LEVOČA. V kauze segregácie rómskych žiakov na ZŠ Francisciho v Levoči došlo k určitým, no nie dostatočným nápravám.
Myslí si to Amnesty International Slovensko (AIS), ktorá však zatiaľ nechce pristupovať k riešeniu situácie cestou súdnej žaloby.
Ako uviedla hovorkyňa AIS Jana Vargovčíková, súdna cesta je jednou z možných ciest.
"Zatiaľ sme sa snažili ísť cestou upozorňovania na problém pri komunikácii s predstaviteľmi školy i mesta. V prípade nastali isté pozitívne zmeny, no nie sú dostatočné, preto, ak sa situácia nebude ďalej riešiť, respektíve sa bude ďalej zhoršovať, budeme uvažovať o súdnej ceste", dodala Vargovčíková.
Pripomenula, že na ZŠ Jána Francisciho v Levoči prišlo k preradeniu niekoľkých detí do zmiešaných tried.
"Bol to dôsledok kritiky i nátlaku zo strany nevládnych organizácií i samotných rodičov rómskych detí", poznamenala Vargovčíková.
"Problém segregácie ako taký sa však tým nevyriešil, preto budeme prípad naďalej sledovať a komentovať a budeme tlačiť vôbec na zrušenia rómskych tried, ktoré na tejto škole podľa našich informácií stále existujú," dodala.
Radnica: Nie segregácia, ale individuálny prístup
Na segregáciu rómskych detí na ZŠ Francisciho v Levoči upozornila AIS v tomto školskom roku.
Primátor Levoče Miroslav Vilkovský myšlienku segregácie na základe etnicity odmietol a vec vysvetlil "individuálnym prístupom" k deťom, ktoré nenavštevovali predškolské zariadenie.
Dnes pre TASR povedal, že mesto zvažuje podniknúť voči AIS a jej zástupcom právne kroky. Dôvodom je podľa Vilkovského fakt, že zo strany mimovládky ide o cielené poškodzovanie mesta i samotnej SR.
"Aj my ako mesto sme AIS predložili dostatok dôkazov, že o žiadnu segregáciu v škole nejde," zdôraznil Vilkovský.
AIS stále spochybňuje to, či sa zástupcovia ministerstva školstva a splnomocnenec vlády SR pre rómske menšiny naozaj presvedčili o situácii na škole pri svojej návšteve na začiatku apríla.
"Dostali sme len správu o návšteve, z čoho nám skôr vyplýva, že sa zástupcovia ministerstva a splnomocnenec iba oboznámili so správou, ktorú im podali predstavitelia školy a mesta", uviedla Vargovčíková.
Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák k informáciám AIS uviedol, že v dňoch 18.3.22.3.2013 vykonala komplexnú inšpekciu v ZŠ Francisciho v Levoči Štátna školská inšpekcia.
"Žiadnu formu segregácie nezistili," uviedol Kaliňák.
"Tvrdenie, že by Rómovia boli oddeľovaní od nerómskych žiakov, sa nepotvrdilo, ani vo vyučovaní v rámci školských tried, ani v priestoroch školskej jedálne," dodal Kaliňák.
Ministerstvo odmieta kritiku Amnesty International
Mimovládna organizácia AIS rovnako kritizuje MŠVVaŠ SR za to, že aj keď sú legislatívne nástroje na odstránenie segregácie na školách, chýba metodické vedenie a materiálne zabezpečenie, ktoré by školám zabezpečilo uskutočniť skutočnú integráciu vo vzdelávaní.
"Jednak je teda potrebné odstrániť diskriminácie, tam kde dochádza k segregácii a tiež budovať dlhodobo inkluzívny model vzdelávania, kde škola v jednej triede bude schopná poskytnúť vzdelanie deťom rómskym i nerómskym, deťom s rozličnou mierou nadanosti i vzdelávacích potrieb", dodala Vargovčíková.
Ministerstvo školstva v reakcii uviedlo, že svoj postoj k segregácii vyjadrilo jednoznačne rezortným predpisom Pedagogicko-organizačnými pokynmi na rok 2012/2013, ktoré zakazujú všetky formy diskriminácie a segregácie.
"To isté je aj v návrhu rezortného predpisu pre budúci školský rok," uviedol hovorca rezortu Michal Kaliňák.
Na výčitku, že ministerstvo nevyvíja snahy o vytvorenie modelu dlhodobo efektívneho inkluzívneho vzdelávania, Kaliňák upozornil, že existuje viacero projektov, kde rezort takúto snahu vyvíja.
Ako príklad uviedol výzvu na rozvojové projekty zamerané na podporu pozitívnej klímy v multikultúrnych triedach a podporu vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Na podporu projektov vyčlenil rezort sumu 113 000 eur.
Kaliňák pripomenul aj národný program vzdelávania pedagógov v oblasti práce so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Do projektu sa od októbra 2011 zapojilo vyše 200 ZŠ," informoval hovorca.
Podľa AIS by v tomto smere mal s MŠVVaŠ oveľa aktívnejšie spolupracovať aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske menšiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš