VYSOKÉ TATRY. Zamestnancom jedného z obchodných reťazcov pôsobiacich na Slovensku sa dnes podarilo vytvoriť nový slovenský rekord v počte zasadených stromčekov za jeden deň.
Celkovo ich v lokalite pod Svišťovkou zasadili 5 200, čím zdvojnásobili počet pôvodného rekordu.
"Nový rekord v sadení stromčekov sa podaril, všetko prebehlo tak ako malo, myslím, že všetci boli spokojní, nielen samotní realizátori projektu, ale aj tí, ktorí prispeli k tomuto rekordu kúpením vody, ktorá sa predáva v tomto obchodnom reťazci," uviedol komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svitok.
Šlo v poradí o druhý pokus na prekonanie rekordu, v minulom roku sa sadilo v lokalite pod Hrebienkom, keď bolo zasadených 2 425 sadeníc a v Novej Bani, kde zasadili ďalších 100 kusov stromov.
Foto: TASR/Oliver Ondráš
Chcú vysadiť vyše 400-tisíc stromčekov
"Veľmi vítame takéto akcie a pomoc jednotlivých organizácií, či firiem pri sadení stromčekov. Tohtoročná pestovateľská sezóna sa začala o čosi neskôr, pretože bola dlhá zima, v tomto roku plánujeme spolu na kalamitnom území vysadiť viac ako 420 000 kusov sadeníc na ploche približne 200 hektárov," uviedol pri tejto príležitosti riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) Peter Liška.
"Lesníci budú počas tejto sezóny sadiť predovšetkým také stromy, ktoré sú prírode blízke, najmä však smrekovec, smrek, v menšom zložení borovica, jedľa a vo východnejších častiach aj buk a cenné listnáče ako napríklad javor, jaseň a brest. Veľmi sa tešíme prírodnému zmladeniu, ktoré vzniká na plochách, hlavne z tých prípravných drevín ako je breza, jelša a osika," dodáva Liška.
Slovenský rekord sa dnes podarilo pokoriť 64 zamestnancom spoločnosti Lidl, ktorá výsadbu stromčekov aj sponzorovala. Pri sadení im pomáhali aj pracovníci ŠL TANAP.
"Zamestnancov sme žrebovali, záujemcov sme mali niekoľko stoviek z celého Slovenska. Túto aktivitu sme prvýkrát realizovali neďaleko odtiaľto minulý rok, vtedy nás tu bolo 50," dodal generálny spoločnosti Stanislav Čajka.
ŠL TANAP už hromadné vysádzanie stromčekov v tomto roku raz organizovali, keď sa na sadení podieľali deti z Bilingválneho gymnázia v Poprade.
"Toto nie je jediná pomoc, ktorú sa usilujeme využiť, nahlásených máme už niekoľko ďalších skupín v priebehu tohto jarného obdobia, ktoré sa rozhodli vlastnou prácou pomôcť pri obnove tatranského lesa. Rozhodne takéto aktivity vítame," uzavrel Liška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš