Dobrovoľný hasičský zbor Spišská Sobota opäť pripravil obľúbenú súťaž vo varení gulášu, ktorá sa v tejto mestskej časti Popradu konala v uplynulú sobotu. Historické námestie tak ožilo spoločenskou akciou vymyslenou v krčme.
SPIŠSKÁ SOBOTA. Zakladateľom tradície varenia gulášu vo dvore hasičskej zbrojnice sa v roku 2006 stal aj Viliam Kocún.
„Bola to vec recesie a zábavy, ktorej tradícia stále pokračuje. Ľudia vložia do varenia gulášu nielen svoje peniaze, ale aj voľný čas a energiu,“ zhrnul základné kamene súťaže vo varení gulášu.
Nápad vznikol pre Slovákov prozaicky - v krčme pri pive. Za dva týždne už mali organizátori prihlásených 18 kuchárskych partií.
„Aj napriek rodinnej atmosfére musíme rok čo rok všetkých osloviť odznova a naháňať ich do súťaže,“ opísal Kocún prípravy podujatia. Uplynulý víkend sa konal jeho 8. ročník.
Guláš sa varil pod dáždnikmi
Samotná súťaž však prebehla už 11.-krát, keďže v začiatkoch sa guláš varil na jar aj na jeseň. Sychravé počasie sa napokon podpísalo pod účasť súťažiacich aj návštevníkov, ktorá býva ďaleko vyššia.
V sobotu tak podľa vlastných tajných receptov varilo tekutú pochúťku 20 družstiev. Na nálade a atmosfére to však badať nebolo.
Po prvý raz sa varenia zúčastnilo družstvo Klubu Veličanov. „Každý rok sme sem chodievali ako hostia na obed. Priatelia nás však presvedčili, aby sme aj súťažili,“ povedal Milan Sobanský.
Jednou z tajných prísad gulášu Veľčanov bol bôčik, na ktorom si pochutnali na desiatu. Medzi prevažne miestnymi súťažiacimi kolektívmi sa objavili aj družstvá z Michaloviec či Rožňavy.
Prvé miesto sa draží
Prvá cena sa však neudeľuje, toto ocenenie v podobe putovného kotlíka si víťaz jednoducho vydraží.
„Ten si ho ponecháva po dobu 12 mesiacov s tým, že jeho meno a vydražená suma sa vyrazí na kotlík,“ priblížil Viliam Kocún formu neobvyklého najvyššieho ocenenia v súťaži. Zatiaľ sa na kotlíku nachádza meno 10 šťastlivcov. Minuloročný víťaz si putovný kotlík vydražil za 400 eur.
„O prvú cenu sa budeme uchádzať aj tentoraz, ale ešte sa uvidí, či nám to manželky dovolia,“ smial sa jeho držiteľ Rudolf Nikerle z tímu Čarovné varešky, ktorý zároveň v sobotu ráno slávnostne podpaľoval oheň pod kotlíkmi všetkých súťažiacich.
„Druhé“ ocenenie získava družstvo, ktoré získa najviac certifikátov udelených od ľudí ochutnávajúcich obľúbenú pochúťku.
Finančný výťažok z akcie putuje na konto Dobrovoľného hasičského zboru Spišská Sobota. Ten ho používa na svoju činnosť a hasičské súťaže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš