Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír

Popradčania úspešne bojovali o ME

Medzi záverečné turnaje sezóny v súťažnom kalendári Karate klubu Shihan Poprad patria aj majstrovstvá slovenskej Šito Ryu asociácie.

Shihan Poprad. Zľava: tréner Ján Glatz, Filip Glatz, Slavomír Gonda a František Smik.(Zdroj: archív)

POPRAD. Tohtoročné majstrovstvá, ktoré sa konali v Nových Zámkoch, boli o čosi iné tým, že okrem majstrovských titulov si tu prišli pretekári vybojovať aj postup na 1. majstrovstvá Európy Shito Ryu karate federácie, ktoré sa budú konať na Slovensku, 15. a 16. júna v športovej hale Milénium v Nových Zámkoch.

Popradčania aj tu potvrdili svoju silu a pozbierali na turnaji, čo sa dalo. Štrnásť pretekárov, dvanásť medailí a trinásť postupových miest na majstrovstvá Európy, to je bilancia pre popradský Shihan.

V športovom zápase kumite v najmladšej žiackej kategórii 9 až 11-ročných chlapcov do 28 kg jednoznačne dominoval Marek Tomajka a kategóriu s prehľadom vyhral. Marko Jalowiczor skončil tretí.

O kategóriu vyššie, do 35 kg, si to vo finále rozdali Igor Hauser a Tomáš Gajan. Hauserovi sa podarilo svojho klubového kolegu zdolať a uchmatnúť mu tak majstrovský titul. Všetci štyria sa nominovali na ME.

Jakubovi Kováčovi sa v kategórii nad 42 kg nepodarilo vybojovať ani medailu a zároveň ani nomináciu na ME. Medzi 9 až 11-ročnými žiačkami nad 39 kg skončila Monika Pekarčíková tretia, čo znamenalo nomináciu na ME.

Nomináciu si vybojoval druhým miestom medzi kadetmi do 43 kg aj Filip Rejdovian. Martin Banáš a Ondrej Zbell v tejto kategórii skončili bez medailí.

Ďalšie nominácie si vybojovali aj Petra Píchová, ktorá medzi kadetkami do 52 kg vybojovala bronzovú medailu a Dana Lešová, ktorá v kategórii junioriek do 56 kg skončila strieborná.

Záver majstrovstiev patril seniorským kategóriám, kde sa medzi mužmi nad 75 kg predstavili hneď traja Popradčania a títo si aj rozdelili medailové priečky. Filip Glatz získal zlato, František Smik striebro a Slavomír Gonda bronz. Všetci traja štartovali aj v kategórii bez rozdielu hmotnosti, kde Smik skončil tretí a Glatz v repasáži nakoniec štvrtý. Gonda tentoraz do bojov o medailu nezasiahol.

Všetci traja sa kvalifikovali na ME a zároveň ich Slovenská asociácia Šito Ryu nominovala za Slovensko aj do súťaže družstiev. Shihan Poprad napriek tomu, že neštartoval v súťažných kategóriách kata, v celkovom hodnotení obsadil na majstrovstvách štvrté miesto.