Ľudia, ktorí sú bez prostriedkov, sa nádejali, že peniaze dostanú z garančného fondu Sociálnej poisťovne. Skutočnosť je však iná.
JAKLOVCE. Podobná situácia ako v Jaklovciach vládla aj v spoločnosti Twista v Humennom. Aj tu ľudia ostali bez výplat. Sociálna poisťovňa však iniciovala kroky vedúce ku konkurzu.
V Jaklovciach je však všetko inak. Zúfalí ľudia chcú sami podniknúť kroky, ktoré by viedli ku konkurzu. Problémom je však pre nich poplatok, vyšší ako 1 600 eur.
V prípade Jakloviec Sociálna poisťovňa zvolila exekučné konanie. Nemecký investor EVG im dlhuje sumu vo výške 49-tisíc eur.
„Nechceme zatvárať a teda dávať do konkurzu firmy. Spôsobili by sme im kolaps, čo by sme neradi, pretože ide o zamestnanosť. Vymáhali sme si svoje pohľadávky prostredníctvom exekučných konaní a sčasti sme boli úspešní,“ uviedol riaditeľ komunikačného odboru v Sociálnej poisťovni Peter Višváder.
Podobne ani obec neplánuje dlhy od nemeckého investora vymáhať formou konkurzu. Samospráva je v tomto prípade prenajímateľom priestorov v miestnom priemyselnom parku. Spoločnosť EVG dlhuje obci 35-tisíc eur. K časti peňazí sa obec dostala tak, že zadržali auto patriace nemeckému investorovi.
Nemecký investor nepreberá poštu
Oklamaným zamestnancom z Gelnického okresu nedokáže v tejto chvíli pomôcť ani Národný inšpektorát práce. Ako nás informovali inšpektori, vo veci začali konať, nemecký investor však nepreberá poštu.
Okrem toho inšpektorát práce môže zamestnávateľa len vyzvať k tomu, aby odstránil nedostatky.
Zamestnanci sa obrátili aj na políciu, tá prípad dokumentuje ako podozrenie zo zločinu – nevyplatenie mzdy a odstupného.
Dnes už bývalí zamestnanci firmy sa odhodlávajú k zúfalému kroku. Sami sa chcú obrátiť na súd, aby vyhlásil konkurz na danú firmu.
„Štát nám zatiaľ nijako nepomohol. Máme pocit, že každý si umýva ruky. Musíme teda sami hľadať spôsob, ako sa dostať ku svojim vyrobeným peniazom,“ uviedla jedna zo zamestnankýň Lucia Slezáková.
Vo firme pracovalo viac ako 50 ľudí, zamestnávateľ im dlhuje viac ako 40-tisíc eur. „Dohadujeme sa, možno sa vyzbierame, aby sme mali potrebné peniaze na poplatok,“ dodala L. Slejzáková.
Niektorí ľudia sú na tom ekonomicky tak zle, že peniaze si požičajú. Na jedného zamestnanca to bude suma približne 30 eur.
Navrhuje dve odporúčania
Na problém, ktorý sa môže opakovať, upozornila aj ombudsmanka Jana Dubovcová. Preto vo výročnej správe o činnosti, ktorú predložila NR SR, navrhla dve odporúčania na riešenie tejto problematiky.
„Je nevyhnutné akútne riešiť právnu úpravu postavenia zamestnancov, ktorým zamestnávateľ nevyplácal mzdu alebo zrušil firmu a nevydal im doklady o skončení pracovnoprávneho vzťahu,“ apeluje verejná ochrankyňa práv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš