Veľkou hanbou pre mesto je celý úsek, počnúc rozbitým asfaltom pri vlakovej stanici. Denne pritom tadiaľto prechádza asi osemsto zamestnancov a ďalšie desiatky cestujúcich.
STARÁ ĽUBOVŇA. Problémom deravej vozovky je, že má viacero vlastníkov a nemá tak jedného správcu. Sťažujú sa podnikatelia, ktorým množstvo výtlkov odradzuje klientov i obchodných partnerov. Mesto vyzývajú, aby na probléme zapracovalo.
„Mal som tu na návšteve jedného možného investora z Nemecka. Pýtal sa aj na cestu, no keď ju videl, viac sa mi neozval,“ povedal Miroslav Jedinák, ktorý vlastní v priemyselnej zóne jednu z prevádzok.
Pozemky pod rozbitou cestou majú viacero vlastníkov. Časť patrí mestu, ďalšia štátnym železniciam, niektoré úseky zas podnikateľom. Niektoré parcely patria aj neznámym vlastníkom.
Pre problém sa už viackrát zišli podnikatelia. Zlá vozovka im totiž neraz narúša podnikateľské plány.
Naposledy pred primátorom i pred poslancami vystúpil zástupca jednej z firiem. „Chcel by som vás poprosiť, aby sme cestu riešili komplexne a zapojili sa k problému aktívne. Nech má cesta jedného majiteľa, aby ju spravoval,“ povedal Ján Malega.
Dodal, že problém je dlhodobý, preto sa s ním chcú mestu pripomenúť.
V podobnom duchu vyzýval radnicu i poslancov aj Juraj Zima pred rokom. „Chceme, aby sa to dostalo do vlastníctva jedného majiteľa, aby cestu spravoval. Rád by som sa toho dožil,“ poznamenal k problému ešte pred rokom podnikateľ Juraj Zima.
V priemyselnej zóne pracuje asi 800 ľudí
Podľa podnikateľov, cesta vedúca do priemyselnej zóny je stále v horšom stave. Pritom ide o dôležitú dopravnú tepnu.
„Je tam zamestnaných asi 800 pracovníkov z mesta i z okresu. Dennodenne počujeme sťažnosti, prečo to neriešime. Hanbou mesta sú aj návštevy. Chodia tu predsa majitelia niektorých firiem zo zahraničia i klienti,“ poznamenal J. Malega.
Poznamenal, že podnikatelia vytvárajú prácu a takto sú prínosom pre región. „Keď tu nebude práca, aj pre región to bude ťažšie.“
Ťažké srdce na primátora i poslancov má pre neaktívny prístup k vyriešeniu cesty M. Jedinák.
„Dane nám zvyšujú, ale cestu vysporiadať nechcú. Primátor pritom vo volebnom programe sľúbil pomoc a ochotu podnikateľskému prostrediu. Toto je ten prístup? Predsa aj my tu vytvárame isté hodnoty.“
O aktívnejší prístup zo strany mesta žiadal pred rokom J. Zima aj pre požiadavky zamestnancov. „O probléme hovorím aj za nich, ale aj za tých, ktorí bývajú v tomto meste.“
Časť podnikateľov už dávnejšie investovala do ciest, ktoré stoja na ich pozemkoch. Na úpravu celej vozovky to však zďaleka nestačilo.
„Je zaujímavé, že mesto na mojom pozemku vedelo zabezpečiť osvetlenie. Možno vieme prečo, keďže je tam blízka osada. O cestu sa však už toľko nestará,“ pripomenul M. Jedinák.
Primátor: Nie je dôvod kupovať cestu
Primátor Michal Biganič (nez.) potvrdil, že pre sťažnosti podnikateľov sa s nimi stretol. Aktívny plán pre vysporiadanie úsekov ciest však zatiaľ nemá.
„Nemáme zatiaľ dôvod odkupovať celú cestu. Možno ak by ju vlastníci ponúkli za symbolické euro,“ pripustil.
Podľa primátora prípadné odkúpenie by mohlo spustiť reťaz, keďže obdobných problémov v meste je vraj viac.
K poznámke podnikateľa M. Jedináka o zabezpečení osvetlenia na jeho pozemku povedal. „Osvetlenie je tam z hľadiska bezpečnosti.“
Primátor ešte dodal, že pri probléme bude potrebné hľadať viaceré možné východiská.
„Napríklad úsek cesty pri železničnej stanici chceme zabezpečiť cez zdroje z vyššieho územného celku.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš