Nevšedný pohľad na protestujúcu starenku sa naskytol ľuďom smerujúcim na popradský okresný súd. Pred vchodovými dverami tam vo štvrtok za vytrvalého dažďa už druhý deň postávala Mária Mačáková s transparentom v ruke. Tvrdí, že jej predstavitelia justície svojím konaním ublížili a žiada, aby ich vymenili.
POPRAD. V stredu o desiatej hodine sa pred Okresný súd v Poprade postavila Mária Mačáková zo Ždiaru. Okrem príručnej tašky plnej súdnych spisov si pripravila aj transparent.
„Protestujem proti obrazu konania na popradskom súde. Chcem tým poukázať na praktiky sudcov a notárov, ktorí svoje kroky navzájom kryjú,“ vysvetlila dôvody svojho protestu.
Žiada vymeniť personál súdu
Pôvod jej nespokojnosti siaha ešte do roku 2006, keď sa začalo dedičské konanie o majetku po jej nebohom bratovi. Neskôr sa k nemu pridalo aj ďalšie dedičské konanie po smrti matky.
Podľa jej názoru nebolo ani v jednom z oboch prípadov rozhodnuté v súlade so zákonmi, no majetok už pozostalí užívajú.
Poškodená žena cíti krivdu a nespravodlivosť v zdĺhavých rozhodnutiach súdu, ktorá ju dohnala až k tomuto činu.
„Tu budem stáť a čakať, kým si ma predstavení tohto súdu nevšimnú. Mám na nich veľa otázok, na ktoré chcem dostať odpovede. Týmto zároveň žiadam aj výmenu pracovníkov na súde, dovtedy neodídem,“ vyjadrila svoje požiadavky táto takmer 70-ročná žena.
Ako dodala, necíti v sebe hnev ani zúfalstvo, chce len poukázať na nespravodlivosť. Zatiaľ si však okrem sympatií okoloidúcich pozornosť zainteresovaných nezískala.
Pred súd sa tak chystá chodiť vyjadriť svoj tichý nesúhlas s jeho konaním aj na budúci týždeň.
Súd právo protestu Mačákovej neupiera
„Súd neupiera účastníčke konania právo na vyjadrenie jej názorov aj takouto formou. Účastníčka súdu sa sťažovala na postup súdov, pričom jej sťažnosti boli vybavené v súlade so zákonom,“ uviedol v stanovisku hovorca Krajského súdu v Prešove Michal Drimák.
Na to, či sa dá takouto formou na slovenských súdoch niečo dosiahnuť, sme sa spýtali priamo na ministerstve spravodlivosti.
„Najefektívnejším spôsobom domáhania sa spravodlivosti je využívanie štandardných nástrojov, ktoré umožňuje právny poriadok, vrátane mimoriadnych opravných prostriedkov, ústavnej sťažnosti a poprípade aj sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva. V prípade, ak ide o osobu v materiálne núdzi, môže sa obrátiť na Centrum právnej pomoci,“ radí občanom prostredníctvom svojho hovorcu Pavla Kubíka ministerstvo.
Za prieťahy sudcom hrozí disciplinárka
K najväčším súdnym prieťahom podľa Kubíka spravidla dochádza na okresných súdoch v sídle krajského súdu. Sčasti je to spôsobené aj objektívnou preťaženosťou týchto súdov.
„V prípade, ak sú zistené zavinené prieťahy v súdnom konaní, minister spravodlivosti uplatňuje svoju právomoc v oblasti návrhov na začatie disciplinárneho stíhania sudcu,“ ozrejmil dôsledky pre sudcov vyplývajúce z umelého odďaľovania svojho rozhodnutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš