Popradská samospráva sa chystá svoj klenot resuscitovať.
POPRAD. Od slávnostného otvorenia viacúčelovej haly Aréna Poprad v novembri 2006 už sa v nej uskutočnilo množstvo kultúrno-spoločenských i športových podujatí. Hostila špičkové podujatia európskej i svetovej úrovne.
„Plný kalendár spôsoboval situácie, kedy manažment Arény Poprad musel odmietať agentúry s ponukami podujatí,“ uviedol hovorca popradského magistrátu Marián Galajda.
Záujem o jednu z technologicky najvyspelejších stavieb svojho druhu na Slovensku bol počas prvých štyroch rokov jej prevádzky skutočne veľký, no situácia sa v poslednom období z dôvodu klesajúceho záujmu zo strany agentúr i divákov zmenila.
Ľudia nevedia o dianí
S nadnesením sa dá dokonca skonštatovať, že popradská aréna zapadá prachom. Na marcové vystúpenie popredného českého rockera prišlo približne 250 fanúšikov.
„Tak nízka účasť nás všetkých zaskočila, pretože v iných mestách mal svoje turné vypredané. Cena nebola vysoká, úplne však absentovala propagácia koncertu,“ opísala svoj zážitok diváčka Martina Habiňáková.
Kým počas prvých rokov prevádzky modernej haly navštevovalo kultúrno-spoločenské a športové podujatia v Aréne Poprad ročne okolo 150-tisíc návštevníkov, ktorí mali možnosť zhliadnuť v priemere 100 podujatí, o poslednom období sa to konštatovať ani zďaleka nedá.
„V poslednom období boli tieto čísla nižšie,“ priznáva pokles Galajda.
Na slabšiu propagáciu programu popradskej športovej haly poukázal aj Roman Junek: „Skutočne mám pocit, že v aréne sa vôbec nič nedeje. Chýbajú mi informácie o dianí nielen v uliciach mesta, ale aj na internete.“
Loptové hry ustúpili do úzadia
Podľa pôvodných zámerov malo športovisko slúžiť rozvoju loptových hier, predovšetkým basketbalu. Extraligové mužstvo zo Svitu odohralo v Poprade iba jedinú sezónu, ženský basketbal v Poprade skrachoval. V aréne sa v minulosti hral aj extraligový futsal.
„Aj napriek tomu sme však pripravení situáciu zmeniť aktívnejším prístupom a pestrejšou skladbou pripravovaných programov,“ sľubuje mesto Poprad ústami hovorcu.
V súčasnosti sa pripravuje koncept mestskej futsalovej ligy, ktorej účastníci by mohli využívať Arénu za zvýhodnených podmienok.
„Chceme tiež dosiahnuť, aby sa do dvoch rokov v Poprade opäť hrala 1. futsalová liga. Samotná cena za prenájom je primeraná tomu, čo Aréna Poprad ponúka,“ priblížil Galajda.
Štandardná hodina prenájmu hracej plochy Arény stojí 75 Eur. V prípade futsalu, ktorý hrá podľa pravidiel 10 hráčov 2 x 20 min., to pre hráča znamená 7,5 eura na hodinu. „Z tohto pohľadu je podľa nášho názoru cena primeraná,“ píše sa v stanovisku mesta.
„Myslím si, že v Poprade je o šport v Aréne veľký záujem, ale kameňom úrazu sa stáva cena. Málokto si to vzhľadom na ekonomické podmienky môže dovoliť,“ povedal Štefan Harhovský z popradskej futsalovej ligy. Práve vysoká cena nájmu odrádza drvivú väčšinu amatérskych športovcov z Popradu a okolia.
Stratovú halu chcú znova oživiť
Arénu Poprad čaká podľa vyjadrení z popradskej radnice systémový reštart, ktorého cieľom je zvýšenie počtu atraktívnych podujatí a prilákanie vyššieho počtu divákov i športuchtivých návštevníkov.
„Manažment robí všetko preto, aby to Popradčania pocítili už onedlho v bohatšom a atraktívnejšom programe. Priestor dostanú nielen agentúrne podujatia, ale aj akcie organizované popradskou samosprávou,“ uzatvoril Galajda.
Tak ako pravdepodobne všetky podobné športové haly na Slovensku, ani prevádzka Arény Poprad nie je ziskovou záležitosťou.
Najväčšie položky v prehľade nákladov predstavujú revízne správy a energie. Ročne stojí chod Arény Poprad mestskú pokladnicu takmer 263-tisíc eur.
Poprad Aréna
Celkové náklady na výstavbu Poprad Arény predstavovali 273,551 milióna slovenských korún, z toho 80 miliónov získalo mesto zo štátneho rozpočtu. Na výstavbu haly, ktorá trvala 15 mesiacov, si mesto Poprad nebralo žiaden úver.
Kapacita novej haly je 2 292 pevných sedadiel. Kapacitu haly je možné zvýšiť pridaním 500 stoličiek priamo na plochu. V hale sa nachádza malé konferenčné centrum, zasadacia miestnosť, sklady mobiliáru a bufety. Zastavaná plocha haly je 3 742 štvorcových metrov. Výška stropu je 10,76 cm. V okolí haly je 220 nových parkovacích miest, z toho osem pre telesne postihnutých a šesť miest pre autobusy.
Projektantom stavby bola architektonická firma Archstudio, s. r. o., Poprad, ktorej konateľom a spoločníkom bol jeden z vtedajších poslancov mestského zastupiteľstva v Poprade Branislav Ivan.
Zhotoviteľom stavby sa stalo Združenie pre výstavbu športovej haly Poprad, ktoré zastrešovalo firmy IngSteel, s. r. o., Bratislava, Tchas, s. r. o., Ostrava a Anit CZ, s. r. o., Ostrava.
Viacúčelová športová hala Poprad Aréna sa stala Stavbou roka 2007. Rozhodla o tom deväťčlenná medzinárodná porota architektov a stavebných inžinierov. Ocenenie udeľuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia v rámci Dní stavebných podnikateľov, ktoré sa konali v Bratislave. Na stavbu roka bola Poprad Aréna nominovaná s ďalšími štyrmi stavbami.
Okrem Stavby roka získala Poprad Aréna aj Cenu slovenskej komory stavebných inžinierov za osobité architektonické riešenie.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš