sa splácali úroky a poplatky, no istina nie, lebo úverová zmluva nevyžadovala jeho paušálne platenie. Municipálny úver je o splácaní vtedy, keď na to obec má voľné prostriedky, tak je tento úver nastavený.
„Pred nútenou správou obec zachránili splátkové kalendáre, ktoré sme museli vybaviť,“ zdôraznil Š. Gonda.
Pre petíciu musia meniť nariadenie
Starosta potvrdil, že v obci chystá verejnú schôdzu. „Aby sa ľuďom veci vysvetlili, v akej situácii obec je. Nevedia, čo som zdedil,“ doplnil starosta.
Na otázku, aká je aktuálna zadlženosť obce, Š. Gonda odpovedal: „To zatiaľ neviem. Dokončíme záverečný účet obce za rok 2012 a na ďalšom rokovaní o tom budem informovať.“
Obec zatiaľ vôbec nemá schváené všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o organizácii miestneho referenda, ktoré by špecifikovalo bližší postup v prípade, ak by došlo k snahám o vyhlásenie referenda z rôznych dôvodov, ako napr. odvolanie starostu.
Jeden z nových poslancov Imrich Kočiš (KDH), ktorý zložil poslanecký sľub, hneď navrhol prijať takéto VZN.
V týchto dňoch bude vyvesené na pripomienkovanie a na najbližšom zasadaní ho budú poslanci schvaľovať.
Čo hovorí zákon
Obecné zastupiteľstvo:
a) vyhlási miestne referendum o odvolaní starostu, ak
– 1. o to petíciou požiada aspoň 30 % oprávnených voličov
– 2. hrubo alebo opakovane zanedbáva povinnosti starostu, porušuje Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecne záväzné právne predpisy,
b) môže vyhlásiť miestne referendum o odvolaní starostu, ak neprítomnosť alebo nespôsobilosť starostu na výkon funkcie trvá dlhšie ako šesť mesiacov.
Obyvatelia obce môžu vysloviť nespokojnosť s konaním starostu, a to tak, že ho odvolajú v miestnom referende. Konanie miestneho referenda môžu obyvatelia podnietiť zorganizovaním petície.
Pri spísaní petície sa postupuje podľa zákona o obecnom zriadení. Podľa neho musí zastupiteľstvo obce vyhlásiť miestne referendum o odvolaní starostu v prípade, ak sa pod petíciu za vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní starostu podpíše aspoň 30 % oprávnených voličov.
Obecné zastupiteľstvo musí vyhlásiť miestne referendum tak, aby sa uskutočnilo do 90 dní od doručenia petície.
Výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila aspoň polovica oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov miestneho referenda. Obecné zastupiteľstvo vyhlási výsledky referenda do troch dní od doručenia zápisnice o výsledkoch hlasovania na úradnej tabuli.
V prípade, ak je referendum úspešné, mandát starostu zaniká vyhlásením výsledku miestneho referenda.
Ak by došlo k takej situácii, že obecné zastupiteľstvo na základe platnej petície nevyhlási miestne referendum, je nevyhnutné sa obrátiť s podnetom na okresnú prokuratúru s uvedením všetkých skutočností a dôkazov, ktoré svedčia tomu, že referendum malo byť vyhlásené.
red
Referendum môže byť aj bez nariadenia
Môže, či nemôže zmariť konanie referenda chýbajúce všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach jeho konania?
Silvia Keratová z komunikačného odboru ministerstva vnútra vysvetľuje, že podľa zákona o obecnom zriadení obecné zastupiteľstvo vyhlási miestne referendum, ak o jeho vyhlásenie petíciou požiada aspoň 30 % oprávnených voličov v obci.
Ak petícia spĺňa náležitosti ustanovené petičným zákonom, zastupiteľstvo má zákonnú povinnosť referendum vyhlásiť.
„Obec by mala ustanoviť podrobnosti o organizácii miestneho referenda všeobecne záväzným nariadením, avšak nesplnenie tejto náležitosti rozhodne nemôže mať za následok nevyhlásenie referenda, čiže nemôže referendum zmariť, ani nemôže byť prekážkou pri výkone petičného práva občanov,“ zdôraznila.
Ako však upozornila, takéto VZN by obec mala mať. „Je vhodné, aby si obec čo najskôr prijala podrobnejšiu úpravu petičného práva vo VZN. Vyhla by sa tak zbytočným ťažkostiam, ktoré by mohli nastať pri aplikácii v praxi, keďže zákon o obecnom zriadení obsahuje len veľmi rámcovú úpravu miestneho referenda,“ dodala S. Keratová.
šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš