Peter Slivko zo Smižian je včelárom vyše 20 rokov. Podľa farby a chuti medu dokáže rozpoznať, o aký druh ide. Tvrdí, že včelie bodnutie bolí stále rovnako ako na začiatku, akurát miesto vpichu menej opuchne.
SMIŽANY. Sympatického Smižanca k tomuto zaujímavému a užitočnému koníčku priviedol svokor. Dnes patrí Peter Slivko medzi skúsených včelárov, o ktorého med je medzi známymi veľký záujem.
Včelárstvo nie je len sezónnou záležitosťou. Pozornosť o včelie tvorstvo a úle je potrebná po celý rok.
V zime je nutné kontrolovať otvory na úľoch, aby sa neupchali a včely sa nezadusili. Jarné mesiace prinášajú nedočkavé očakávanie prvého jarného letu.
Tohto roku vyleteli včely prvýkrát na čerstvý vzduch začiatkom marca, keď bol na stráňach ešte sneh.
„Ak je okolo dvanásť stupňov Celzia a je slnečný deň bez vetra, je predpoklad, že včely z úľa vyletia. Je to náš prvý spoločný kontakt po zime, pri ktorom skontrolujeme, či zimu prežili,“ oboznamuje nás včelár.
V týchto dňoch sa pozornosť milovníkov včiel sústreďuje na vkladanie medzistienok do úľov, ktoré je dobré ako protirojové opatrenie.
Počastujú žihadlom
Stáva sa, že včely potenciálneho nepriateľa počastujú žihadlom. Ani najšikovnejšieho včelára bodnutie tohto hmyzu neobišlo. P. Slivko v ich teritóriu schytal aj desať bodnutí za deň.
„Ak sú nepokojné, neubránite sa ich žihadlu. Bolesť je rovnaká ako po prvýkrát. Akurát len koža po vpichu menej opuchne,“ usmieva sa.
Oproti minulému roku bola zima dlhšia a vývoj včelstiev sa o týždeň oneskoril. Znášku robotníc to neovplyvnilo, pretože vegetácia pomerne rýchlo zakvitla. Včely nanosili peľ a nektár z vŕby rakyty, liesky a púpavy.
Každoročne očakávaná je znáška z maliny. Med z malinového kra je najrozšírenejší a medzi konzumentmi veľmi žiadaný.
Záznamy o kvitnutí
Prognózy odborníkov, že tohto roku bude pre tuhú zimu nedostatok medu, berie P. Slivko s rezervou.
„Ťažko na to jednoznačne odpovedať. Myslím, že to závisí od toho, kde sú úle umiestnené a aké rastliny v okolí do troch kilometrov rastú. Obávam sa len Medarda, aby nás neprekvapil dlhotrvajúcim dažďom. To by sa odrazilo na produkcii medu,“ pripúšťa.
Smižanec si vedie záznamy o kvitnutí rastlinstva v blízkosti jeho úľov. Vlani napríklad prvé kvety trnky zakvitli 28. apríla, tento apríl to bolo o deň neskôr. Podľa farby a chuti stočeného medu dokáže rozpoznať, o aký druh ide.
Fámy o tom, že skryštalizovaný med je nekvalitný, považuje skúsený včelár za nepravdivé.
„Každý kvalitný med sa časom premení na kryštál. Pomer glukózy a fruktózy rozhoduje, dokedy ostane tekutý. Med z repky olejnej napríklad skryštalizuje skôr ako med z malín,“ vysvetľuje.
Záujem o včelí produkt je veľký. Slovenskí konzumenti oceňujú, že med je domáci, pretože má nenapodobiteľnú chuť, vôňu a kvalitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš