V Podolínci schválili poslanci osobitným nariadením zákaz hracích automatov v meste. Rozhodli sa tak na základe petície miestnych obyvateľov. Podobnú petíciu už doručili aj na Mestský úrad v Starej Ľubovni.
PODOLÍNEC. Poslanci v Podolínci na piatkovom rokovaní najprv zobrali na vedomie petíciu obyvateľov. Potom zahlasovali za prijatie nariadenia o zákaze hazardu.
Podolínec je tak zrejme prvým mestom na Slovensku, kde nové nariadenie začne platiť.
„Je mi ľúto podnikateľov, ale mňa hnevá to, aké skupiny obyvateľstva chodili do zariadení s automatmi. Keby išlo o ľudí, ktorí na to majú a sú dostatočne inteligentní utrácať, tak nech. Ale toto nie je prípad Podolínca. Osobne prispievam na dvakrát do Sociálnej poisťovne a hnevá ma, keď vidím, kde končia dávky z našich príspevkov. Mám dobrý dôvod, prečo budem hlasovať za nariadenie,“ povedal poslanec Štefan Zima (OKS).
Jozef Compeľ petíciu spochybnil
Za zákaz automatov hlasovala väčšina poslancov. Jediný proti bol Jozef Compeľ (nez.). Ten spochybnil aj petíciu.
„Petícia by nemala byť uznaná, išlo jednoducho o znásilňovanie ľudí, ktorí sa tam podpisovali. Chodilo sa od dverí k dverám. Budem rád, ak sa na petíciu budem môcť pozrieť a z toho vyvodím ďalšie dôsledky,“ poznamenal.
Iniciátori petície nám už dávnejšie povedali, že ľudí síce oslovovali, ale v žiadnom prípade na nich nevyvíjali nejaký nátlak.
Primátorka: Automaty obsluhovalo dieťa. Je to hriech
Petícia, ktorá je podmienkou prijatia nariadenia, má podľa zákona vypovedať o porušovaní verejného poriadku v súvislosti s automatmi.
Podľa J. Compeľa to nie je prípad Podolínca. „Ani mestská, ani štátna polícia neeviduje takéto narušenia,“ poznamenal.
Primátorka Iveta Bachledová (nez.) s poslancom nesúhlasila. „Dávnejšie som sama bola v tvojom zariadení a videla som dookola neporiadok. V inom zariadení som dokonca videla, ako dieťa prevádzkovateľky obsluhovalo automaty. Je to do neba volajúci hriech,“ reagovala.
V Podolínci platil zákaz automatov od februára 2012. V tom čase mali mestá zákonné možnosti o zákaze rozhodnúť.
Z dielne Smeru však pred časom prišla zmena legislatívy. Tá po 30. júni také rozhodnutia ruší. Preto ak chcú mestá aj naďalej fungovať bez automatov, potrebujú petíciu s podpismi aspoň 30 percent voličov.
K tomu aj rozhodnutie poslancov o prijatí nariadenia o zákaze. Prípad Podolínca je zrejme prvým na Slovensku.
Fakty
Stará Ľubovňa: Radnica prevzala petíciu so 4 777 podpismi
Petíciu, ktorá hovorí o porušovaní verejného poriadku v súvislosti s automatmi, odovzdali radnici v Starej Ľubovni minulý piatok. Na podateľňu ju doručila časť jej iniciátorov.
Uzavretie petície bolo výsledkom niekoľkomesačných aktivít, ktoré majú smerovať k zákazu automatov v meste aj po 30. júni.
„Na petičných hárkoch sme mali 4 777 podpisov. Splnili, ba dokonca sme aj výrazne prevýšili potrebných 30 percent na to, aby bola petícia platná a účinná,“ povedala nám Janka Smreková, jedna zo šestice hlavných iniciátorov petície.
„K petícii sme podali aj žiadosť smerovanú na pána primátora. Veríme, že svojou osobnosťou a postavením zabezpečí skoré vybavenie petície a prípadne už na najbližšie rokovanie zaradí aj návrh nariadenia o zákaze hazardu,“ poznamenal ďalší z aktivistov Richard Malý.
K zákonom vymedzenej petícii sa svojimi podpismi pridali aj mladí - nevoliči. Približne štyristo ich žiada mesto, aby petíciu vybavilo podľa možnosti čím skôr. Mládež do 18 rokov tiež vyjadruje podporu aktivitám smerujúcim k zákazu hazardu.
Medzi aktivistami v petícii boli aj mnohí dobrovoľníci, členovia rôznych občianskych skupín, prevádzkovatelia obchodov, podnikov, ale napríklad aj lekári.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš