K riešeniu rébusov ho priviedla zvedavosť. Pomyselnú štafetu prevzal po otcovi.
POPRAD. Keď Ján Turek začal študovať na strednej škole elektrotechniku, ešte netušil, že mu prinesie neobyčajné záujmy.
V rámci technického kreslenia kreslil doma na rysovacej doske výkresy. Raz ho otec požiadal, aby prekreslil jednu krížovku. Znázorňovala obraz labute.
„Prekvapilo ma, ako môže niekto do takéhoto obrysu vložiť krížovku. Keďže sa mi páčila, začal som sa okolo otca obšmietať. Neskôr som mu pomáhal a postupne som už riešil aj sám,“ opisuje 45-ročný Popradčan.
Za tréning pokladá lúštenie krížoviek či hádaniek z časopisov a ich tvorbu na objednávku.
„Niekedy, keď je víkend, dokážem pri tom presedieť aj celý deň. Naopak, občas sú dni, keď sa tomu nevenujem vôbec. Človek potrebuje jednoducho vypnúť. Stáva sa mi totiž, že po takom „presedenom“ dni nemôžem ani zaspať. V posteli stále ešte rozmýšľam, ako by som čo skombinoval,“ vysvetľuje Ján.
Krížovky lúšti očami
Bežné krížovky v časopisoch už nevypĺňa.
„Také krížovky sa dajú vylúštiť aj očami. Kedysi som ich riešil celé, no potom som prešiel už len na tajničky. Doma sa ale hnevali, že to robím, a tak som prestal vpisovať úplne. Teraz sa pozriem na legendu a už sa mi križujú písmenká. Ako sa križujú, tak čítam tajničku a domyslím si, ako znie.“
Dodáva, že kolegovia z krížovkársko-hádankárskeho krúžku Tatranec dokážu aj viac. Krúžok založil jeho otec spolu s ďalším nadšeným lúštiteľom Ondrejom Čiernym v roku 1983.
V auguste Tatranec oslávi jubilejných 30 rokov existencie. Ján Turek ml. sa stal jeho členom o rok neskôr a je ním dodnes. Okrem toho mu od roku 2007 pripadla funkcia podpredsedu Slovenského zväzu hádankárov a krížovkárov (SZHaK). Vyplývajú z toho aj určité povinnosti.
„Keď máme zasadnutie rady, preberáme rôzne záležitosti. Vytvárame pravidlá na hodnotenie a tvorbu krížoviek a hádaniek. V podstate sa dá povedať, že všetko musí byť doložené slovníkom,“ približuje zamestnanec IT sektora.
Za vedomosti sa netreba hanbiť
Súťaže, na ktorých sa Ján zúčastňuje sa delili na dve kategórie: pokročilí (A) a mierne pokročilí (B). Od roku 2007 vznikla nová kategória pre začiatočníkov (C).
„Umožňuje širokej verejnosti, aby sa zúčastnila turnaja. Mnohí však neprídu, lebo sa boja. Nerozumiem ale čoho. Krížovkári a hádankári sú akoby jedna veľká rodina. Nie je sa čoho báť a hlavne sa netreba hanbiť za svoje vedomosti. Či už človek skončí prvý alebo posledný, príde na súťaž zalúštiť si, zabaviť sa a stretnúť sa s priateľmi. Ja to tak aj beriem. Načo stresovať, veď nejde o život ani o milióny. A ak chcete uspieť, tak lúštite, lúštite, lúštite,“ objasňuje s úsmevom milovník krížoviek a lúšťoviek.
Doterajšie úspechy
„Krúžkov, ako je Tatranec, je na Slovensku asi 20. Niektoré z nich organizujú turnaje. Na ne chodíme súťažiť. Môžu zostaviť ľubovoľný počet súťažných družstiev. Ten z krúžkov, ktorý momentálne organizuje turnaj, má za úlohu zabezpečiť súťažné materiály, občerstvenie i ceny. Každý rok sa okrem takýchto turnajov usporadúvajú aj Majstrovstvá Slovenska (MSR) jednotlivcov a družstiev,“ vysvetľuje Popradčan.
Za posledné tri mesiace vyhral dva turnaje - jeden v Prievidzi a druhý v Brezovej pod Bradlom. On však za najväčší úspech, na ktorom má zásluhy, považuje iné dve víťazstvá.
V septembri roku 2011 sa mu podarilo vyhrať MSR jednotlivcov a v októbri bol členom víťazného tímu MSR družstiev. Ako hviezda sa nevníma. Stráni sa kamier a objektívov fotoaparátov.
Stratená pentelka, zabudnuté políčko a knihy
Ako darček od strýka dostal Ján Turek ml. pred 32 rokmi žltú pentelku. „Nebola to obyčajná pentelka. Dala sa dobre uchopiť a bola z odolného materiálu. Slúžila mi dobrých 30 rokov. Minulý rok som ju, žiaľ, niekde stratil,“ spomína Ján.
Čo ho dokáže rozhodiť, je nepozornosť pri vypĺňaní súťažných zadaní: „Občas sa stane, že človek urobí chybu vo výraze, ktorý je v pomôckach alebo si v rýchlosti nevšimne prázdne políčko.“
Body sa odpočítajú aj za nesprávne alebo chýbajúce interpunkčné znamienka. V tom vidí zanietený súťažiaci problém.
„V dnešných časoch už deti nečítajú tak, ako kedysi. Pamätám si, že som mal obdobie, keď som hltal mayovky jednu za druhou a nevadilo mi, ak som niektorú čítal aj dvakrát za mesiac. Tým chcem povedať, že keď má človek pred očami text, tak sa mu gramatika ukladá do podvedomia a obohacuje si slovnú zásobu. Dnes už mládež komunikuje cez rôzne sociálne siete, posiela si krátke správy a tu sa často dôraz na pravopis nedáva. Výsledkom je, že nepoznajú mnoho výrazov.“
Na súťaži s ceruzkou
Ako väčšina riešiteľov a tvorcov aj Ján Turek ml. dáva prednosť ceruzke pred perom.
„Hlavný dôvod je, že ceruzku môžete kedykoľvek vygumovať. Máme síce turnaj v Zemianskych Kostoľanoch, kde sa píše perom, no ak sa pomýlite a prepíšete to, ráta sa to za chybu. Čo je zaujímavé, súťaže, ktoré prebiehajú v Českej republike, Poľsku a na Slovensku, sú jediné na svete, kde sa zaoberáme figurálnym, teda obrazovým typom krížoviek.“
Autor: Ľudmila Gromadová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš