Chodník vedúci na Spišský hrad zo Spišského Podradia je podľa turistov nekvalitný, s veľkými špárami medzi kameňmi. Musia sa dobre pozerať pod nohy, aby sa nepotkli. Mesto argumentuje tým, že chodník je turistický, nie prechádzkový.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Podľa poslanca mestského zastupiteľstva v Spišskom Podhradí Miroslava Langauera (nez.) turisti pri prechádzaní chodníkom musia byť poriadne obozretní, aby nedošlo k úrazu.
„Na jednej strane oceňujem snahu primátora v súvislosti s otvorením spodnej brány na Spišskom hrade, na strane druhej však musím zdôrazniť, že postavený chodník je nekvalitný. Je veľa turistov, ktorí nechodia na Spišský hrad cez hlavnú bránu, ale chcú si to vyšliapať po chodníku od Spišského Podhradia. Kým v prvej časti je chodník dobre urobený, kameň je opracovaný, v jeho najvyššej časti si musia dávať pozor, aby o nejaký kameň nezakopli, nespadli a neprišli k úrazu. Musia poriadne pozerať pod nohy, a nie kochať sa panorámou, ktorá sa im ponúka,“ zdôraznil M. Longauer (na snímke).
Podľa neho je to zlý signál pre turistov. M. Longauer si všimol, že tí túto časť chodníka jednoducho obchádzajú.
„Aby sa nepotkli, radšej chodia popri chodníku. Už si vedľa vyšliapali novú cestičku po tráve. Tak načo potom je tu chodník?“ zamyslel sa poslanec.
V čase, keď sme sa boli na chodník pozrieť aj my, vychádzal na hrad jeden zo Spišiakov.
„Idem do práce, každý deň chodím po tomto chodníku. No poviem vám, je to skôr chodník pre dospelých, a nie rodiny s deťmi, ktoré by po ňom chceli ísť. Je to tankodrom, človek tu môže ľahko zakopnúť,“ poznamenal.
Riadili sa pamiatkarmi
Zástupca primátora Michal Kapusta (KDH) odmieta, že by išlo o čudný chodník. Jeho stavba bola rozdelená do troch etáp, tá tretia je práve v realizácii.
„V prvej etape bola na chodník položená zámková dlažba, v druhej časti travertínový štep vložený do betónu a tretia časť je travertínový kameň uložený do hliny. Vychádzali sme z požiadaviek, ktoré nám dal Krajský pamiatkový úrad v Prešove,“ odpovedal viceprimátor.
Ako zdôraznil, chodník na Spišský hrad je turistický.
„Nie je to chodník, kde sa chodí v črievičkách, sandálkach, v topánkach k obleku, ale v turistickej obuvi. Ľudia po ňom chodia pozrieť si hrad a prírodnú chránenú oblasť Dreveník,“ oponoval M. Kapusta.
Ako vysvetlil, chodník v dolnej časti je spevnený preto, lebo sa tam nachádza súkromný pozemok s lesnou škôlkou a tam bola potreba prístupovej cesty k tomuto pozemku.
„Najvyššia časť chodníka, ktorá ešte nie je celkom dokončená, potrebuje čas, aby usadla. Kamene majú byť prerastené trávou. Myslím si, že o dva – tri roky to bude pekný chodník. Bude aj spevnený. Kamene nie sú opracované, nemá to byť pekný hladký chodník, ale chodník v prírodnom prostredí,“ dodal M. Kapusta.
Turisti si vyšliapávajú cestičku popri chodníku. Foto k článku: Mária Šimoňáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš