Pohodu v sezónnych zariadeniach si užívajú miestni, ale aj turisti.
POPRAD. Najväčšie možnosti letného posedenia na terasách majú ľudia priamo v centre. Odkrytých zariadení je tu okolo dvadsať. Obľúbené terasy však nájdete aj na sídliskách. Všetky musia spĺňať špeciálne normy.
„Ľudia síce chodia viac do nákupných centier, ale zdá sa mi, že už sa vo väčšom vracajú aj do centra. Je to vidieť aj ku večeru, kedy to aj vďaka terasám žije oveľa viac,“ povedala Lucia z popradskej časti Veľká.
„Na terasy chodím na obedňajšie menu. Pravda, keď bude horúco, radšej si zájdem do chladnejšej pivnice. No a večer zas do centra nechodím, takže neviem, ako to tu žije,“ poznamenal Popradčan Vlado.
Za umiestnenie terás na mestských pozemkoch podnikatelia platia podľa určeného sadzobníka. Napríklad v porovnaní s neďalekou Spišskou Novou Vsou je Poprad o dosť drahší.
„Za umiestnenie letnej terasy sa určuje sadzba 0,35 eura za meter štvorcový na deň,“ uviedol Marián Galajda, hovorca popradskej radnice. V centre Spiša platia prevádzkovatelia 11 centov za štvorák denne.
Terás v Poprade je viacero, mesto eviduje tie, ktoré sú umiestnené na jeho pozemkoch. Na Námestí sv. Egídia v centre i na priľahlých uliciach je 18 takýchto letných zariadení.
„V širšom centre evidujeme štyri a na sídliskách päť letných terás,“ poznamenal M. Galajda.
Ak je pokoj, terasy mesto necháva otvorené dlhšie
Radnica podľa hovorcu vníma terasy ako spestrenie pre obyvateľov i turistov. Prevádzkovateľom zrejme aj preto toleruje otváracie hodiny. Tie sú totiž podľa nariadenia o pravidlách času predaja a služieb vymedzené medzi šiestou a 22. hodinou.
„Ak nie je zistené rušenie nočného pokoja, tak akceptujeme prevádzkovanie letnej terasy aj po 22. hodine,“ poznamenal.
Ľuďom však slúžia aj terasy s nepretržitou prevádzkou. Umiestnené musia byť v centre mesta.
„Ide o prevádzky na Námestí sv. Egídia, Ulici 1. mája, J. Curie v úseku od Popradského nábrežia po Francisciho ulicu. Vrátane Francisciho ulice po Levočskú, od Mnoheľovej na Francisciho,“ ozrejmil M. Galajda.
Zaujalo nás
Plastový nábytok je zakázaný
Platný poriadok určuje pre terasy viacero podmienok:
Umiestnené musia byť priamo na teréne alebo na drevenej podlahe s maximálnou výškou podlahy 20 centimetrov.
Nábytok na terase musí byť z ratanu alebo jeho napodobeniny. Prípustný nie je žiaden materiál z plastu, kovu alebo z iného materiálu.
Prekrytie letnej terasy je možné slnečníkmi alebo markízou z tkanej textílie, ktorá môže byť pogumovaná. Zakázaná je akákoľvek strešná konštrukcia s podpornými piliermi.
Opláštenie bočných stien letnej terasy nie je prípustné, a to ani z akýchkoľvek priehľadných PVC materiálov.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš