Napriek tomu, že s oficiálnou spoločnou prípravou na novú sezónu ešte nezačali, pred premiérovou účasťou šachistov Starej Ľubovne medzi slovenskou elitou je už teraz rušno.
STARÁ ĽUBOVŇA. Činovníci klubu nezaháľajú ani v letných mesiacoch.
„Aj keď sezónu začíname až v závere septembra, organizačné zabezpečenie chodu nášho družstva je už témou aj týchto dní,“ povedal nám Patrik Nemergut, podpredseda šachového oddielu ŠKM Stará Ľubovňa.
Eufória z postupu do najvyššej súťaže rýchlo vyprchá, ak v nej nebudú dosahovať zodpovedajúce výsledky.
Na to, aby tak bolo, je potrebný aj dostatočný „background“, teda akési pozadie, pre nezainteresovaných možno na prvý pohľad samozrejmé záležitosti.
„Momentálne pracujeme na zabezpečení dostatočného objemu financií a sponzorov, keďže extraliga je finančne veľmi náročná. Cestuje sa po celom Slovensku, hráčom a realizačnému tímu je potrebné zabezpečiť ubytovanie, stravu, cestovné,“ narýchlo vyratúva výdavky.
V pláne aj sústredenie
Hráči zatiaľ žiadnu koordinovanú spoločnú prípravu nemajú, na nadchádzajúci ročník sa pripravujú individuálne. „Je to tak. V priebehu leta však plánujeme taktiež spoločné sústredenie.“
Aj keď ŠKM ako družstvo nebude mať v letných mesiacoch klasické prípravné zápasy, ako to poznáme z iných športov, jeho hráči budú individuálne štartovať na viacerých turnajoch.
„Spomeniem napríklad medzinárodné majstrovstvá SR, ktoré sa budú konať v Banskej Štiavnici v termíne 6. – 14. júla, či v posledných rokoch už tradičný Sorea Open, tu u nás v Starej Ľubovni. Určite pribudnú aj ďalšie turnaje, ale menovať ich, rovnako ako aj vysloviť mená hráčov, ktorí sa na nich predstavia, je nateraz ešte predčasné,“ rozhovoril sa o nadchádzajúcom programe počas tohtoročného šachového leta.
Dvaja hráči odišli, šancu dostanú mladí
Apropo, s akými ambíciami vstúpia do extraligy staroľubovnianski šachisti?
„Myslím, že nikoho neprekvapím, ak poviem, že naším prvoradým cieľom v prvej sezóne bude predovšetkým záchrana,“ potvrdil typický nováčikovský primárny cieľ.
Týmto slovám podpredsedu dáva za pravdu aj sila kádra, ktorý bude s veľkou pravdepodobnosťou k dispozícii.
„Oproti minulej, pre nás tak úspešnej, sezóne našu súpisku opustili dvaja hráči základnej zostavy Vladimír Jacko a Szemijon Nayhebaver. Na ich miesta plánujeme zapracovať vlastných odchovancov. Príležitosť hodláme dať aj mladým hráčom,“ motivuje mladíkov. Je na nich, či túto hodenú rukavicu prijmú a ako sa s danou situáciou popasujú.
Aj keď šach je tradičným športom, dlhodobo etablovaným v spoločnosti, predsa je pre mnohých stále neznámou. V čom bude rozdiel medzi extraligou a prvou ligou?
„Každý zápas sa hrá určeným tempom, pričom každá súťaž má iné hracie tempo,“ vysvetľuje Nemergut.
„Hrá sa na 8 šachovniciach, jednotlivých hráčov nominujú kapitáni družstiev. Hrací systém je rovnaký ako v prvej lige.“
Najväčší rozdiel bude nepochybne v kvalite, najvyššia súťaž disponuje tými najkvalitnejšími slovenskými celkami.
Pri pohľade na mená a najmä geografickú polohu súperov (len dva celky z východného Slovenska v minulej sezóne, oba z Košíc, pozn. red.) platí konštatovanie, že tunajších šachistov čakajú ozajstné potulky naprieč Slovenskom.
O postup do extraligy sa pričinili títo hráči: GM Tomáš Petrík , IM Eva Repková, FM Vladimír Jacko, Christopher Repka, Martin Nayhebaver, Szemijon Nayhebaver, Patrik Nemergut, Matej Nemergut, Michal Nemergut, Pavol Falticko a organizačný tím pod vedením Jozefa Vasilika a Miroslava Nemerguta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš