Pre niekoho strohá gotika alebo aj pestré baroko. Orientálne, keltské a slovanské odevy. To všetko sa nachádza v dielni manželov Slejzákovcov v Smižanoch. Venujú sa šitiu historických kostýmov. Najprv si ako manželia vybrali spoločný koníček – historický šerm. Krátko nato nasledovalo šitie dobových odevov.
SMIŽANY. Zo smižianskej dielne pochádzajú odevy pre šermiarov zo Spiša. Slejzákovci šili kostýmy pre slovenské múzeá, zámky, ale aj pre remeselníkov či filmárov.
Pani Mária spomína, ako s manželom odjakživa dnes už svoje dospelé deti viedli k športu. Aby u nich vzbudili čo najväčšiu motiváciu, športovali aj oni. Tak začali s džudom, potom prišiel na rad historický šerm. Dnes šermujú doma všetci, rodičia aj deti.
„Zo šermiarskej skupiny sme nikoho nepoznali, jednoducho sme sa len prihlásili,“ s úsmevom spomína, ako v roku 2000 začali šermovať. Tomuto koníčku sú verní dodnes.
„Šerm je náročný na vytrvalosť. Ten, kto chce spoznať krásu šermu, musí byť veľmi trpezlivý,“ tvrdí M. Slejzáková.
Nielen presnosť, ale aj fantázia
Manželia sa venovali v minulosti aj zákazkovému šitiu.
„Manžel je strojný inžinier. V čase, keď končil štúdiá, práve po zmene spoločenského systému zatvárali všetky fabriky. Po tom, ako sme začali šermovať, sme sa začali zaujímať o historické kostýmy,“ opisuje šermiarka Mária.
Námety čerpá z literatúry, internetu veľmi neverí. Alebo odevy šije podľa historických malieb, ako napríklad teraz, keď zhotovuje kostým Muránskej Venuše.
„Pri šití odevov je nutná precíznosť, presnosť, vypracované detaily. Pri historických kostýmoch je dôležitá na dôvažok aj fantázia. Je potrebné predstaviť si, ako kostýmy vznikali, postup strihania, šitia,“ hovorí M. Slejzáková.
Doplnky z Hongkongu aj z druhej ruky
Samostatnou kapitolou je zháňanie vhodných materiálov. Okrem látky sú nutné rôzne ozdoby, špeciálne gombíky, krajky...
„Trvalo roky, kým sme si vybudovali sieť dodávateľov. Pri látke musíme vedieť aj to, či napríklad po dvoch mesiacoch bude zachovaná jej pôvodná hrúbka. Doplnky máme od dodávateľov, ktorí ich vozia z Turecka či Hongkongu,“ vysvetľuje M. Slejzáková.
Niektoré gombíky im zase zhotovujú miestni remeselníci. Niekedy je dobrý materiál aj vec náhody.
„Jednoducho, sadneme do auta a zháňame dobré veci na kostýmy. Niektoré použijeme možno až o rok. Alebo objavím zaujímavý opasok a rozoberiem ho pre nádhernú sponu,“ opisuje pani Mária.
Vraj dobrou motiváciou sú pre ňu aj predajne second hand. „Napríklad, objavím na saku nádherné gombíky, kúpim ho práve pre ne. Sako vyhodím, gombíky však využijem,“ opisuje M. Slejzáková.
Momentálne šije barokový kostým s honosnou sukňou zo zamatu, ktorý je staroružovej farby. Ozdoby získala zo závesu, ktorý kúpila v second hande.
„Úplne som ho rozstrihala na kúsky,“ vysvetľuje.
Podobne postupovala pri šití gotických šiat. Ich strih je pomerne jednoduchý.
Vynikajú však mystickou fialovou farbou a nádherným lemovaním. Práve to ušila pani Mária z rozstrihanej šatky, ktorú tiež kúpila z druhej ruky.
Osobnosť a šaty rovná sa súhre
Robia šaty naozaj človeka? Pani Mária hovorí, že nový šat neurobí z človeka úplne inú osobnosť.
„Odev by mal ladiť s vnútrom človeka. Vidím v okolí veľmi veľa pekných mladých dievčat, oblečené sú však ako cez kopírku. Nepodporia svoju osobnosť vhodným oblečením,“ vysvetľuje M. Slejzáková.
Pri téma ženské oblečenie táto sympatická šermiarka hovorí, že práve odevy pre dámy sú jej srdcovkou.
„Rada šijem zvodné ženské kostýmy, ktoré podčiarknu krásu ich nositeliek. Každá žena dokáže byť krásna, nech má akékoľvek telesné proporcie a krivky. Preto je dôležité, aby osobnosť aj šaty na nej vytvárali súhru,“ s úsmevom konštatuje pani Mária.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš