Niekoľko rokov vlečúci sa spor medzi Hotelmi mládeže Slovakia a spoločnosťou ASH z Košíc o lukratívny tatranský hotel stále nepozná svoje rozuzlenie. Svetielko na konci tunela po dlhých súdnych ťahaniciach možno svitlo na poslednom pojednávaní Okresného súdu v Poprade.
POPRAD/TATRANSKÁ ŠTRBA. Majetok bývalého Socialistického zväzu mládeže sprevádza stále niekoľko káuz, mnohé z nich ležia na súdoch už roky.
Ešte v roku 2005 predala akciovka Hotely mládeže Slovenska (HMS) svoj Hotel Rysy v Tatranskej Štrbe aj s vybavením košickej firme ASH za 33 miliónov slovenských korún.
Pozemky mali stáť ďalšie 2 milióny, no pre prebiehajúce reštitučné konanie ich vtedy nemohli predať. Obe strany teda uzavreli nájomnú zmluvu o používaní pozemkov za približne 2-tisíc eur ročne.
Nové vedenie HMS ju však považovalo za vysoko nevýhodnú, navyše nájomca platil nájomné veľmi nepravidelne.
„Samotný predaj hotela považujeme rovnako za nevýhodný, ten sa však už zrušiť nedá. Znalecký posudok k nájomnej zmluve hovorí o sume 19 800 eur ročne, takže nájomnú zmluvu sme z dôvodu nevýhodnosti vypovedali,“ ozrejmil dôvody vzniknutých nezhôd predseda predstavenstva HMS Michal Feik.
Spoločnosť HMS požiadala nájomcu o vypratanie nehnuteľnosti, čo sa však nestalo.
HMS mali podľa Feika pripravený aj variant obsadenia hotela pomocou polície a bezpečnostnej služby: „Nájomcovi sme týmto spôsobom nechceli robiť problémy a z hotelových hostí robiť rukojemníkov.“
Hotel Rysy. Lukratívny predmet sporov stojí v Tatranskej Štrbe.
Foto: mn
Súd zrušil svoje rozhodnutie
V decembri 2011 sa v tejto veci obrátili na súd. Najskôr im súd vyhovel a rozkazom, na ktorom neskôr vyznačil aj právoplatnosť, spoločnosti ASH nariadil nehnuteľnosť vypratať.
Keďže sa odporcovi nepodarilo rozkaz doručiť, súd rozkaz zrušil. Následne sa beh udalostí otočil a na ďalšom pojednávaní súd svoje rozhodnutie zrušil a žalobu HMS zamietol.
V odôvodnení mediálne známy popradský sudca označil myšlienkové pochody HMS za zvláštne. Nezdalo sa mu, že žiadajú odstránenie hotela, ktorý kedysi sami vlastnili, a to len preto, že prestala platiť nájomná zmluva.
„Začali sa diať čudné veci, preto sme podali aj trestné oznámenie pre podozrenie zo zasahovania do nezávislosti súdu. Sme presvedčení, že prvý rozkaz doručený bol,“ dôvodil Feik.
Údajne o tom existoval aj dôkaz v súdnom spise, no zmizol. Polícia však skonštatovala, že skutok sa nestal.
HMS sa bránilo podnetom na Generálnu prokuratúru. Aj keď sa ukázalo, že existuje priateľský vzťah medzi sudcom a právnym zástupcom vlastníka hotela, prešovský krajský súd napriek tomu rozhodol o nezaujatosti súdnej moci, hoci sám sudca priateľský vzťah priznal.
Nájomca chce hotel vrátiť
Spor sa nakoniec vyhrotil podaním žaloby zo strany eseročky ASH na HMS, v ktorej ich žiadala zabezpečiť prístup k hotelu zriadením vecného bremena.
Sudca síce prípad na piatkovom pojednávaní v Poprade nerozhodol, v súdnej sieni však padol zaujímavý návrh zo strany majiteľa hotela Rysy.
„Za týchto okolností klient zrejme nemá záujem prevádzkovať hotel, keď sa má súdiť o právo prístupovej cesty. Budeme teda žiadať vrátenie kúpnej ceny hotela, ako aj hodnotu investícií,“ informoval po skončení pojednávania na popradskom súde právny zástupca ASH Marián Prievozník.
Ako dodal, jeho klient chcel prevádzkovať hotel a nečakal niekoľko súdnych sporov a ťahaníc s pozemkami.
„Klient kúpil mačku vo vreci,“ uzavrel Prievozník.
Spoločnosť HMS je ochotná na ponuku protistrany pristať. Rokovania však nebudú jednoduché.
Pôjde najmä o vyčíslenie peňažnej hodnoty investícií do hotelového zariadenia vo Vysokých Tatrách.
Sudcom určená 32-dňová lehota na dohodu plynie od piatka minulého týždňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš