Maruška, ako ju volajú jej blízki, sa narodila so zvláštnou anomáliou. Jej chodidlá sú vytočené dozadu. Napriek tomu prváčka každý deň absolvuje peši trojkilometrovú trasu, do školy a späť.
NÁLEPKOVO. Maruškini rodičia chcú dosiahnuť, aby bola oslobodená od povinnej školskej dochádzky a ostala doma.
Riaditeľka Základnej školy v Nálepkove v okrese Gelnica však tvrdí, že izolácia by bola pre Marušku to najhoršie.
Dunkovci majú sedem detí. Bývajú síce v čistej, ale biednej maringotke v miestnej osade. Maruška je prvé dieťa 25-ročnej Slavomíry.
„Narodila sa v siedmom mesiaci, prvýkrát som ju videla v inkubátore, so sadrovými čižmičkami na nohách,“ spomína matka 7-ročnej Marušky.
Ostatné jej deti sa narodili zdravé, s výnimkou predposlednej Brendy. Batoľa má jedno chodidlo tiež vytočené dozadu.
Pani Slavomíra odmieta logické dôvody ochorenia Brendy. Myslí si, že telesne postihnutá je preto, lebo v tehotenstve sa veľmi často dotýkala Maruškiných chorých nôh.
„Maruška chodí každý deň do školy, keď vynechá čo i len deň, už nás zo školy bombardujú, že prečo chýbala. Lenže cesta do školy je pre ňu problém. Často plače, že ju bolia nohy. Chceme, aby oficiálne bola od školy oslobodená,“ povedala nám matka.
Behanie nepripadá do úvahy
Maruška napriek telesnému hendikepu žije ako iné deti. Je však pre svoj zdravotný stav veľmi hanblivá.
Schovala sa pred nami, priviesť ju musela do maringotky jej mama. Po chvíli sa však ako-tak rozhovorila, porozprávala nám, aké písmená sa už v škole naučili.
Posťažovala sa, že niektoré deti sa jej pre nohy posmievajú.
Maruška zvládne kratšie trasy, dlhé už pre ňu znamenajú fyzickú bolesť. Behanie s ostatnými deťmi vôbec nepripadá do úvahy.
Jej matka priznáva, že nepodnikla žiadne kroky, aby sa zdravotný stav jej dcéry zlepšil. Žiadne systematické návštevy u lekárov, odborníkov.
„Manžel aj ja sme bez práce, žijeme len s môjho materského príspevku 150 eur,“ argumentovala.
Dala si však predsavzatie, že v prípade Brendy urobí všetko pre to, aby sa jej zdravotný stav zlepšil.
Maruške kupuje mama len pohodlné botasky.
Foto: kar
Riaditeľka je proti izolácii
Riaditeľka školy Bibiana Krajníková tvrdí, že izolácia Marušky doma by bolo veľmi zlým riešením.
„Rodina by mala využiť všetky dostupné prostriedky, aj pomoc od štátu, aby sa dieťa mohlo vzdelávať. Bohužiaľ, máme negatívne skúsenosti s ľuďmi z miestnej osady. Ak majú choré dieťa, chceli by mať potvrdenie, že je nevzdelateľné, aby nemuselo chodiť do školy. Rodičia by tak mali o starosť menej. Chápem, že mať postihnuté dieťa je každodenný boj o čo i len minimálny pokrok. Lenže izolácia dieťaťa nie je dobrým riešením,“ vysvetlila B. Krajníková.
Podľa zákona Marušku by mohli vzdelávať rodičia doma, lenže nespĺňajú kvalifikačné podmienky.
Keďže miestna osada je od školy vzdialená asi kilometer a pol, Korzár sa opýtal starostu Dušana Slivku (SDKÚ), či neplánujú pre žiakov zabezpečiť dopravu.
„V tejto osade žije asi tristo detí. Ich prepravu by sme preto nezvládli. Okrem toho miestna cesta nie je vyhovujúca pre autobusovú dopravu.“
Keď sa od nás starosta dozvedel o probléme rodiny Dunkovej, hneď mal naporúdzi riešenie.
„Otca môžeme zamestnať v rámci malých obecných služieb. Sprevádzal by do školy svoju dcéru a najmenšie deti. Lenže snaha musí byť hlavne na jeho strane,“ vyjadril sa nálepkovský starosta.
Rady
Môžu žiadať o pomoc
Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Spišskej Novej Vsi nás informovali, že rodič alebo opatrovateľ telesne postihnutého dieťaťa môže napríklad žiadať vydanie preukazu zdravotne ťažko postihnutej osoby.
Potom je to kompenzácia za prevádzku motorového vozidla alebo za pohonné hmoty.
Žiadateľ však musí sám osobne prísť na úrad práce, vyplniť predložené tlačivá, lekár potom posúdi mieru funkčnej poruchy u dieťaťa.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš