Množstvo odpadu v stredisku Čingov z roka na rok narastá. V kontajneroch, ktoré tam umiestnila obec Spišské Tomášovce, končí všeličo, aj odpad z rekonštrukcií chatiek. Obec plánuje na Čingove osadiť kamery, tie by pomohli lepšie identifikovať pôvodcov znečisťovania.
SPIŠSKÉ TOMÁŠOVCE/ČINGOV. V obci sa rozhodli zvýšiť odpadový poplatok na 13,30 € na jedného vlastníka
„Vychádzali sme zo zákona o odpadoch a poplatok sme stanovili na jedného vlastníka. Spustila sa však lavína odvolávačiek. Niektoré chatky majú troch – štyroch vlastníkov. Tí nesúhlasia, aby platili všetci za odpad. Argumentujú najmä tým, že niektorí vlastníci sú z Bratislavy a vzdialenejších miest a obcí. My však musíme rešpektovať zákon,“ uviedla starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová (nez.).
Množstvo odpadu na Čingove narastá. Ľudia ho vozia ku kontajnerom alebo ho len tak vyhodia niekde pod kopec. Neraz sa stáva, že odpad končí aj v Hornáde.
„Pred časom sa v Slovenskom raji konal zábavný cyklomaratón. Pred akciou sme v úseku od Smižian po Letanovce vyzbierali 28 vriec odpadu. Rovnako je to s odpadom na vrchnom i spodnom parkovisku na Čingove,“ doplnila Z. Nebusová.
Problémom je aj stará keramika po rekonštrukcii chát. Aj tá končí pri kontajneroch. Náklady na jej odvoz musí znášať obec.
„V lokalite majú chatky väčšinou ľudia zo Spišskej Novej Vsi. Tam už roky funguje zberný dvor, kde je možné obyvateľom mesta bezplatne odviezť odpad. Pokojne by ho mohli odnášať tam,“ zamyslela sa starostka.
Na Čingove má obec umiestnených šesť kontajnerov. Tie nestačí vyvážať.
V „čovke“ končia aj zvieratá
Na Čingove plánujú rozmiestniť plagáty, predovšetkým na podporu separovania. Rovnako osadiť aj kamery, ktoré by snímali dianie v stredisku.
„Budeme tak vedieť lepšie odsledovať pôvodcov neželaného odpadu,“ upozornila Z. Nebusová.
Rozpočet na kamery je 1 590 €. Plánujú ich osadiť spolu s obcou Smižany aj prevádzkovateľom reštauračného zariadenia na Čingove. Rovnaká výška odpadového poplatku ako na Čingove platí aj priamo v obci Spišské Tomášovce. Hoci sa separovaný zber v obci rozbehol dobre, problémy spôsobujú odpady, ktoré končia v obecnej čistiarni odpadových vôd.
„Je skutočne nepochopiteľné, čo všetko ľudia dávajú do kanalizácie. Náš pracovník neraz vytiahne z koša v čistiarni topánky, naposledy bol kôš plný jabĺk. Dokonca z neho náš pracovník vytiahol aj telá mŕtvych zvierat, myslím, že to bol pes či malé zajačiky. Ľudia si neuvedomujú, že tým zapchávajú rúry, čo spôsobuje problémy s kanalizáciou,“ dodala Z. Nebusová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš