Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Zelené pleso „bodovalo“ rekordne vysokou účasťou

Slovenský pohár v behu do vrchu pokračoval ďalším dejstvom vo Vysokých Tatrách 15. júna Behom na chatu pri Zelenom plese.

Miroslav Vanko. Celkový víťaz na trati.(Zdroj: vb)

VYSOKÉ TATRY. Usporiadateľom bol Alkan Klub horských športov v spolupráci s mestom Vysoké Tatry a Chatou pri Zelenom plese. Súťaž sa konala na pamiatku prvého predsedu Alkan klubu Karla Jakeša, ktorý tragicky zahynul v lavíne v okolí Zeleného plesa.

Na štart 7,7 km dlhého behu s prevýšením 636 m sa na Bielej Vode postavilo takmer pol tisícky bežcov z celého Slovenska, Česka, Ukrajiny a Poľska, čo je historický rekord. Okrem bežcov - vrchárov to boli i lyžiari - bežci, atléti, biatlonisti, orientační bežci a cyklisti.

Pretekárov na trať vyprevádzalo slnečné počasie, ktoré vydržalo počas celého podujatia. V cieli bolo klasifikovaných spolu 421 pretekárov v 12 kategóriách.

K spokojnosti účastníkov prispela okrem kvalitnej organizácie i tombola s veľkým počtom vecných cien.

Súťaž mužov - absolútne poradie bez rozdielu veku

Zo všetkých účastníkov podujatia trať najrýchlejšie zvládol 40-ročný bývalý slovenský reprezentant v atletike Miroslav Vanko. Tento Martinčan bežiaci v drese TJ Obalservis Košice dosiahol čas 36:16 min. Organizátori odmenili i ďalších v absolútnom poradí bez rozdielu veku. Boli nimi: 2. Eduard Hapak z Ukrajiny (36:19 min.), 3. Pavel Brýdl z Česka (37:03 min.), 4. Lukáš Hýl z ŠK Malatiná (37:23 min.), 5. Konštantín Kocian z Bratislavy (37:56 min.), 6. Jakub Riegel z Poľska (38:17 min.). Najrýchlejším bežcom z nášho regiónu bol Tomáš Gemza zo Štrby súťažiaci za BK Stará Ľubovňa, ktorý trať zvládol za 40:56 min., čo znamenalo 17. miesto bez rozdielu veku a 13. priečku v kategórii do 39 rokov. Tesne za ním dobehol domáci Peter Bartoň z Alkan klubu Tatranské Matliare (40:57 min.).

Súťaž žien - absolútne poradie bez rozdielu veku

Favoritkami medzi ženami boli známe slovenské reprezentantky v biatlone. Predpoklad organizátorov a divákov sa však nesplnil. Rýchlejšia od nich bola nenápadná 32-ročná Silvia Olejárová v drese Sport Team Hritz Nová Lesná. Sympatická Silvia, ktorá po skončení vysokoškolského štúdia žije v Rakúsku v mestečku blízko Álp, kde pracuje v špeditérskej firme sa pred štartom vyjadrila: „Pred týždňom som v zahraničí bežala trať s výrazne väčším prevýšením, preto sa mi toto prevýšenie zdá celkom malé.“ O svojich ambíciách sa nevyjadrovala, na trati však ukázala, aký talent sa v nej skrýva. Predbehlo ju iba 20 mužov z celého štartovného poľa. Silvia trať zvládla za 41:33 min. a zvíťazila pred Katarínou Paulínyovou z Martina (46:36 min.) a biatlonistkou Ľubomírou Kalinovou (47:30 min.). Celkovo štvrtá do cieľa dobehla Jana Martinská z Lučenca výkonom 47:56 min. Najviac favorizovaná pretekárka - úspešná biatlonistka Janka Gereková z VŠC Dukla Banská Bystrica obsadila 5. miesto časom 48:35 min.

Ostatné vekové kategórie a bežci z nášho regiónu

V mládežníckych a veteránskych kategóriách organizátori odmenili trojice najlepších. Okrem medailistov uvádzame ešte i pretekárov z nášho regiónu, ktorí sa umiestnili do 10. miesta.

Dorastenky: 1. Zuzana Šefčíková - Cross country Levoča, 2. Michaela Orinčáková - Cross country Levoča, 3. Aneta Smerčiaková - KBL Jasná L. Mikuláš, 6. Lucia Repková - Cross country Levoča, 7. Silvia Balážová - Ski team Št. Pleso, 8. Nikola Šavelová - Poprad, 9. Bianka Krupčíková - Štrba, dorastenci: 1. Jozef Šefčík - Cross country Levoča, 2. Lukáš Giacko - Ski team Št. Pleso, 3. Michal Kováč - B. Bystrica, 5. Timotej Mucha - Ski team Št. Pleso, 8. Martin Benda - Poprad, 9. Peter Marečák - TJ Baník Hôrka, 10. Viliam Kostelník - Cross country Levoča, juniorky: 1. Vanda Hošeková - KBL Jasná L. Mikuláš, 2. Erika Belianska - Štiavnik, 3. Annamaria Košinová - VŠC Dukla B. Bystrica, 10. Mária Sendecká - Poprad, juniori: 1. Ján Koristek - LK Huta Látky, 2. Andrej Segeč - SKI team Jase Látky, 3. Adrián Barbierik - Cross country Levoča, 6. Martin Dvorský - Ski team Št. Pleso, 7. Ján Matava - Sp. Belá, ženy vo veku 35- 49 rokov: 1. Katarína Paulínyová - AK ZŤS Martin (zároveň druhá bez rozdielu veku), 2. Katarína Drahovská - Piešťany, 3. Soňa Krnáčová - BK Pyxida Čierne Kľačany, 4. Jarmila Leščinská - BK St. Ľubovňa, 5. Denisa Šulcová - Poprad, ženy vo veku 50 - 59 rokov: 1. Eva Budinská - Poluvsie, 2. Eva Berníková - Cyklosun N. Huta, 3. Iveta Vyšinová - Česko (Karlovy Vary), 4. Danica Božová - AO Svit, 5. Iveta Vastušková - Poprad, 6. Drahomíra Popracová - Kežmarok, ženy od 60 rokov: 1. Anna Staroňová - LK Opalisko Z. Poruba, 2. Mária Vnenčáková - Poprad, 3. Mária Krčmárová - BBS Bratislava, muži vo veku 40-49 rokov: 1. Miroslav Vanko - TJ Obalservis Košice (zároveň celkový víťaz), 2. Ján Pockľan - Hrachovo, 3. Jan Wasowicz - Poľsko, 5. Vladimír Lištiak - Važec, 10. Vladimír Selep - V. Tatry, muži vo veku 50-59 rokov: 1. Ervín Páleník - Trenčín, 2. Emil Mlynarčík - Fox on the Run Hôrka, 3. Jozef Pollák - ATU Košice, 6. Julián Lavrík - Poprad-Kvetnica, muži nad 60 rokov: 1. Štefan Brinda - Sečovce, 2. Stanislav Sviták - AK Žilina, 3. Jaroslav Mikuštiak - Ružomberok, 8. Milan Marton - TJ Baník Hôrka.

Najstaršou účastníčkou podujatia (nie však najpomalšou) bola Mária Marcibálová z Čadce, ktorá túto náročnú trať zvládla v obdivuhodnom veku 79 rokov.