Vyplýva to z informácií Štatistického úradu SR. V čase sčítania v regióne žilo 4 883 rozvedených ľudí, čo je päť percent z dospelej populácie.
SPIŠ. Pre porovnanie, najviac rozvedených ľudí žije v okrese Košice IV, je to 17, 8 percenta.
Rozvody manželstiev sú dnes aktuálnou témou pre návrh liberálov. Do parlamentu predložili novelu zákona o rodine, ktoru by chceli na Slovensku zaviesť rozvody dohodou. Návrhom sa poslanci zaoberajú na júnovej schôdzi.
Bezdetné manželské páry alebo tie, ktoré majú už dospelé deti, by sa mohli rozviesť podpísaním notárskej zápisnice.
Rodičia maloletých detí by sa rozvádzali dohodou, ale súd by neskúmal príčiny ich rozvodu – takýto je návrh liberálov.
Jeden deň – jedna žiadosť
Hoci na Spiši žije najmenej rozvedených ľudí v rámci kraja, Okresný súd v Spišskej Novej Vsi v roku 2012 dostal priemerne takmer každý deň jednu žiadosť o rozvod. Konkrétne to bolo 332 návrhov. Pre Korzár to uviedla hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.
„Súd roku 2012 rozhodol 327 vecí a vybavil 339 vecí,“ upresnila M. Gálová.
Spišiaci sa rozvádzajú hlavne pre peniaze. „V súčasnosti prevláda ako najčastejšia príčina rozvodu zlá finančná situácia v rodine,“ povedala M. Gálová.
Úpadok rodiny
Sociologička Sylvia Porubänová však tvrdí, že ľudia pravé príčiny, prečo sa chcú rozviesť aj taja. Chcú mať, jednoducho povedané, od súdu pokoj.
„Žiadatelia vedia, aký uvádzaný dôvod bude akceptovaný bez prílišného rozoberania ich súkromia. Skutočné dôvody rozpadu manželstiev by sme mohli odhaliť len kvalitatívnym výskumom. Na prelome tisícročia podobný výskum konštatoval, že príčiny sa nabaľujú. Typickým príkladom je strata zamestnania alebo dlhodobá nezamestnanosť, v jej dôsledku finančné problémy v rodine, následné hádky. Nasledujú zdravotné, psychické problémy, neraz kompenzované alkoholom a bohužiaľ aj domácim násilím. Ide o akúsi špirálu úpadku rodiny,“ vysvetlila táto odborníčka.
Hoci okres Spišská Nová Ves má pomerne optimistické percento rozvedených manželstiev, S. Porubänová upozorňuje: „Čím väčšie mesto, tým je skladba obyvateľstva rozmanitejšia, preto je vždy vo väčších mestách zaznamenávaná vyššia rozvodovosť. Dlhodobo, samozrejme, určité kraje, či skôr regióny vykazujú výrazne nižšiu rozvodovosť - Orava, lokality východného Slovenska. Dôvodom je tradícia, tlak verejnej mienky,“ vysvetlila S. Porubänová.
Cirkev: Nijaká ľudská moc manželov nerozdelí
Cirkev má k rozvodom striktný odmietavý postoj. „Platne uzavreté manželstvo nemôže byť rozviazané nijakou ľudskou mocou a z nijakého dôvodu, iba smrťou. Avšak, aj pri rozvode vnímame skutočnosť, že buď manžel alebo manželka môže byť nevinnou obeťou. Ak civilný rozvod je jediný možný spôsob, ako zaistiť legitímne práva - ako napríklad starostlivosť o deti alebo ochranu majetku, či dokonca života, môže sa tolerovať. Cirkev sa preto stará aj o rozvedených, ktorí o to prejavia záujem,“ vysvetlil riaditeľ Biskupského úradu v Spišskej Kapitule Peter Majda.
Na návrh liberálov cirkev reaguje odmietavo: „Je to ďalší pokus degradovať ustanovizeň manželstva na úroveň majetkových záležitostí, ako sú napríklad kúpno-predajné zmluvy. Znamenalo by to, že spoločnosť by už vôbec manželstvo a rodinu nechránila,“ dodal P. Majda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš