KEŽMAROK. Tri dni patril Kežmarský hrad rozprávkam. Formou inscenovanej rozprávky O zlatom pierku sa snaží Múzeum v Kežmarku prilákať do hradných expozícií aj najmladších divákov.
Za tri dni, od 3. do 5. júna, navštívilo hrad vyše 2500 prevažne detských návštevníkov.
„O tieto rozprávky je veľký záujem zo strany verejnosti. Niektoré školy sa nám nahlasujú už v januári, aj keď nevedia o čom bude rozprávka. To svedčí o tom, že tieto rozprávky sú vyhľadávané,“ uviedla riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Do Kežmarku chodievajú deti takmer z celého východného, ale i stredného Slovenska.
Špeciálne pre tento účel sú takmer všetky expozície hradu upravené. V jednotlivých miestnostiach hradu vznikli kulisy pre scény rozprávky.
„Celé predstavenie je sprevádzané autorskými pesničkami. Návštevníci sa pohybujú po celom hrade s rozprávkovou postavičkou, ktorá je hlavnou postavou aj v rozprávke,“ dodala Cintulová.
Šťastný koniec rozprávky je naplánovaný v hradnej kaplnke. Režisérom rozprávky je Marcel Hanáček v spolupráci s Katarínou Bartkovou, ktorí sú zároveň hlavnými predstaviteľmi ochotníckeho divadla exTeatro z Ľubice.
Rozprávky na hrade nekončia, na svoje si prídu aj dospelí
Rozprávkovú prehliadku hradu pri príležitosti Medzinárodného dňa detí organizuje Múzeum v Kežmarku už deviaty rok. S rozprávkami začínali na Kežmarskom hrade počas festivalu Európske ľudové remeslo a tradíciu dodržiavajú.
S rozprávkou O zlatom pierku sa tak budú môcť stretnúť návštevníci Kežmarského hradu aj počas tohtoročného remeselníckeho festivalu, ktorý sa uskutoční 12. až 14. júla.
Pre dospelých pripravuje kežmarské múzeum počas festivalu desiate pokračovanie Krvavých dejín. Ide o inscenovanú prehliadku hradu, avšak určenú pre dospelých návštevníkov. Tohto roku divadelníci pripravujú hru Čierna pani.
Múzeum v Kežmarku vlani navštívilo vyše 32 000 návštevníkov.
„Už v minulom roku sa nám potvrdilo, že návštevnosť začína stúpať, čo je pre nás potešiteľné,“ uviedla Cintulová.
Hlavnú časť návštevníkov tvoria domáci návštevníci. Začínajú sa vracať poľskí turisti. Hrad však navštevujú aj turisti z Česka, Maďarska a Nemecka.
Múzeum spravuje ešte aj expozíciu meštianskej bytovej kultúry a výstavnú miestnosť v dvoch historických domoch na námestí v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš