Organizátori musia tento týždeň vybrať stovku remeselníkov, ktorí sa predstavia 12. až 14. júla na festivale Európske ľudové remeslo.
KEŽMAROK. Záujem o účasť na festivale Európske ľudové remeslo v Kežmarku aj tento rok presahuje možnosti organizátorov.
„Prišlo nám približne 370 žiadostí, z ktorých musíme tento týždeň vybrať 90 a 100 dvojíc remeselníkov,“ uviedol riaditeľ festivalu Igor Kredátus.
Na rozdiel od podobných podujatí remeselníci v Kežmarku si nemusia za miesto na podujatí platiť. Organizátori dokonca hradia remeselníkom aj ubytovanie. V prípade remeselníkov z väčších vzdialeností im organizátor prispieva aj na cestovné.
„My sme tí, ktorí ponúkame, aby sa remeselníci prezentovali. Chceme, aby remeslá ostali živé,“ objasnil filozofiu podujatia Kredátus.
Remeselníci však musia svoje výrobky nielen predávať, ale musia ich aj priamo pred návštevníkmi vyrábať.
Okrem slovenských remeselníkov by sa v Kežmarku mali predstaviť aj ľudoví umelci z Poľska, Česka a Maďarska. Organizátori sa snažia pod Tatry dostať aj remeselníkov z Nemecka, Španielska a ďalších krajín Európy.
Tohtoročný 23. ročník festivalu Európske ľudové remeslo sa uskutoční v tradičnom termíne - druhý júlový víkend 12. až 14. júla.
Festival venujú cechu zlatníkov a cechu zámočníkov
Každoročne je festival venovaný niektorému z cechov, ktoré v minulosti v Kežmarku pôsobili. Tento rok to bude cech zlatníkov a cech zámočníkov.
Zlatnícky cech vznikol v Kežmarku pred 300 rokmi, cech zámočníkov je jeden z najstarších v Kežmarku a tohto roku si tu pripomenú 570. výročie jeho vzniku. Zlatníci sa predstavia na nádvorí Kežmarského hradu.
„S klasickými zámočníkmi je problém. Toto remeslo už prakticky zaniklo. Nájde sa ešte kováč – zámočník, ale nájsť typického zámočníka je dnes už asi nemožné,“ uviedol Kredátus.
Organizátori pripravujú aj kultúrny program. V Kežmarku by sa mali predstaviť aj Vengaboys, Peter Bič Project, Country Sisters, Modern Talking Reloaded či Olympic Revival.
V drevenom kostole vystúpia súrodenci Babjakovci. Na troch pódiách vo festivalovom areáli vystúpia počas troch dní folklórne skupiny zo Slovenska i zahraničia. Všetkým účinkujúcim platia organizátori minimálne cestovné a stravné.
Celkové náklady na organizáciu festivalu Európske ľudové remeslo vyčíslil Igor Kredátus na 100 až 115 000 eur. Podstatná časť príjmov pochádza zo vstupného.
Ceny vstupeniek sa v porovnaní s minulým rokom nemenia. Základný lístok bude stáť päť eur, v predpredaji bude o dve eurá lacnejšie.
„Znížili sme počet vydaných permanentiek a zjednodušili sme ich systém. Návštevník pri vstupe za desať eur dostane náramok, ktorý ho bude oprávňovať na neobmedzený počet vstupov na všetky vystúpenia vo festivalovom areáli,“ dodal Igor Kredátus.
Ďalšiu časť príjmov tvoria sponzorské príspevky, príjmy z predajných trhov a menšou sumou prispieva na podujatie zo svojho rozpočtu aj mesto.
Remeselnícky festival by nemali obmedziť rekonštrukčné práce v centre Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš