Karatistické talenty spod hradu potešili

Za posledné dva mesiace sa karatistické talenty ŠKM-KK Stará Ľubovňa zúčastnili na troch populárnych slovenských podujatiach aj s medzinárodnou účasťou.

Na majstrovstvách SR v Žiline. Obsadili skúsení pretekári ŠKM-KK Stará Ľubovňa Adam Vorobeľ, Zuzana Bukovinová a Jakub Kaleta (v rade zľava) 3. miesta.Na majstrovstvách SR v Žiline. Obsadili skúsení pretekári ŠKM-KK Stará Ľubovňa Adam Vorobeľ, Zuzana Bukovinová a Jakub Kaleta (v rade zľava) 3. miesta. (Zdroj: F. Vorobeľ)

STARÁ ĽUBOVŇA. V úvode apríla sa konala Veľká cena Slovenska – 33. ročník Grand Prix Slovakia, ktorá prebiehala v športovej hale na Pasienkoch v hlavnom meste Bratislave.

Roman Vorobeľ porazil reprezentačných kolegov

Na tradičnom podujatí, ktoré zároveň slúži pre prípravu pretekárov na ME, sa predstavila široká konkurencia reprezentačných výberov zo Slovenska, Česka, Srbska, Ukrajiny, Chorvátska, Poľska, Maďarska, Lotyšska a Bieloruska.

Nechýbalo medzi nimi ani 11 skúsených pretekárov z ŠKM-KK Stará Ľubovňa. Súťaž prebiehala v kategóriách od 14 rokov až po seniorov. V silnej medzinárodnej konkurencii potešil vynikajúcim výkonom Daniel Majirský, ktorý si v kategórii kadeti 14 - 15–ročných kumite do 63 kg vybojoval pekné 3. miesto.

Ďalším pretekárom spod ľubovnianskeho hradu, ktorý sa postavil na stupne víťazov, bol v kategórii U21 kumite nad 78 kg Roman Vorobeľ. Jeho konečné 3. miesto za karatistami z Poľska a Maďarska bolo skvelým výsledkom, pretože dokázal poraziť aj iných kolegov zo širšej reprezentácie Slovenskej republiky.

Tesne pred touto Veľkou cenou Slovenska sa uskutočnili majstrovstvá SR seniorov v Žiline, ktoré boli aj eliminačnými pretekmi na ME do Budapešti. Toto podujatie sa tiež vyznačovalo nesmierne silnou konkurenciou karatistov. V kategórii senioriek do 68 kg sa mohla potešiť z konečného 3. miesta Zuzana Bukovinová a rovnaké umiestnenie získal medzi seniormi v najľahšej váhovej kategórii do 60 kg Jakub Kaleta. Tretím medailistom na týchto majstrovstvách bol v kategórii seniorov do 84 kg Adam Vorobeľ, ktorý prehral iba jediný zápas s majstrom Slovenska a legendou slovenského karate Klaudiom Farmadinom. Tento výsledok zverenca trénera Františka Vorobeľa možno považovať za pekný úspech, pretože sa jeho zverenci, vekom iba juniori, dokázali nielenže presadiť medzi vyspelými pretekármi, ale taktiež naberať prvé skúsenosti medzi seniormi. Na tejto akcii nechýbal ani talentovaný karatista ŠKM-KK Samo Truska, ktorý sa však v súčasnosti pripravuje na vysokoškolskú skúšku, kvôli čomu trénoval iba sporadicky a bolo to badať aj na výkone.

Kollár vyhral Slovenský pohár

V druhej polovici mája sa uskutočnili Majstrovstvá SR žiakov a mladších dorastencov, ktoré prebiehali v Prievidzi. Na túto súťaž sa z Tatranskej únie nominovalo 22 pretekárov ŠKM-KK Stará Ľubovňa. Viac ako polovička z nich bola na takejto kvalitnej súťaži vôbec po prvýkrát. Z toho vyplýva, že to bola pre nich aj akási skúška ohňom. V Prievidzi sa odovzdávali aj poháre celkovým víťazom Slovenského pohára 2012 - 2013.V kategórii 5 - 7–ročných chlapcov do 20 kg si za svoj výkon pohár do Starej Ľubovne odniesol Bruno Kollár, ktorý v klube súťaží už druhý rok. Mladé pretekárky Vierka Kaletová a Diana Juráková bojovali o medaily. Týmto zanieteným karatistkám sa však cenný kov vybojovať nepodarilo a museli sa uspokojiť iba s konečným 4. miestom. O niečo lepšie však dopadla Zuzana Kaletová v kategórii kumite 12 - 13–ročných dievčat do 45 kg ktorá si vybojovala pekné 3. miesto. U chlapcov nemožno zabudnúť na tuhý boj o medailu Filipa Bucka, po ktorej však nesiahol a musel sa uspokojiť iba s pomyselnou zemiakovou medailou. Fantastický úspech sa pre rok 2013 podarilo získať v kategórii 5 - 7–ročných do 28 kg Adamovi Krafčíkovi, ktorý sa stal majstrom SR a so zaslúženou hrdosťou odchádzal s nádherným pohárom a zlatou medailou za titul.