Podľa všetkého ide o prvý hrad na Slovensku, kde prezentáciu pre takto hendikepovaných ponúkajú.
STARÁ ĽUBOVŇA. Hrad ponúka špeciálnu vodiacu líniu, kde si nevidiaci môžu nahmatať jeho maketu, viac informácií im ponúkajú aj tabule v Braillovom písme.
„Je to niečo úžasné, dozvedela som sa tu veľa nového. Ešte keď si ma zavolali ku strihaniu pásky, nechcela som tomu uveriť,“ povedala desaťročná Emka Kováčiková zo špeciálnej školy v Levoči, ktorej žiaci sa spolu s učiteľkami otvorenia zúčastnili.
Prístupné je prvé nádvorie s maketou hradu i tabuľami
Nevidiaci a slabozrakí dostanú pri bezplatnom vstupe na hrad špeciálne vydanie sprievodcu, z ktorého sa dočítajú viac. Prístupné im je prvé nádvorie hradu.
„Na prvom nádvorí je maketa hradu, odliali ju z bronzu v ateliéroch v Prahe. Je dôležité, aby si nevidiaci a slabozrakí dokázali hrad nahmatať a získali tak predstavu. Na kľúčových miestach vodiacej línie sa nachádzajú tabule v Braillovom písme. Podľa nich zistia, kde a ako sa pohybovať,“ priblížil Jozef Balužinský, správca hradu Ľubovňa.
Ešte poznamenal, že príprava projektu nebola jednoduchá najmä z pohľadu členitosti terénu, na ktorom hrad stojí.
Nahmatajú si aj kamenné tabule
Pre hendikepovaných sú k dispozícii aj kamenné tabule. „Tie máme vystavené v lapidáriu. Kamenné tabule približujú históriu hradu. Nevidiaci a slabozrakí majú možnosť si ich obchytať, na každej z tabúľ je štítok. Zistia, čo je to za tabuľu,“ dodal J. Balužinský.
Na hrade mysleli na aj navonok nepodstatné veci, akými sú čistiace obrúsky.
„Po obchytaní kamenných tabúľ nemusia mať brušká prstov takú citlivosť, aby mohli nevidiaci a slabozrakí následne čítať v Braillovom písme. Je preto dobré, ak si do obrúskov vytrú ruky,“ vysvetlil kastelán.
Sprístupnenie môže byť pre deti motivujúcejšie
Asi pred dvoma rokmi sprístupnili nevidiacim a slabozrakým aj skanzen pod hradom. Aj vtedajšieho otvorenia sa zúčastnili deti zo školy v Levoči.
„Určite je to pre nás zaujímavá vec. S radosťou odporučíme návštevu rodičom našich detí. Takisto aj my si vyberieme radšej takýto výlet, kde si môžu deti samé prečítať o hrade. Je to pre nich zaujímavejšie a možno aj motivujúcejšie,“ poznamenala učiteľka Viera Kamenická.
Na Ľubovnianskom hrade v budúcnosti plánujú rozšíriť možnosti aj do vyšších častí stredovekej pamiatky. Pravdepodobne upravia a viac sprístupnia chodníčky.
Zaujímavým plánom do budúcnosti je aj sprístupnenie hradu pre nepočujúcich. Podľa múzejníkov už na ňom začali pracovať.
Strihanie pásky. Nevidiacu Emku veľmi potešilo, že si ju vybrali.
Čítanie z tabúľ. Čo a kde sa na hrade nachádza, to sa dozvedel aj Marcelko.
Maketa hradu. Odliatok z bronzu vyrobili v Prahe.
Kamene. Hendikepovaní si ich môžu ohmatať, získajú lepšiu predstavu.
Skanzen pod hradom. Špeciálna vodiaca línia tu funguje už dva roky.
Kastelán. Jozef Balužinský hovorí o ďalšom pláne – sprístupnení hradu nepočujúcim. Foto k článku: Peter Rindoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš