Tomuto koníčku sa venuje aj Marián Surmík.
POPRAD. Klub železničných historických vozidiel sa prednedávnom vydal na železnice s jedným zo svojich skvostov. Z Popradu vypravil motorový rušeň Pielstick.
„Vyrobili ho v Turčianskych strojárňach v Martine v roku 1979. Pre náročnú údržbu ho volali Turčianska pomsta. Na Slovensku sú takéto exponáty zachované iba dva. Jeden máme v Poprade a jeden je vo Zvolene,“ prezradil M. Surmík.
Po železniciach v minulosti jazdilo asi tristo rušňov tohto typu.
„Mal aj parný generátor, rušne vykurovali súpravy parou. Generátor máme zachovaný dodnes, len ho neudržiavame, chcelo by to revíziu, lenže náklady by boli veľké. Celkovo financovanie podobných strojov stojí nemálo peňazí,“ podotkol aktívny železničiar.
Ľuďom sa jazdy historickými vozňami páčia
S Pielstickom sa vydal na železničnú trať aj nedávno. Z Popradu odviezol cestujúcich cez Starú Ľubovňu do poľskej Muszyny a späť.
„Ľuďom sa takáto jazda páči. Turisti si okrem vychutnávania jazdy v historických vozňoch užijú zároveň poznávanie kultúry či prírodou. Na podobné jazdy chodievame aj do Čiech, ale aj po Slovensku,“ doplnil M. Surmík.
Kedysi pracoval Marián Surmík ako rušňovodič, dnes je na železniciach v inej pozícii. Blízko svojej záľuby teda ostal.
„Okrem práce na železnici sa podieľam na činnosti občianskeho združenia Klub Železničných historických vozidiel Poprad. Naším predmetom činnosti je záchrana historických vozidiel. Táto práca je mojím koníčkom. Bol to môj detský sen venovať sa mašinkám,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš