Spiš drancujú zlodeji železa. Ministerstvo životného prostredia SR avizuje zmenu. Oponenti však tvrdia, že po zmene sa verejné priestranstvá zmenia na smetiská.
SPIŠ. Kryty z kanálov, medené káble, zábradlia a dokonca aj železné rohožky spred bytových domov.
Zlodeji na Spiši kradnú všetko, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách. Neraz takto ohrozujú ľudské životy a zdravie.
Dokonca sa neštítia kradnúť aj na cintorínoch. Naposledy zlodeji ukradli v Spišských Vlachoch dva kusy koľajníc.
Andrej Petrulák z Levoče nám opísal svoju skúsenosť. Prichytil malé deti z miestnej osady, ako pília železné zábradlie.
„Bol som von so svojimi psami. Šokovalo ma to, keď som videl, čo robia tí zlodeji, okamžite som privolal mestskú políciu. Veď išlo o strmý breh, zábradlie je tu pre bezpečnosť ľudí,“ porozprával nám tento Levočan.
Svoje si so zlodejmi kovov užijú aj policajti pri železnici. Železničná trať, tam sú stovky kilometrov, ktoré je ťažké ustrážiť.
„Naposledy zlodeji ukradli v Spišských Vlachoch dva kusy šesťmetrových koľajníc. Boli uložené mimo trate, určené na iné využitie,“ opísal vedúci oddelenia Železničnej polície PZ v Spišskej Novej Vsi Marek Černický.
Ako ďalej povedal, až 80 percent prípadov z majetkovej trestnej činnosti tvoria práve krádeže železa a farebných kovov.
„Zlodeji rozsekajú pre meď, napríklad, traťový kábel, ktorý vedie popri koľajniciach. V zberni za to dostanú zopár centov či eur, neuvedomujú si však, že môžu ohroziť bezpečnosť železničnej dopravy,“ dodal M. Černický.
V minulosti riešili aj krádeže transformátorov. Zlodeji hlavne v noci vylomili skrinku na stĺpe, v ktorej je elektrické osvetlenie a potom už kradli medené komponenty.
V jednom týždni tri ukradnuté kryty
„Mali sme obdobie, keď v týždni zlodeji ukradli v meste tri kanálové kryty,“ opísal nám situáciu v Levoči náčelník mestskej polície Ján Novák.
Pre mesto to boli zbytočné náklady, pretože technické služby museli okamžite zabezpečiť pre bezpečnosť ľudí nové kryty. Jeden kus stojí približne 125 eur. V Levoči problém vyriešili tak, že kryty privaria.
V tomto meste polícia riešila aj prípad, kedy zlodeji kradli spred bytoviek železné rohožky.
Bude toto drancovanie a krádeže, nad ktorými ostáva rozum stáť, minulosťou? Rezortné ministerstvo prichádza s novinkou.
„Do pripomienkového konania sme predložili legislatívny zámer zákona o odpadoch. Stalo sa tak po niekoľkých mesiacoch intenzívnej diskusie s odborníkmi, predstaviteľmi zamestnávateľov, samosprávy a akademickej obce. Rezort okrem iného navrhuje úplný zákaz výkupu kovov od fyzických osôb v zberniach druhotných surovín. Predpokladáme, že návrh zákona by sa mal na rokovanie vlády dostať po skončení pripomienkového konania v júli. Ak s ním bude vládny kabinet súhlasiť, začne ministerstvo pripravovať jeho paragrafové znenie,“ informoval nás hovorca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Stano.
Budeme špinavou republikou?
Korzár oslovil aj jedného z prevádzkovateľov zberných surovín na Spiši Jána Hamráka. Ten tvrdí, že Slovensko sa stane špinavou republikou.
„Kto bude zadarmo na vlastné náklady odvážať železo do zberného dvora? V Spišskej Novej Vsi je len jeden zberný dvor, v okolitých dedinách žiadne. Verejné priestranstvá, potoky, miesta pri kontajneroch budú plné starého železa. Ak sa na Slovensku kradne železo, máme na to políciu, aby tomu zabránila,“ reagoval tento prevádzkovateľ.
Ministerstvo si je vedomé, že ideálny stav nenastane zo dňa na deň. „Vieme, že nový systém zaobchádzania s odpadmi nedocielime okamžite a vyžiada si aj zmenu myslenia ľudí. Výsledkom však môže byť čistejšie Slovensko, poriadok v systéme a v konečnom dôsledku aj menšie poplatky za odvoz odpadu,“ M. Stano.
Podľa informácií ministerstva životného prostredia v roku 2011 zlodeji na Slovensku spáchali viac ako 1 500 krádeží farebných kovov a spôsobili škodu za takmer 3,4 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš