ČIRČ. Podľa starostu Michala Didika (nez.), pred zákonom si majú byť všetci rovní. Týka sa to aj agendy, ktorá je potrebná na stavanie.
„Budeme nekompromisní, ďalej už výstavbu čiernych stavieb tolerovať nemienime,“ zdôraznil.
Keď sme navštívili osadu v Čirči, ľudí sme sa pýtali, čo hovoria na posledné aktivity starostu. Viacerí spozorneli a ponúkli vlastné videnie situácie. „Možno by sa nemalo stavať načierno. Pravda je však taká, že žijeme v biede,“ povedali viacerí.
Istý mladík následne začal pripomínať iné problémy. „Ešte ani poriadna cesta k nám nevedie, nemáme ani nočné osvetlenie. Problémov je tu oveľa viac,“ posťažoval sa.
Začatú stavbu do hodiny zbúrali
V osade je väčšina stavieb postavených bez povolenia. Naposledy sa miestni chceli pustiť do ďalšej.
„Rómovia začali stavať, tvrdili, že je to garáž z dreva. Keď som k nim prišiel, prikázal som, aby stavbu odstránili. Najprv ma presviedčali, aby som sa upokojil a nechal to tak. Trval som však na svojom a doniesol im katastrálnu mapu s listom vlastníctva, kde pozemok patrí obci. Po piatich minútach začali stavbu búrať, do hodiny bola odstránená. Je to aj odkaz pre ostatných v osade,“ poznamenal M. Didik.
Zásah mal podľa starostu efekt. Niektorí vraj začali prezrádzať prehrešky jeden o druhom.
„Chceme, aby aj naši v osade postupovali podľa zákona. Ak chcú stavať, nech si zaplatia geodeta na zameranie pozemku a pozemok nech odkúpia. Tak nech žiadajú o riadne stavebné povolenie,“ povedal M. Didik.
Starostovia sa vraj boja, ide im o volebné hlasy
Podľa čirčského starostu sa problém čiernych stavieb po celom Slovensku roky odkladal.
„Stavalo sa načierno. Väčšine starostov išlo a aj ide o hlasy voličov z osady. Problematiku veľmi riešiť nechcú a tlačia problém pred sebou. Pokiaľ ho nebudeme riešiť čím skôr, máme o prúser postarané a všetko zlé schytajú naše deti,“ povedal M. Didik.
Zároveň vyzval ostatných starostov, aby tomuto problému venovali väčšiu pozornosť.
Problém riešia s rómskym splnomocnencom
Osada v Čirči leží na pozemkoch mnohých vlastníkov vrátane obecných. V mape sú zakreslené iba štyri stavby, ostatné sú nelegálne.
„Problém sme riešili aj so zástupcom splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Sľúbil nám, že bude nápomocný, sme v kontakte. Pre nás je podstatné, aby sme celú osadu dostali pod vlastníctvo obce. Potom by si Rómovia mohli pozemky odkupovať a stavby legalizovať. Veríme, že sa nám to podarí,“ naznačil riešenie starosta.
Z približne 1250 obyvateľov Čirča žije v miestnej osade asi 230 ľudí.
Zisťovali sme
Ako je to v iných obciach
S čiernymi stavbami majú problémy aj v iných osadách Staroľubovnianskeho okresu.
V Šarišskom Jastrabí, kde je približne 480 osadníkov, žije väčšina v nelegálne postavených domoch.
„Možno iba 20 percent má od nehnuteľnosti list vlastníctva,“ povedal starosta Ľubomír Rešetár (Smer). Medzi nimi sú najmä staršie stavby.
„Aj u nás sme niekoľko stavieb zakázali. Ľudia sa väčšinou ozvú, ak vidia, že usadlosti sa rozširujú. Vtedy to riešime,“ dodal.
Cez 320 obyvateľov žije v osade v Kolačkove. Tá je považovaná za jednu zo sociálne najzaostalejších.
„Zhruba len 11 domov má popisné číslo. Ostatné sú všetko stavby načierno. Aj u nás sme už zastavili takúto stavbu. Nikdy však neviete, či novú nepostavia hoci aj cez noc,“ prezradil Ján Horanský (nez.), starosta Kolačkova.
Poznamenal, že obydlia v osade sa nenachádzajú na obecných pozemkoch.
V Jakubanoch, v časti, kde žijú Rómovia, nejde o klasickú osadu. Mnoho domov je tu vybudovaných s popisnými číslami.
„U nás je hlavne problém s prístavbami, ktoré budujú bez povolení. V poslednom období ich pribúda dosť veľa. Chceme to riešiť aj na rokovaní s poslancami,“ povedal starosta Jozef Dufala (Smer–SD).
Starostovia sa zhodli na tom, že problém s čiernymi stavbami by mal predovšetkým riešiť štát. Samosprávy sú vraj prikrátke.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš