V Levoči v súčasnosti rekonštruujú časť námestia.
LEVOČA. Projektanti sa už pri spracovaní štúdie radili so zástupcami miestnej únie nevidiacich a slabozrakých.
V praxi síce platí vyhláška, podľa ktorej sa rekonštrukcie verejných priestranstiev musia prispôsobiť osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, no Levoča je v tomto prípade špecifické mesto.
„V Levoči totiž nevidiaci a slabozrakí majú už stále miesta, kde menia smer, či prechádzajú cez cestu. Naším cieľom bolo zosúladiť ich požiadavky spolu s vyhláškou,“ povedala nám architektka Magdaléna Janovská.
Zástupcovia únie preto sami iniciovali zmeny v projektovej dokumentácii. V tomto prípade je dôležité aj opracovanie dlažby, nevidiaci rozoznáva zmeny podľa povrchovej úpravy materiálu.
Napríklad dlažba, ktorá má ryhy v podobe žliabkov, tak v tomto prípade ide o vodiacu líniu.
Naopak, ak nevidiaci za pomoci vodiacej palice zistí, že dlažba má povrch s malými vystupujúcimi pologuľami alebo štvorčekmi, ide o varovný pás, ktorý môže značiť vstup na komunikáciu.
Vodiaca línia v strede vyznačeného priechodu pre chodcov ho bezpečne prevedie cez cestu.
Rekonštrukcia námestia musí byť premyslená tak, aby sa tu bez problémov vedeli orientovať aj nevidiaci, ktorí sem prídu z iného mesta.
Pomáhajú jej ľudia aj pes
Ingrid Richterová pracuje ako korektorka, denne so svojím vodiacim psom zdoláva trasu z miestneho sídliska do blízkosti centra mesta, kde pracuje.
„Rekonštrukcia námestia je pre nás veľká zmena, stavebné práce nám veľmi môžu skomplikovať orientáciu. Ale na druhej strane ako Levočanka sa teším, že budeme mať moderné námestie, ktoré bude prispôsobené aj nám nevidiacim. V súčasnosti je prekážkou pre nás nevidiacich napríklad oplotenie staveniska, ktoré tu pribudlo. Lenže Levočania sú na nás nevidiacich zvyknutí a snažia sa nám pomáhať. Okrem toho mám vodiaceho psa, ktorý ma upozorní, napríklad na nebezpečné jamy či iné nezrovnalosti v teréne,“ povedala nám táto Levočanka.
Nielen nevidiacim uľahčí vynovené námestie orientáciu.
„Pamätali sme pri projekte aj na matky s deťmi. Okrem toho budú tu tri miesta, ktoré boli doteraz prístupné iba schodmi, doplnené o prístupové rampy, ktoré poslúžia imobilným ľuďom. Priechody pre chodcov budú rozlíšené farebne, stavbári použijú svetlú a tmavú dlažbu. Dôraz dávame aj na schody, prvý a posledný bude farebne aj reliéfom odlíšený,“ vymenovala niektoré zmeny M. Janovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš