Návštevníci sa mohli na Námestí sv. Egídia v Poprade počas uplynulého týždňa bližšie zoznámiť s talianskou kultúrou, remeslami i špecialitami. Cieľom festivalu bolo podporiť turizmus a vzájomné zblíženie národov.
POPRAD. Festival v meste trval štyri dni.
Od štvrtka 20. júna sa centrom Popradu šírila temperamentná hudba, rozvoniavali tradičné talianske jedlá, vystavovali a predávali tu rôzne druhy vín, kávu či olivy.
„Kupujúci v gastronomických stanoch mohli platiť len starou talianskou lírou. Mnohých to prekvapilo. Kurz líry k euru bol tentoraz jedna k jednej,“ uviedla jedna z dobrovoľných pomocníčok Hela. Krv v žilách rozprúdil divákom koncert džezového gitaristu Ruggera Robina.
Talianske árie si mohli vypočuť v piatok večer v podaní súrodencov Babjakovcov. Mohutný tenor učaroval pani Ivete: „Žiaľ, pracovala som až do siedmej večer. Zachytila som preto len záver ich vystúpenia, ale aj tak sa mi veľmi páčilo.“
Sobota bola kľúčová
Program Viva Italia pod záštitou Občianskeho združenia Pre mesto vyvrcholil sobotňajšou návštevou veľvyslanca Talianskej republiky na Slovensku Roberta Martiniho a predsedu Taliansko-slovenskej obchodnej komory Alberta Gerrotu.
V sprievode čestnej stráže mesta Bassano del Grappa a čestnej stráže Požiarnej jednotky mesta Poprad vzdali poctu obetiam, ktoré padli počas I. svetovej vojny pri rieke Piava.
„Vzdávanie pocty pri pamätníku obetiam I. svetovej vojny považujem za veľmi hlboký a emotívny moment, v ktorom sa spojili dva národy, ich myslenie, pocity a emócie. V minulosti sme sa stretli ako nepriatelia a zrazu v tento deň tu stojíme ako priatelia, ktorí pozerajú do budúcnosti s úplne inou vidinou,“ zamyslel sa hlavný organizátor festivalu Fabio Bortolini.
„K podujatiam, ako je Viva Italia, patrí aj spoločné zaspomínanie si na históriu, aké bolo dnes pri pamätníku. Je to taká stránka, ktorá naše národy nespájala, ale myslím, že ľudia ani vtedy nepociťovali vzájomné nepriateľstvo,“ skonštatoval člen združenia Pre mesto Milan Baran.
Klub talianskych alpinistov aj na Slovensku
Zo vzájomnej taliansko-slovenskej spolupráce vzišla iniciatíva vytvoriť aj na Slovensku pobočku Klubu talianskych alpinistov (KTA).
Ten má v Taliansku okolo 350 000 členov. Za prvého čestného člena slovenského KTA bol počas vernisáže symbolicky vymenovaný veľvyslanec Roberto Martini.
„Je to malý krôčik, ktorý sme vytvorili, aby sa milovníci hôr z talianskej strany dozvedeli, že na Slovensku existuje región, kde sú fantastické hory. Znamená však veľa, ak sa informácia o založení slovenskej sekcie rozšíri medzi toľkých talianskych alpinistov. Predstavuje prvý krok na to, aby sme začali budovať pravidelný turistický ruch z Talianska do Tatier,“ uviedol Bortolini.
Putovná výstava Dolomity a Alpini predstavuje talianske pohorie Dolomity, ktoré je zapísané do zoznamu UNESCO.
Myšlienku výstavy takto vystihol Milan Baran: „Bude inšpiráciou pre našich ľudí, aby si vychutnali krásu vysokohorskej prírody nielen doma na Slovensku, ale v budúcnosti aj v Taliansku.“
Umelci z mesta Bassano del Grappa
Folklórna skupina Le Arti Per Via pobavila svojím predstavením všetky vekové kategórie. V priestoroch medzikostolia sa vystriedali opravári matracov, pradiarky, šičky, kominár, výrobca prútených košíkov či zmrzlinár a pekár. Pre malé bambini (deti) si pripravili bábkové divadlo.
Podujatie pokračovalo v evanjelickom kostole na námestí, kde sa svojím spevom predstavil Zbor Alpského vojenského súboru ANA.
Štvordňový program Viva Italia ukončilo slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže, ktorú pri tejto príležitosti usporiadala Tatranská galéria. Téma znela Talianska a slovenská architektúra a príroda.
Autor: Ľudmila Gromadová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš