Vretenica zabíjala. O život prišiel 59-ročný Novovešťan. Roky bojoval s vážnym ochorením, z ktorého sa vystrábil. Smrť ho počkala na lúke, keď zbieral bylinky na čaj.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. K nešťastiu došlo na lúke za mestom, kde nebohý muž zbieral púpavy.
Previezli ho do spišskonovoveskej nemocnice vo vážnom stave. I napriek okamžitej pomoci a snahe lekárov muž svoj boj o život prehral deň po prevoze.
Manželka nebohého i celá rodina iba neveriacky krútili hlavou. Nepočuli o tom, že by niekto zomrel na uhryznutie hadom.
„Manžel mal plný ruksak púpavy. Bol onkologickým pacientom, rád zbieral bylinky na čaj. Tak to bolo aj v ten nešťastný deň. Ešte keď som s ním bola v nemocnici, pripomínal mi, aby som vybrala púpavy z ruksaku, aby sa nezaparili a boli dobré na čaj,“ zaspomínala Anna Mikulová manželka nebohého.
Počas noci poriadne nespala, bola po nočnej, keď jej oznámili smutnú správu.
„Všetko sa zdalo byť v poriadku, sťažoval sa len na kŕče a zrazu ho niet. Nechápem, nerozumiem tomu, nepočula som, aby niekto zomrel po uhryznutí, nie dospelý človek,“ so smútkom v hlase uviedla Anna.
Ako uviedla, manželovi pred rokmi diagnostikovali rakovinu žalúdka v ranom štádiu. Žalúdok mu vyoperovali. Liečil sa ako onkologický pacient.
„Už tri roky bol v poriadku. Chodieval na pravidelné vyšetrenia, mal dobré výsledky a zrazu ho niet,“ dodáva Novovešťanka.
Mužovi podali hadie sérum, nepomohlo
Nemocnica potvrdila, že pacienta prijali s príznakmi ťažkého anafylaktického šoku a so zlyhávaním cirkulácie krvi.
„Po prijatí mu bolo podané hadie sérum a bola mu poskytnutá komplexná adekvátna protistresová liečba. Počas príjmu a hospitalizácie bol pri vedomí a komunikoval. Na druhý deň došlo k poruche vedomia s náhlou zástavou krvného obehu. I napriek úsiliu lekárov a resuscitácii sa nepodarilo pacienta oživiť. Pacient zomrel na následky komplikácií súvisiacich s uhryznutím vretenicou. V tomto prípade malo významnú úlohu na prudkom zhoršení zdravotného stavu aj predchádzajúce onkologické ochorenie,“ informovala hovorkyňa Sveta zdravia, a. s., Zuzana Gajdošíková.
Ako dodala, takýto prípad v nemocniciach, ktoré spoločnosť spravuje, ešte nemali.
Pomôžu aj gumené čižmy
Riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Bedřich Hájek sa počas svojej tridsaťročnej kariéry neraz stretol s vretenicou. Jeho ani jeho kolegov had neuhryzol.
„Svojho času bolo menej vreteníc. Boli tuhé zimy. No teraz ich je viac. Ľudia si vretenicu zvyknú mýliť aj s úžovkou hladkou, tá však nie je jedovatá,“ uviedol zoológ.
Ako zdôraznil, vretenice sa najčastejšie vyskytujú na vyvýšených skalách, vyhrievajú sa na suchých slnečných miestach. Môže sa stať, že vretenicu objavíte do klbka stočenú aj napríklad medzi čučoriedkami.
Po zime sú omámené, nerozhýbané, vyhrievajú sa na slnku a veľmi ľahko sa môže stať, že človek na ne stúpi.
A ako sa chrániť pred uhryznutím? „Ideálna ochrana nie je, no celkom dobrú službu môžu urobiť aj gumené čižmy. Je to dobrá ochrana, cez gumu sa len tak ľahko neprebije,“ uviedol B. Hájek.
Vretenicu je možné vyplašiť napríklad dupaním. „Vtedy vretenica cíti chvenie a prirodzene ju to odplaší,“ uviedol B. Hájek.
Rady
Prvá pomoc pri uhryznutí jedovatým hadom
Ranu po dezinfekcii nechávame voľne krvácať, spontánne sa tak čistí.
Poranenému zaistíme maximálny pokoj s vylúčením akéhokoľvek pohybu a odstránime všetky sťahujúce predmety (šperky, hodinky, tesné oblečenie).
Postihnuté miesto sa snažíme umiestniť pod úroveň srdca, napríklad, poranenú končatinu necháme voľne visieť z nosidiel, vždy ju ale znehybníme dlahou.
Čo najrýchlejšie zaistíme transport zraneného na odborné ošetrenie s minimom vlastného pohybu postihnutej osoby.
Najvhodnejší je transport poležiačky na nosidlách.
red
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš