Finančná situácia je naďalej zlá.
JAKLOVCE. Obec spláca dlhy veriteľom. Jedna zo spoločností ju žalovala. Ak bude táto firma úspešná na súde, samospráve hrozí riziko ďalšej nútenej správy.
Jaklovská samospráva v minulosti nedokázala splácať svoje záväzky, uhrádzať náklady za energie a bežné služby. Dokonca bol problém s vyplácaním platov pre svojich zamestnancov.
Peniaze žiadali od obce štyria veritelia a banky. Išlo hlavne o stavebné spoločnosti, ktoré v obci vykonali rôzne práce.
Obec dlhovala 1 100 000 eur. Z toho po lehote splatnosti bola suma takmer 400-tisíc eur. Jaklovce boli preto v nútenej správe vyše roka.
Keďže s veriteľmi sa dohodli na splátkových kalendároch, požiadali pred niekoľkými mesiacmi ministerstvo financií o zrušenie nútenej správy.
„So všetkými veriteľmi sme sa dohodli, s výnimkou jedného. Táto spoločnosť nás žaluje o 225-tisíc eur. Predmetom sporu sú dve pohľadávky tejto spoločnosti, vec je na okresnom súde,“ informoval nás starosta Pavol Kuspan (OKS), ktorý kritickú finančnú situáciu v obci zdedil po predchádzajúcom vedení.
Problémom je aj nemecký investor
Aktuálne obec ročne veriteľom vypláca minimálnu sumu vo výške 90-tisíc eur. Starosta netají, že prehratý súd by mohol pre obec znamenať ďalšiu nútenú správu.
Škrt cez rozpočet urobil samospráve aj nemecký investor EVG. Spoločnosť skrachovala, nevyplatila mzdy svojim zamestnancom a dlhuje aj obci nájomné za priestory v jaklovskom priemyselnom parku.
„Je to približne 35-tisíc eur, bez zmluvných pokút. Problémom je, že firma nemá evidovaný žiadny majetok,“ vysvetlil starosta.
Podľa P. Kuspana pozitívom je, že obci sa darí splácať dlhy a čo je dôležité, nevznikajú im nové záväzky. Napriek tomu, s investíciami nemôžu rátať. Z vlastných peňazí to nepripadá do úvahy.
Obec si už nemôže požičať financie od bánk, dosiahli totiž už maximálnu 60-percentnú úverovú zaťaženosť, ktorú dovoľuje zákon.
Menej peňazí pre dedinské organizácie
Kritickú situáciu v obci pocítili aj jej obyvatelia. Stúpli tu totiž miestne dane. „Prikazuje nám to zákon, úprava daní však bola minimálna. Okrem toho, prepustili sme dvoch zamestnancov obce. Jeden z nich pracoval na polovičný úväzok,“ dodal jaklovský starosta.
Menej peňazí ako kedysi sa ušlo z obecného rozpočtu aj dedinským organizáciám. V tomto roku obec rozdala spolu 11-tisíc eur.
„Sumu 200 eur sme dostali na folklórny súbor, v ktorom účinkujú dospelí, Červená chustečka. Pre detský súbor Pustovníček išlo 100 eur. Na rómsky súbor sme nedostali ani cent. Kostýmy som im musela ušiť za vlastné peniaze. V minulosti sme, napríklad, pre dospelých dostávali 10-tisíc slovenských korún,“ povedala nám vedúca folklórnych súborov v Jaklovciach Janka Fecková.
Nedávno folkloristi navštívili Poľsko aj Maďarsko, cestovné náklady si museli hradiť sami.
Zväz zdravotne postihnutých v Jaklovciach dostal od obce 300 eur. „Zišlo by sa nám viac peňazí, uskromníme sa však,“ povedala predsedníčka jaklovského zväzu Božena Janošková.
V Jaklovciach žije vyše 1 900 obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš