VYSOKÉ TATRY. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš žiada ministrov životného prostredia, pôdohospodárstva a dopravy, pod ktorého patrí cestovný ruch, ako aj parlament, aby konečne začali riešiť premnožené medvede, ktoré spôsobujú problémy v intravilánoch tatranských osád.
Mesto zároveň v liste navrhuje aj riešenia. Podľa primátora tento problém treba riešiť nielen rýchlo, ale hlavne komplexne.
„Nám nejde o odstrel medveďa cez výnimku. Tu je potrebné stanoviť únosné kvóty pre jednotlivé územia. My väčšinou na základe argumentov dostaneme výnimku. My chceme, aby sa aj v extravilánoch predchádzalo tomu, aby sa medveď ďalej premnožoval, čo spôsobuje problémy v intravilánoch,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede Asociácie horských sídiel Slovenska vo Vysokých Tatrách.
Primátor tvrdí, že sú premnožené
Podľa primátora v niektorých územiach je podstatne viac jedincov, ako dokáže územie uživiť a netýka sa to len mesta Vysoké Tatry.
Situácia s početnosťou medvedej populácie vo Vysokých Tatrách, ale i na Slovensku je podľa neho vážna.
„Za päť až desať rokov bude taký neúnosný stav, že to nebude bezpečné pre voľný pohyb turistov nielen vo Vysokých Tatrách, ale bude to problém aj v Nízkych Tatrách aj v iných lokalitách,“ dodal primátor.
O tom, že medvede sú na Slovensku premnožené, svedčí podľa neho aj to, že sa objavujú v lokalitách, v ktorých doteraz neboli.
Veterinár: Chýbajú systémové opatrenia nielen pre mevede
Podľa Rudolfa Janta zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy problémy v intravilánoch obcí nespôsobujú len medvede. Vážne problémy predstavujú aj líšky či diviaky.
„U nás zatiaľ chýba systémové riešenie tejto situácie. Väčšinou sa to rieši na lokálnej úrovni, s lokálnymi silami a vedomosťami o tejto problematike. Nastal čas, keď to musí dostať nejaké systémové riadenie,“ uviedol Janto.
V niektorých lokalitách podľa neho už vznikli populácia „mestských“ líšok.
V prípade líšok si podľa neho ľudia neuvedomujú, že môžu byť nebezpečnejšie ako medveď, keďže môžu prenášať rôzne choroby nielen na domáce zvieratá, ale aj na ľudí.
V prípade často medializovaného problému s medveďmi Rudolf Janto zastáva názor, že kapacita prostredia pre jednotlivé druhy voľne žijúcej zveri je postačujúca dovtedy, kým ten živočích nepotrebuje hľadať iné zdroje potravy, úkrytu a spôsobu života.
„Osobne si myslím, keďže medvede sa ukazujú aj v oblastiach, kde nikdy predtým nežili, že dozrel už čas, keď by si tá populácia nezasluhovala až takú ochranu, akú momentálne má a bolo by ju treba normálne poľovnícky obhospodarovať ako iné druhy poľovnej zveri,“ uviedol Janto.
Vzhľadom na to, že v prípade ochrany medveďa sme viazaní aj európskymi záväzkami, nebude to jednoduché a rýchle riešenie. „Myslím si, že treba začať na tom robiť,“ uviedol Janto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš