Ohlásená investícia popradskej radnice do vybudovania oddychovej zóny medzi autobusovou a železničnou stanicou sa skomplikovala. Pre zamotané vlastnícke vzťahy zatiaľ nedošlo na rokovaní mestských poslancov k hlasovaniu o výkupe nehnuteľností určených na zbúranie do majetku mesta.
POPRAD. V utorok 4. júna oznámil na tlačovej konferencii primátor Popradu Anton Danko (nez.) investície mesta naplánované na rok 2013.
Okrem rekonštrukcie medzikostolia, projektu dynamickej fontány na námestí a ďalších medzi ne patrila i zmena priestoru medzi železničnou a autobusovou stanicou.
Mesto Poprad kúpilo ešte v roku 2009 budovu bývalej železničnej polície od bratislavskej architektonickej spoločnosti, ktorá sa nachádza na rohu križovatky Alžbetinej a Wolkerovej ulice, za takmer 83-tisíc eur.
Podľa vypracovanej urbanistickej štúdie, ktorá komplexne rieši územie ohraničené ulicami Alžbetinou, Wolkerovou, Slovenského odboja a Karpatskou vrátane rekonštrukcie križovatky, je spomínaná budova určená na zbúranie.
„Mesto Poprad má právoplatné povolenie na asanáciu predmetného objektu, ktorú plánuje zrealizovať začiatkom roka 2014. Zároveň je vydané stavebné povolenie na rekonštrukciu miestnej komunikácie, vrátane chodníkov na Alžbetinej ulici,“ uviedol Danko počas posledného zasadnutia mestského parlamentu.
Priestor považuje primátor za hanbu mesta
Prerokovával sa totiž návrh popradského primátora na odkúpenie ďalších dvoch susediacich nehnuteľností v tomto priestore.
„Ide o miesto prvého kontaktu turistov a návštevníkov s mestom Poprad a o miesto veľkého pohybu obyvateľov regiónu, ktorí do mesta denne dochádzajú, alebo cez mesto prechádzajú. V mnohých cestujúcich tak zostáva v pamäti veľmi nelichotivý prvý dojem,“ dôvodil Danko.
Budovy na Alžbetinej ulici sú aj v územnom pláne mesta určené na asanáciu.
„Navrhujem preto ich odkúpenie do vlastníctva mesta a ich následnú asanáciu spoločne s objektom, ktorý mesto už vlastní. Vzniknuté verejné priestranstvo s veľkým pohybom turistov, návštevníkov mesta, ako aj obyvateľov regiónu následne navrhujem upraviť a skultúrniť,“ predniesol svoj návrh mestským poslancom.
K hlasovaniu v poslednej chvíli nedošlo
Na budúcom zbúranisku mesto plánuje vybudovať dláždené pešie komunikácie, osadiť informačný panel s orientačnou mapou, prípadne aj s programami kultúrnych a športových podujatí v meste, lavičky a urobiť sadové a parkové úpravy.
Znalecké posudky predložené vlastníkom budov hovorili o súhrnej cene vo výške 222-tisíc eur.
Mestom vyrokovaná výkupná cena bola na úrovni 180-tisíc eur, ktorú mali podľa primátora vlastníci akceptovať.
Napokon však tesne pred hlasovaním poslancov došlo k stiahnutiu bodu z rokovania poslancov.
Ako Danka v poslednej chvíli informovala vedúca právneho oddelenia Adela Bednárová, majiteľ budov jednu z nich predal tesne pred zasadnutím mestského zastupiteľstva niekomu inému a má s ním spor na katastri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš