Táto plodina by na rozdiel od predtým siatej kukurice nemala lákať zver ani ľudí.
SMIŽANY. Začiatkom mája obyvatelia z blízkej osady na tomto poli hĺbili jamy a vykopávali staré železo s cieľom speňažiť ho v zberni.
Poľnohospodárom to v tom čase neprekážalo. Hoci na poli zasahovala aj polícia, kopáči pokračovali ďalej.
Na poli už v týchto dňoch zasiali. Prvýkrát posiali plodinu, ktorá nie je až taká typická na toto podhorské podnebie a vymenili ju za kukuricu
„Vlani to vyskúšali kolegovia spod Spišského hradu, v tomto roku sme sa na to podujali my. Cirok u nás sadíme prvýkrát. Ide o teplomilnú rastlinu, nie celkom tradičnú v našich zemepisných šírkach, no robíme, čo môžeme, aby sme pestovali energeticky výnosné plodiny,“ zdôraznil agronóm Ľuboš Bajtoš.
Cirok by nemal lákať zlodejov
Ako dodal agronóm, pre cirok sa rozhodli zo závažných dôvodov.
„Máme veľké poškodenie na kukurici, čo sme tu mali vlani, najmä na šúľkoch, aj obyvatelia okolitých obcí a miest nám robia značnú škodu, preto sme sa rozhodli pre cirok. Je to obdoba kukurice, je teplomilnou rastlinou, no tým, že nevytvára šúľky ako kukurica, ale metlinu, tak nie je zaujímavá ani pre zver, ani pre ľudí. Na výživu hovädzieho dobytka spĺňa určité parametre, ktoré sú k tomu potrebné. Z istého druhu tejto plodiny sa dokonca vyrábajú aj metly, no tento druh, ktorý sme posiali my, na to určený nie je. Pôjde ako kukurica na siláž,“ doplnil agronóm.
Polícia aj zákazové tabuľky
Cirok poľnohospodári posadili na ploche 60 hektárov. Výnosy očakávajú porovnateľné ako pri kukurici – od 35 do 40 ton. Cirok by mal byť vhodný na zber niekedy v auguste.
Zaujímalo nás, či sa vzhľadom na nedávnu kopáčsku aktivitu na poli neobávajú toho, že nebudú mať čo žať.
„Máme to samozrejme ošetrené s políciou. Už počas sejby polícia dohliadala na to, aby nedochádzalo k poškodeniu techniky, ktorá siala. Na poli sme osadili tabuľky so zákazom vstupu na pole. Budeme s políciou aj naďalej spolupracovať. Uvidíme, ako to bude počas vegetácie,“ vysvetlil Ľ. Bajtoš.
Ako potvrdil, pred samotnou sejbou museli na poli pozahŕňať jamy po kopáčoch.
„Áno, museli sme to urobiť vlastnou technikou v rámci našich kapacít. Náklady sa nám zvýšili,“ potvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš