Sú tri mesiace bez výplat aj odstupného. Vyrábali tu káblovú konfekciu.
JAKLOVCE. Telefóny nemeckých zamestnávateľov sú hluché. Pracovníkom dali len krátko po Vianociach vedieť, že firma vraj pôjde do konkurzu a doručili im výpovede. Za mesiace február, marec aj apríl však doteraz nemajú výplaty.
Výrobná hala v jaklovskom priemyselnom parku je už niekoľko dní prázdna, oklamaní zamestnanci klopú na rôzne dvere, aby sa domohli svojich peňazí. Zatiaľ však márne. Jeden pracovník tu zarobil priemerne 350 eur.
„Podali sme už aj trestné oznámenie, zatiaľ sa nič nedeje. Nemáme dokonca ani stravné lístky, ani výplatné pásky, nevieme, koľko nám presne dlhujú peňazí. To je veľkej slávy, keď k nám prídu zahraniční investori. Štát im núka rôzne výhody a vidíte, ako to dopadne,“ posťažovala sa nám jedna zo zamestnankýň Lucia Slezáková.
Ľudia sú zúfalí a bez peňazí, v Gelnickom okrese je vysoká nezamestnanosť, nádej na novú prácu je minimálna.
„Vo firme pracoval aj manželský pár, rodina je teraz bez peňazí,“ dodala L. Slezáková.
Dlhuje aj obci
Pani Mária má, našťastie, manžela, ktorý pracuje v zahraničí, rodina sa teraz musí uspokojiť len s jeho príjmom.
„Je to aj tak ťažké. Máme dve deti, syn maturuje, chce ísť študovať na vysokú školu. Vo firme som pracovala šesť rokov. Kto by povedal, že takto dopadneme?“ dodala Jaklovčanka.
Nemecký investor dlhuje peniaze aj obci za nájom v miestnom priemyselnom parku. Ako nám povedal starosta Pavol Kuspán (OKS) , ide o asi 35-tisíc eur.
Ostatné peniaze si obec vymohla od firmy zadržaním nákladného auta vo vlastníctve spoločnosti.
Radia, ako postupovať
Ministerstvo práce tvrdí, že situácia sa vraj na poli zamestnanosti zlepšuje.
„Prijímame opatrenia, ktoré efektívnejšie ochránia poškodených zamestnancov. Inšpektorátu práce (IP) pomáha, keď po novom dostáva od Sociálnej poisťovne informáciu v momente, keď tá eviduje chýbajúcu platbu poistného za zamestnanca v termíne výplaty. IP tak môže ihneď vykonať vo firme, ktorá si neplní povinnosti voči zamestnancom, kontrolu a zistiť tak závažnosť problému s prevádzkou konkrétneho zamestnávateľa hneď na začiatku. Taktiež pobočky Sociálnej poisťovne spolupracujú s miestnymi úradmi práce a ak je potrebné, na spoločných stretnutiach poskytujú zamestnancom informácie, ako majú vo vzťahu k Sociálnej poisťovni postupovať pri podávaní napríklad žiadostí o garančné dávky, ak majú nevyplatené mzdy,“ uviedol Michal Jurči z rezortného ministerstva.
Plánujú zbierku
Oklamaní pracovníci z jaklovského priemyselného parku majú šancu dostať svoje peniaze z garančného fondu zo Sociálnej poisťovne, ale až po vyhlásení konkurzu.
Korzár oslovil vedenie obce, či nemajú v pláne posunúť situáciu práve týmto smerom.
„Ako nájomca máme iné možnosti vymôcť svoje dlhy, nielen konkurzom. Sú tam aj iní veritelia, ktorí môžu podniknúť kroky vedúce ku konkurzu,“ reagoval starosta.
Pani Mária nám povedala, že oklamaní zamestnanci sa aktivizujú a plánujú založiť zbierku. Potrebujú totiž peniaze na poplatok vo výške 1 600 eur, aby mohli žiadať vyhlásenie konkurzu.
Keďže poplatok je pre ľudí bez výplat enormne vysoký, opýtali sme sa Sociálnej poisťovne, či neplánuje podať návrh na vyhlásenie konkurzu.
Nedávno tak urobila v prípade humenskej Twisty, kde majú zamestnanci podobné problémy.
Stanovisko Sociálnej poisťovne prinesieme v niektorom z najbližších vydaní nášho denníka.
Prípadom sa zaoberá polícia
Prípadom sa už zaoberá aj polícia.
„Prijali sme trestné oznámenie od 29-ročnej ženy z Gelnice, ktorá v splnomocnení ďalšími 20 spolupracovníkmi uviedla, že im uvedená firma dlhuje mzdu od mesiaca február 2013 do 16. 4. 2013. Ide o sumu spolu vo výške približne 40-tisíc eur. Udalosť prešetrujeme ako podozrenie zo zločinu nevyplatenie mzdy a odstupného. Vec bola odstúpená na odbor kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ Spišská Nová Ves. Vyšetrovateľ zhromažďuje účtovníctvo a podklady k meritórnemu rozhodnutiu,“ uviedol krajský policajný hovorca z Košíc Alexander Szabó.
Názory ombudsmanky
Žiada pomoc zamestnancom krachujúcich firiem
Situáciu, v ktorej sa ocitli napríklad bývalí zamestnanci spoločností Twista Humenné a EVG, s. r. o., Jaklovce, kritizuje aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
Pripomenula, že sa touto problematikou zaoberala už v septembri minulého roka. Po prešetrení postupu príslušných orgánov v prípade nevyplácania miezd zamestnancom obchodnej spoločnosti Slotex Fashion, s. r. o., vo Vranove nad Topľou vtedy verejná ochrankyňa práv kriticky poukázala na zaužívané postupy, aj na to, že Sociálna poisťovňa podľa nej včas alebo vôbec nepodáva návrhy na vyhlásenie konkurzu, ako i na chýbajúce systémové riešenie. „Považujem za absolútne neprijateľné, aby sa v právnom štáte opakovala takáto situácia, aby sa stále ďalší ľudia a celé ich rodiny týmto spôsobom dostávali do ťažkých životných situácií,“ povedala Dubovcová.
„Už v čase, keď sme sa zaoberali vranovskou spoločnosťou Slotex Fashion, s. r. o., sme mali indície a upozorňovali sme na to, že podobný vývoj sa dá očakávať aj v niekoľkých ďalších spoločnostiach na východnom Slovensku,“ uviedla ombudsmanka.
„Vo výročnej Správe o činnosti, ktorú som v marci predložila NR SR, som preto navrhla dve odporúčania na riešenie tejto problematiky. Znova teda opakujem, že je nevyhnutné akútne riešiť právnu úpravu postavenia zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nevyplácal mzdu alebo zrušil firmu a nevydal im doklady o skončení pracovnoprávneho vzťahu,“ apeluje na kompetentných verejná ochrankyňa práv.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš