Slovenský raj, Spišský hrad, mesto Levoča, ktoré je súčasťou zápisu v UNESCO, či blízkosť Vysokých Tatier. Aj pre tieto destinácie prichádzajú na Spiš zahraniční turisti. Stávajú sa však aj obeťami trestných činov. Preto sme zisťovali, ako je to s ovládaním cudzích jazykov u policajtov v regióne.
SPIŠ. Ako sme sa dozvedeli na polícii, pri prijímacom konaní nie je podmienkou, aby policajt ovládal cudzí jazyk.
Vykradnuté autá so zahraničným evidenčným číslom, dovolenkári okradnutí priamo v chatách či stanoch.
Zmiznuté mobilné telefóny, fotoaparáty, peňaženky aj doklady. Aj s takouto realitou sa občas stretávajú dovolenkári na Spiši.
Michal Ondriš, ktorý je policajtom v Spišskej Novej Vsi, ovláda na úrovni tlmočenia anglický jazyk.
Spomína, ako pomáhal turistovi z Holandska. Do stanu k nemu vošli zlodeji a okradli ho. Od strachu bol Holanďan radšej ticho, aby mu zlodeji, nedajbože, nesiahli aj na život.
Vlani zase pomáhal maďarským turistom, ktorým niekto vykradol zaparkované auto.
Angličtina či nemčina nie je povinná
Korzár sa preto zaujímal, ako je to so znalosťou cudzích jazykov u policajtov.
Hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Alexander Szabó reagoval: „Znalosť cudzieho jazyka nie je povinná. Je však vítaná a zohľadňuje sa pri výbere uchádzačov. Na Krajskom riaditeľstve PZ v Košiciach mnoho mladých policajtov ovláda minimálne jeden cudzí jazyk. Mnohí z nich si základy osvoja už na stredných či základných školách. Na Strednej odbornej škole Policajného zboru si potom môžu svoje znalosti zdokonaliť. Policajti v bežnej praxi využívajú znalosti cudzieho jazyka, za ktorý nepoberajú žiadny príplatok, s výnimkou úradného tlmočenia.“
Učil sa priamo v teréne
Ondriš má 33 rokov, pracuje ako policajt v Spišskej Novej Vsi piaty rok. Ovláda anglický jazyk, pretože päť rokov pracoval a žil práve v Anglicku.
„Na strednej škole som sa učil aj nemecký jazyk, ovládam ho na bežnej hovorovej úrovni. Keď som pracoval v Anglicku, pracovne som cestoval aj do Nemecka, tak som si oprášil školskú nemčinu. Oveľa istejší som však pri komunikácii v anglickom jazyku. Do Anglicka som cestoval len s minimálnou znalosťou angličtiny, všetko som sa naučil tam, je to veľmi dobrá škola,“ hovorí policajt zo Spiša.
Po návrate z cudziny domov sa rozhodol pracovať ako policajt, znalosť anglického jazyka využíva pri svojej práci.
Dôležité informácie
„Práve na Spiši je veľkým plusom vedieť aspoň jeden svetový jazyk. Stretávame sa pri svojej práci s Nemcami, Holanďanmi, Angličanmi, Francúzmi, Maďarmi. Čechov a Poliakov je najviac. Bohužiaľ, stávajú sa aj obeťami zlodejov. Poväčšine sú potom tak vystrašení, že nevedia, čo robiť. Pre nás, policajtov, sú veľmi dôležité prvotné informácie. Čo presne sa stalo, kedy, ak sa dá, opis páchateľa...,“ vysvetľuje nám policajt.
Ako hovorí, pre turistu je menej stresujúce, ak môže pokojne opísať, čo sa stalo, práve v jazyku, ktorý je mu blízky a ktorému rozumie aj policajt.
Ako vyplýva z rozhovoru s M. Ondrišom, na Obvodnom oddelení PZ v Spišskej Novej Vsi pracujú hlavne mladí policajti, takmer každý z nich ovláda aspoň základy nemčiny či angličtiny.
Podľa zistení Korzára policajti sa minimálne dvakrát v mesiaci, hlavne v lete, stretávajú pracovne s cudzincami.
Zahraniční návštevníci sú niekedy obeťou trestného činu, inokedy len potrebujú poradiť či usmerniť v našom regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš